מימונה 2020 – הטעם יהיה זהה לחלוטין, אולם מי ייהנה מהמטעמים כאשר כולנו בבידוד?

ליל המימונה מתאפיין בהשארת דלת הבית פתוחה במטרה להבהיר לכולם: אתם מוזמנים!  ואכן, לא רק בני משפחה, מכרים או מוזמנים נהנים לאורך השנים מהחג המוכר והאהוב שנהוג ביהדות מרוקו. רבים מתושבי מודיעין מכבים רעות חגגו לאורך השנים עם מטעמי השכנים, המכרים והחברים, ולעיתים גם במעין "סיור כתובות". בין המימונות הגדולות, המוכרות והמפנקות בעיר היו המימונות של מירי בלבול, מחלוצת ההום סטיילינג בישראל ובעלת 'סקולה', והמימונה של סגן ראש העיר אילן בן-סעדון אשר בפעם האחרונה חגג באולם האחוזה שבליגד עם אלפי משתתפים.

קורונה 2020 סידרה לנו פסח מצומצם, לימודים ללא כיתות, עבודה ללא פגישות והרבה הרבה משפחה מצומצמת. יצאנו לבדוק מה יקרה לחג הכי המוני, חם וטעים שאנחנו מכירים תחת תקנות הקורונה.

מירי בלבול: שומרת על הכללים אבל לא מוותרת על המטעמים (והכל תרומה לצוותי הרפואה וכוחות הביטחון)

 "מימונה דיילי, וואה עלייה... איך אני עוברת את המימונה עם הקורונה, איך?" כתבה מירי בפוסט שפרסמה בעמוד הפייסבוק שלה. "מימונה עבורי זו צוואה שקיבלתי אחרי מות אימי הקדושה מלפני 25 שנה. לקחתי על עצמי לקיים אותה בשמחה ובהנאה עם מאות אנשים, 20 קילו של בצק מופלטה ומאפים שאחותי סוזי בכר על זה, יחד עם הכלים הנדירים שלה שמקשטים את שולחן החג שאני הכי אוהבת. הגינה מתקשטת באורות גרילנדה ומוזיקה מרוקאית נשמעת בקולי קולות . האמת מבואסת, מה אני עושה השנה, מה ?אשמח אם יש לכם רעיונות בשבילי?" 

למעלה מ- 150 תגובות התקבלו לפוסט שכתבה מירי . מעבר למחמאות והעלאת זיכרונות מימים יפים יותר הציעו המגיבים למירי להכין משלוחים, לעמוד בתור על פי כללי הקורונה, לחגוג בזום במקביל למשלוחים לאהובים ועוד ועוד, אולם רבים הזכירו והמליצו לה לפנק כדרכה, את מי שמגיע לו, והפעם - את צוותי הרפואה ואת כוחות הביטחון, וזו ההחלטה שאכן התקבלה.

ממתקי החג של מירי בלבול יחולקו לצוותי רפואה, משטרה וחיילים באיזור מודיעין

שלושה ימים מאוחר יותר התייצב בביתה המעוצב והייחודי של מירי צוות ערוץ 1 אשר צילם וראיין אותה אודות התכניות החדשות לגבי המימונה. בשיחת טלפון סיפרה לנו מירי: "מיד עם צאת החג תצא לדרך ה'זומימונה' בו אלמד את תלמידותי להכין מופלטה ועוגיות קוקוס משובחות. הסרטון יעלה בפייסבוק ובכל אמצעי נוסף בצאת החג. החלטתי שאני מעוניינת שאת החג יחגגו כמה שיותר אנשים. שישמחו וייהנו מהיום המיוחד הזה במיוחד בתקופה כזו. אז בנוסף להפצת המתכון למטעמי החג החלטתי שאני נוהגת כאילו כל האורחים, בין 400-600 איש בכל מימונה, עומדים להגיע. לערוך שולחנות, לקשט את הבית, ואולי אפילו את הגינה. אני מתכננת להכין בצאת החג 300 מופלטות ולחלק אותן יחד עם מתוקים נוספים שאני מכינה ורוכשת מנשים אחרות לצוותי רפואה, משטרה וחיילים מאיזור מודיעין והסביבה. כל המתוקים הנפלאים יעלו על מגשים ויועברו על ידי הנוער הנדיר שלנו מצוות סבבתא  (בני נוער מתנדבים)." למחרת - מבטיחה האישה הזו שכל מהותה חיבוק, התנדבות ונתינה לאחר - תכין מירי כמות נוספת של מופלטות חמות ועוגיות ושכנתה אשר עובדת במחלקת קורונה בשיבא תיקח לשם נגלות נוספות. בהזדמנות זו מודה מירי לראש העיר חיים ביבס אשר הצמיד לבני הנוער המדהימים של סבבתא איש ביטחון שיסייע באישורים ובהסעות למגן דוד אדום, מחסום מכבים, משטרת העיר, טרם ועוד.

מתראיינת על מימונה בצל הקורונה | מירי בלבול, צילום מסך מפייסבוק.

אילן בן-סעדון: ממימונה ל- 5,000 איש למימונה משפחתית ומחבקת, למען השנים שתבאנה.

אילן בן סעדון, סגן ראש העיר מודיעין מכבים רעות, המארח עם משפחתו בכל שנה את אחת המימונות הגדולות בעיר, מתרגש לספר על החג: "אני איש של אנשים והאנשים יחסרו לי. התחלנו בבית, והגיעו אפילו 2,000 איש. עברנו לאולם הבריאה וגם הוא היה קטן מלהכיל. לפני שנתיים עברנו לאולם האחוזה לשם הגיעו כ- 5,000 איש. השנה הקהל יהיה המשפחה המצומצמת – אני, רעייתי וילדיי. הם יספקו את החיבוק הגדול שהיינו רגילים אליו 'לב אל לב'. אני מקווה שנחזור לימים טובים ולשבת אחים גם יחד. ובשנה הבאה נזכה לחזור לשגרה ולמימונה עם כל עם ישראל ותושבי העיר שאני כל כך אוהב. בכל מימונה מעורבים עשרות אנשים ויותר. היינו מתכוננים אפילו שלושה חודשים עם לוגיסטיקה מדהימה בה רבים מאוד מגויסים ושותפים. אנחנו היום רחוקים אבל ביחד בלב. אבל אנחנו חזקים ונעבור את זה יחד."

אילן בן סעדון והמשפחה | מארחים את אחת המימונות הגדולות בעיר. צילום פרטי

אילן ומירב בן סעדון | צילום פרטי

ובעירייה: מסיבת מימונה לוהטת עם המון מוזיקה במרפסות 

גם חגיגות המימונה העירוניות יצטרכו השנה לחכות. בעיר בה נהוגה הייתה מימונה עממית מסורתית אשר אליה הוזמנו כל תשבי העיר, התרגלו החוגגים ליהנות מתלבושות מסורתיות, כיבוד חגיגי ולעיתים גם מהופעות. חגיגת המימונה המסורתית של העיר, אשר הופקה מדי שנה על ידי אגף תרבות ואירועים, בהשתתפות ראש העיר, חיים ביבס, רבנים מהעיר, חברי מועצה וכמובן תושבי העיר תהפוך השנה ל... מסיבת מימונה לוהטת במרפסות. בעירייה הזמינו את התושבים לבחור שירים, מהם ירכיבו פלייליסט, אותו ינגנו די ג'יים במרפסות הבתים ברחבי העיר.