שירו של המשורר המודיעיני הוקרא בשבוע החולף בכנסת בשתי הזדמנויות שונות: על ידי יו"ר השדולה לשוויון בבריאות בכנסת, ח"כ חיליק בר, במהלך דיון חירום שנערך בנוגע לקיצוץ הצפוי בתקציב מערכת הבריאות,  ועל ידי ח"כ איתן כבל בפתיחת ישיבת ועדת הכלכלה של הכנסת

שירו של גלילי בא להביע ביקורת על מצבה הרעוע של מערכת הבריאות בישראל. הוא נכתב לאחר ביקורו של גלילי בבית החולים, שם נחשף לחולים רבים, קשישים בעיקר, המאושפזים בתנאים מחפירים ונבדקים במסדרון בית החולים, לעיני כולם.

"לפני מספר שנים הגעתי לביקור קצר בבית החולים אסף הרופא" מספר גלילי, "את פניי קיבל לובי מפואר, אך כשנכנסתי לאחת מהמחלקות הפנימיות נתקלתי במחזה מזעזע: קשישים וקשישות מאושפזים בחוסר תנאים על מיטות במסדרונות ועוברים בדיקות רפואיות לעיני כל. במקום להעלות פוסט זועם לפייסבוק, התיישבתי לכתוב את השיר "הזקנה מהמסדרון", שאף פורסם בכתב העת הספרותי "שבילים" לפני כמה שנים, וכעת מקבל גם הכרה ציבורית. מי תיאר לעצמו שביקור קצר בבית החולים יוליד שיר ביקורתי על מצבה הגרוע של מערכת הבריאות בישראל"?

הזקנה מהמסדרון / יהורם גלילי

אַל תַּשְׁלִיכֵנִי עַל יַד זקֵנָה 
בְּמִסְדְּרוֹן עֲמוּס חוֹלִים, 
אַל תְּנִיחֵנִי בְּמִטַּת בַּרְזֶל רְצוּצָה, 
שֶׁצִּירֶיהָ חוֹרְקִים כְּעַצְמוֹתַי, 
אַל תְּכַסֵּנִי בִּשְׂמִיכַת צֶמֶר מְהוּהָה, 
שֶׁהָאוֹתִיּוֹת עָלֶיהָ לֹא מַצְלִיחוֹת 
לְהַסְתִּיר אֶת בּוּשָׁתִי הַנִּכְלֶמֶת.

נָעַץ בְּעוֹרְקַי מַחַט מֵרְגוּעִים 
הָעֶלֶם מִגּוּפִי אֶת כָּל הַמַּכְאוֹבִים, 
הַפְסֵק לִנְעֹץ מַבָּטִים רַחוּמִים, 
עִם כָּל הָעוֹבְרִים וְהַלֹּא שָׁבִים, 
הַסְתֵּר אוֹתִי בְּוִילוֹן לָבָן חוֹלָנִי, 
וְהֶבְרֵק לִכְבוֹדִי אֲרִיחֵי רְצָפוֹת 
בָּאֶקוֹנוֹמִיקָה שֶׁמַּלְבִּינָה אֶת גּוּפִי.

ליהורם גלילי הייתה סיבה נוספת לשמחה השבוע, כאשר הספר ההיסטורי המקיף ביותר על חיל הנדסה קרבית, שהוא כתב במשך יותר מחמש וחצי שנים עבור ההוצאה לאור של אפי מלצר ז"ל ועמותת יוצאי חיל הנדסה, יצא לאור באירוע מושקע שהתקיים באתר ההנצחה של חיל ההנדסה במשמר דוד הסמוך ללטרון. 

צילום מתוך עמוד הפייסבוק של יהורם גלילי