מאת: לימור בן שמחון

בשנים האחרונות מקיימות ערים שונות בארץ אירועי גאווה לצד המצעד המסורתי המתקיים בכל שנה בתל אביב. מטרת אירועים אלה לאפשר ללהט"בים לקיים שגרת חיים גאה ובטוחה בעירם, מבלי "להגר" לעיר אחרת. במודיעין לא התקיים עד כה אירוע כזה, אך השנה זה השתנה, כאשר לראשונה התקיים כאן אירוע גאווה ביוזמתם של מתנדבים בארגוני הקהילה הגאה של מודיעין.

הכל התחיל מפוסט בפייסבוק, כמה מחברי הקהילה הגאה במודיעין העלו לקבוצת הפייסבוק "מודיעין שלנו", פוסטים התומכים במחאת הלהט"בים שהתקיימה ברחבי הארץ כנגד חוק הפונדקאות וקראו להגיע ולהפגין איתם גם במודיעין. בניגוד למצופה, נתקלו חברי הקהילה המקומית, לצד כמה תגובות תומכות בהמון תגובות קשות מצד תושבי העיר.

בעקבות השיח הקשה שהתעורר ברשת, החליטו צעירי הקהילה הגאה במודיעין לקיים לראשונה בתולדות העיר, אירוע גאווה, מתוך רצון להנכיח את הנושא הגאה בעיר, להעלות אותו לשיח הציבורי,  לקדם הסברה, קבלה וקירוב לבבות, לנפץ דעות קדומות ולחשוף את התושבים במודיעין לעובדה שאכן קיימת קהילה גאה בעיר, הכוללת משפחות, ילדים ונוער. "הגיע הזמן שגם עיר העתיד תלמד להכיל ולקבל את השונה ממנה" אמרו המארגנים." לכל אחד יש את הזכות להיות מי שהוא כמו כל אחד אחר כאן בעיר".

חברי הקהילה בחרו שלא לקיים מצעד גאווה מסורתי, כפי שמתקיים גם בערים אחרות בארץ, אלא החליטו להתאים את האירוע לאופיה של מודיעין ולכן תכננו אירוע לא פרובוקטי וכזה המתאים למשפחות. עם דוכני הסברה, פעילויות לילדים והופעות.

תחילה פנו מארגני האירוע לגורמים רשמיים בעירייה בנסיון להשיג עזרה במימון קיום האירוע, אך משלא הצליחו, לא וויתרו ופתחו קמפיין גיוס כספים בהדסטארט, הצליחו לגייס יותר מ 10,000 ש"ח לטובת קיום האירוע ויצאו לדרך.  מיד לאחר הפרסום על קיום האירוע ברשת החברתית,  ספגו המארגנים שוב תגובות קשות  ואף פוגעניות מצד הגולשים, תושבי מודיעין, שלא ראו כל סיבה לקיים אירוע שכזה בעיר.  " יש מספיק אירועים כאלה בתל אביב לא צריך גם במודיעין" כתב אחד הגולשים, "היכן כאן הגאווה? בלהיות שונה?  גם אני שונה . לא עושה פסטיבל ממי שאני" הוסיפה גולשת אחרת, "חולני הדבר הזה" התלהם גולש נוסף, ואחרים הביעו חשש מקיומו של מצעד ששם דגש על מיניות ועל צועדים בעירום במרכז העיר. חברי הקהילה מצדם ניסו לרכך את השיח ולהעביר מסר אחיד " כולנו בני אדם, כולנו שווים ולכולם מגיע לקבל את אותן הזכויות ואותו היחס"

ביום חמישי, כאמור, התקיים אירוע הגאווה ברחבת הירידים של קניון עזריאלי וכמה מאות תושבים הגיעו לחבק,לתמוך ולהשתתף באירוע הגאווה הראשון בתולדות מודיעין מכבים רעות.

