מאת: איציק גרפל * בשער השר ארדן והמפכ"ל אלשיך (ארכיון)

כבר ארבעה חודשים מאז חודש פברואר, פועלת במודיעין בשושו תקשורתי מוחלט, יחידת השיטור העירונית.

מול תחושת חוסר ביטחון אישי שהובעה לא אחת על ידי עשרות תושבים בפורומים קהילתיים השונים, קצת קשה להבין מדוע לא ניתן ביטוי פומבי לתחילת הפעילות של היחידה, בטח ובטח כששכונת הציפורים הפכה להיות מאוכלסת, אולם יתכן כי ההשקה השקטה תאפשר הן לעירייה והן למשטרה - המפעילות תקציבית ותשתיתית את היחידה - למקסם יכולות ולאייש יותר תקנים בהתאם לתוכניות המקוריות.

אפשרות נוספת היא הרצון לחשוף את היחידה לציבור רק אחרי טקס ההשקה הפומבי של היחידה שיתקיים בעיר ביום ראשון 9.7 בתחנת מודיעין בהשתתפות השר לביטחון פנים גלעד ארדן, המפכ"ל רוני אלשייך (ככל הנראה) וכמובן קצינים ומכובדים רבים. 

בינואר 2016 תחת הכותרת "השוטר אזולאי 2.0", פירסמנו כאן ב"מודיעינט", כי העירייה מעבירה הילוך בהיערכות לקראת גיוס מפקחים ועובדים שיעבדו במסגרת מערך השיטור העירוני.

מטרתו העיקרית של הגוף הזה שהופך להיות חלק מהנוף העירוני בלא מעט ישובים, הינה לאכוף את חוקי העזר העירוניים, לרבות עבירות בתחומי איכות החיים, אלימות, תיאום פעולות חירום מול גורמי הביטחון בעיר, טיפול בפניות ותלונות התושבים ועוד. במידה מסוימת מדובר ב"גלגלי עזר" משמעותיים לשוטרים בכל ישוב.

לרשות היחידה אמורים לעמוד תוך מספר חודשי פעילות נוספים, 14 מפקחים ו-14 שוטרים, ארבע ניידות ושני אופנועים. אלה יקיימו נוכחות "מוגברת" ברחובות העיר, ימנעו ויטפלו בנושאים של ונדליזם, טיפול בעבירות רישוי ובנייה, טיפול בתחום עבירות תנועה (לרבות עבירות חנייה) וסיוע באבטחת אירועים עירוניים. 

המחלקה החדשה פועלת במסגרת אגף השירות, בניהולו של יעקב כהן, ומנהל אותה בפועל סגן מנהל האגף ומנהל מחלקת הביטחון, שמוליק כהן. 

עובד שייקלט לעבודה במערך השיטור העירוני יעבור קורסים והשתלמויות המחויבים על ידי המשרד לביטחון פנים ובהם קורס פקחים עירוניים וקורס פקחים מסייעים, הכשרה לנשיאת נשק ועוד, כאשר קליטתו מותנית באישור המשטרה ובאישור המשרד לביטחון פנים.

האפשרות להקמת מערך השיטור העירוני, התאפשרה לאחר אישור תקציב המדינה לשנת 2016 ולאחר שהעירייה שינתה את אופן גביית אגרת השמירה, בהתאם להנחיית משרד הפנים. העירייה אישרה בישיבת מועצה שנערכה בתחילת חודש מאי 2016 מעבר לשיטת גבייה של המס המבוססת על פי גודל הנכס.

לצורך קביעת תעריף חיוב, קבע משרד הפנים תעריף מקסימום, שעמד על 2.61 שקלים למטר במודיעין ו-3.96 שקלים למטר במכבים רעות. העירייה החליטה אז שלא לגבות על פי המקסימום וקבעה כי התעריפים יהיו 1.86 שקלים למטר במודיעין ו-3.75 שקלים במכבים רעות, כאשר הפער בין מודיעין למכבים רעות יאפשר את צרכי האבטחה הייחודיים של מכבים רעות הכוללים מערך מצלמות, ניידת ומאבטחים המוערכים בעלות של כ-900 אלף שקלים בשנה.

האגרה הרגילה ממנת את עלות הקמת היחידה, הוספת 14 פקחים מסייעים נוספים (נוסף על מערך האבטחה), עלויות האבטחה בחוגים ובאירועים עירוניים ועלויות הפעלת המוקד העירוני.