צילומים באדיבות המשפחה

מאי סידי ז"ל, תלמידת תיכון ממודיעין, נהרגה בתאונת דרכים במהלך חופשה משפחתית ברוסיה בחודש מרץ אשתקד. אביה, נפגע אף הוא בצורה קשה. אימה של מאי, סיגל, חשפה לאחר מותה יומנים שכתבה מאי, בהם הרבתה לכתוב משפטי העצמה, מסרים ותובנות על החיים. סיגל, אשר נפעמה לגלות את התובנות אותן כתבה מאי ביומניה, גילתה מחדש מה שידעה תמיד על ביתה - נערה בעלת אופי מיוחד, שרואה תמיד את החלש ואוהבת לעזור ולתרום.

מאי סידי ז"ל | צילום באדיבות המשפחה

סיגל, אשר הרגישה כי מאי השאירה להם צוואה ודרך, החליטה לשמר ולהוציא לאור את יומניה של מאי. היא נפגשה עם אילן בן סעדון, סגן ראש עיריית מודיעין ומחזיק התיק לביטחון קהילתי, ומהמפגש הזה נוצרה היוזמה להנצחתה של מאי באמצעות הצגה אשר תציג לצופים דרך היומנים שהשאירה אחריה מאי, את האתגרים עימם מתמודדים בני הנוער-  בדידות, חרם קבוצתי, אלימות פיזית או בריונות ברשת, ועוד.  ובעיקר תראה ההצגה גם כלים להתמודדות עם אתגרים אלו.

"היומנים של מאי" הוא השם שנבחר להצגה, אשר צפויה לעלות בחודש אוקטובר. את ההצגה יעלו בני הנוער מתיאטרון "נוער לנוער" מבית היוצר של "על הבמה".

תסריט על פי היומנים של מאי

אילן יאיר בן סעדון לא נותר אדיש למותה בטרם עת של מאי: "סיפור מותה של מאי וההתמודדות של המשפחה השאיר בי חותם. הצעתי את עזרתי בכל דרך. באזכרה של מאי האמא סיגל דיברה וריגשה בדבריה על מאי ובשיחה אישית איתי התייעצה כיצד ניתן להנציח את מאי ז"ל. קבענו להיפגש במשרד, לפגישה הביאה עימה סיגל את היומנים שכתבה מאי, בהם סיפרה על ההתמודדות של חבריה לכיתה ובבית הספר".

"התרגשתי לקרוא את שכתבה על המאבק של האתיופים ועל האכפתיות שלה - אחד הדברים שכתבה מאי ביומנה ברגישות היה -"אין להתייחס שונה לאחר רק בגלל צבע עור שונה, יש לראות כל אדם ואדם". מה שהיינו רוצים לראות בכל נער ונערה היה מצוי במאי. סיגל חשפה אותי לסיפורים על ההתמודדות של בני נוער בכל הנוגע לחרם כיתתי, על האלימות שחוו בבית הספר וברשתות החברתיות ועוד". 

 


"הערכים שמביאה מאי ביומניה, באכפתיות שהיא גילתה בדאגה לאחר ולמנהיגות האישית שלה בלהיות שם למען כל אחד ואחד מחבריה, אלו המסרים שאנו רואים חשיבות להביאם אל בני הנוער". 


קבוצת התיאטרון שתציג את ההצגה היא תיאטרון 'נוער לנוער מבית היוצר של על הבמה' בניהולו של מיכה הירש ובבימוי של דלית שמיר גלמן. "זאת קבוצת תיאטרון שאנו עובדים איתה מספר שנים ומעלים איתה הצגות בכל שנה נושא אחר, פעם הצגהעל הסכנות הקיימות בשתיית אלכוהול, ההצגה 'שובר מסך' על הסכנות ברשתות החברתיות, הצגת 'דומינו' על מצבים חברתיים בקרב בני הנוער. היופי בהצגות אלה, הוא שבני הנוער הם אלו שכותבים את התסריט והם אלו המציגים אותם בקרב בני הנוער.

קבוצת התיאטרון נוער לנוער מבית "על הבמה" | צילום פרטי אילן בן סעדון


"הפרויקט הפעם הוא פרויקט הדגל שלנו ואני מאמין שהיא תרוץ ותעלה בערים רבות בארץ", סיפר בן סעדון.  "ניעזר בדמותה של מאי כחברה שאכפת לה מהחלש, שאכפת לה מאלו שחווים חרם, שמגלה רגישות לאותם חברים שהם מחוץ לחבורה, שתכין עוגה לחברה שלה כדי לחגוג איתה יום הולדת , לשמח ולחזק את רוחה. אלו המסרים שאנו מעוניינים להטמיע בכל נערה ונער כאן בעיר מודיעין מכבים רעות. להיות איש טוב ולעסוק בעשייה טובה והמודל הכי מתאים לכך היא דמותה של מאי סידי ז"ל", הדגיש סגן ראש העיר.

צילום פרטי אילן יאיר בן סעדון

"'ביומנים של מאי' בכוונתנו להעביר את הערכים ואת אופייה הכה מיוחד של מאי, להיות מנהיגים חברתיים חיוביים, להיות שם למען החברה והחבר, לדאוג לכל החברים שיהיו בתוך החבורה, שיוזמנו כולם לאירועים, להיות קשובים למצוקות של החברים, לחזק אותם ברוחם, לעסוק בעשייה חיובית. בטוחני שדרך התיאטרון נצליח להעצים את בני הנוער שלנו, להניע אותם לעשייה חיובית מתוך דאגה ואכפתיות לחברים שבסביבתם", הוסיף בן סעדון, שבחר להודות - "לסיגל וניסים סידי הוריה של מאי על שיתוף הפעולה, לחברותיה על השיתוף בחוויות האישיות, לדלית שמיר גלמן הבימאית הכה מוכשרת, למיכה הירש על המקצועיות והשותפות, לאור עלימה מביטחון קהילתי שתרכז את הפעילות, למיטל אשור מנהלת הרשות לביטחון קהילתי וכמובן לבני הנוער שחקני התיאטרון על ההתגייסות המלאה והמקצועיות שהם מפגינים על הבמה בכל הצגה והצגה".