בין הנואמים, נשא דברים גם נואם צעיר בשם אלעד, תיכוניסט, תושב העיר ובן ל- 2 אמהות גאות, שנשא נאום אישי ומרגש. " לי היה מזל לזכות ב- 2 האמהות הכי אוהבות בעולם, ולא יצאתי דפוק. יצאתי בן אדם עם ראש פתוח שתמיד מנסה להבין את האחר. בזכות האמהות שלי גדלתי להיות בן אדם שמקבל את האחר, לא משנה מי הוא" . עם טל שוחחנו לפני שעלה לנאום והוא הסביר כי זה נחוץ מאוד שיתקיים אירוע כזה במודיעין, "יש כאן קהילה גדולה בעיר וצריך שיכירו אותה ויתייחסו אליה בשוויון. באתי לתמוך, לחגוג, ולהיות גאה". 

צעיר נוסף איתו שוחחנו, הוא טל, תושב העיר, המספר על עצמו שהוא מחוץ לארון כבר כמה שנים. לדבריו:" עצוב היה לי לראות את מה שקרה בארץ בשבועות האחרונים, ולכן, עם כמה שאני לא אוהב את זה, יצאתי החוצה כדי לתמוך". לשאלתנו לגבי התגובות הקשות ברשת מצד תושבי מודיעין אמר " מאוד עצוב וקשה להתקל בתגובות הומופוביות, ניסיתי לדבר שם עם כמה אנשים, אבל יש אנשים שנעולים על הדעות שלהם ואי אפשר לשנות אותם וצריך לחיות עם זה.."

גם כמה מחברי מועצת העיר הגיעו להראות נוכחות ולהביע תמיכתם, שאלנו אותם מה דעתם על היוזמה: 

ראש העיר חיים ביבס: " העיר מודיעין מקדמת לא רק שיוויון אלא אירועים לכלל התושבים שלה, אני אומר לכולם תמיד "חיה ותן לחיות", לכל אחד מגיע וזה המוטו שמוביל את העיר מודיעין, אנחנו סבלניים וסובלניים כלפי כולם".

סגן ראש העיר אילן בן סעדון: " חונכתי לכבד כל אדם ואדם, לא משנה לי נטייתו המינית, לא משנה חילוני או דתי ולא תפיסה פוליטית, באתי לכאן עם הצוות שלי להעביר את המסר שעם קצת יותר הכלה, קצת יותר סובלנות נזכה לייצר פה חברה טובה יותר".

חבר המועצה אלעד שמעונוביץ: "מודיעין היא עיר פלורליסטית שצריכה לתת מענה לכל גווני האוכלוסיה שלה, גם לקהילה הלהט"בית ואני שמח מאוד שגם להם יש את ההזדמנות לבטא את עצמם בצורה יפה, מכובדת וראויה".

חבר המועצה שחר מי און: " זה אירוע חשוב, במודיעין יש קהילה להטב"ית גדולה ומגוונת, שחבריה רואים בעיר מקום שוויוני שיכול לתת מענה לכולם ורואה את כולם באופן שווה, וככה זה אכן צריך להיות".

עדי מן מתנועת "שחר עושים חינוך" : אני תומכת בשוויון זכויות ותומכת בכל אדם באשר הוא. אני חושבת שקהילת הלהט"ב צריכה להתקבל כחלק מהחיים שלנו בהרבה מאוד היבטים". האם את בעד מצעד גאווה בעיר? - " אני בעד מצעד, אבל תלוי איזה. אני לא בעד פרובוקציות ולא חושבת שצריך לעשות דברים קיצוניים כי זה גם לא מייצג את הקהילה הזו".

אור גרינפלד, פעיל חברתי מ"מפלגת הצעירים": "האירוע מאוד יפה, הוא מראה כמה מודיעין היא קהילה רב גונית, כמה שיש בה מקום לכולם, כמה שיש בה כבוד אדם וסבלנות אחד לשני ובאנו לכאן כדי להביע תמיכה בקהילה".

תמונת שער: אילוסטרציה Deposirphotos