קבוצה חדשה, המיועדת לסבים וסבתות לנכדים בעלי צרכים מיוחדים נפתחה בשבוע האחרון בעיר. זהו תוצר של שיתוף פעולה בין המרכז למשפחה, המהווה שירות משלים למשפחות לילדים עם מוגבלות לבין עמותת "עלה בשבילכם", מרכז ייעוץ והכוונה למשפחות של ילדים עם מוגבלות.

מטרתה של הקבוצה, היא להפנות את הזרקור למקומם של הסבים והסבתות כמשאב תמיכה חשוב במשפחות מיוחדות וכן, לנקודת מבטם על התהליך העובר עליהם מאחר ורק לעיתים רחוקות, קיימת התייחסות לחוויה הייחודית הפרטית שלהם.

המפגש הראשון הוקדש לתיאום ציפיות והסבר על הסדנה במטרה להתאים את התכנים לצרכים ולמענים שהסבים והסבתות נותנים לילדים ולנכדים שלהם. הסבים והסבתות העלו סוגיות בנושאים שונים כמו למשל: תקשורת מול הנכדים האחרים, ציפיות, התערבות מול מעורבות, גבולות, סוגיות ירושה, התמודדות עם תגובות של המשפחה בקרובה והסביבה ועוד.

הקבוצה נפגשת בבית אקדם בימי שלישי בבוקר בהנחיית גילית ארליך עובדת סוציאלית בעלת תואר שני, עם ניסיון בהנחיית קבוצות ובעבודה בתחום הצרכים המיוחדים.

איילת זלוטניק, מנהלת המרכז למשפחה: "הקשר בין סבים וסבתות לנכדים מכיל משמעויות רבות ומסמל המשכיות בין עבר לעתיד, חיזוק הקשר בין ההורים החדשים להוריהם ואהבה ללא תנאי. משמעויות ייחודיות אלה מקבלות טלטלה בעת הולדת ילד עם צרכים מיוחדים. ללידתו של ילד עם צרכים מיוחדים יש השלכות ארוכות טווח על המשפחה הגרעינית, אך גם על המשפחה המורחבת ובכללה על הסבים והסבתות. אלה, האחרונים, נבחנים בדרך כלל על פי תרומתם הרגשית והמעשית למשפחה ורק לעתים רחוקות קיימת התייחסות לחוויה הייחודית אשר עוברת על הסבים והסבתות."

המרכז למשפחה במודיעין מכבים רעות מהווה שירות משלים למשפחות לילדים עם מוגבלות. המרכז מיועד למשפחות להן ילדים עם מוגבלות בגילאי 0-25 השייכות לאוכלוסיית היעד של מנהל מוגבלויות במשרד הרווחה (ילדים על הרצף האוטיסטי, ילדים עם מוגבלות שכלית התפתחותית וילדים עם לקויות פיזיות וחושיות). השירות ניתן לבני המשפחה: הורים, אחים ואחיות, סבים וסבתות וכן, לאנשי מקצוע ולקהילה הרחבה ומטרתו לחזק את החוסן המשפחתי, לשפר את איכות חיי המשפחות, ליצור קהילה מקומית של משפחות מיוחדות וליצור שינוי עמדות כלפי ילדים עם מוגבלות ובני משפחותיהם.

השירות הינו קהילתי-קבוצתי, רב נכותי ובבסיסו משתף את ההורים דרך יצירת קבוצת מנהיגות של הורים פעילים בתכנון ובהפעלת השירות. המענים ניתנים באמצעות קבוצות תמיכה, הנגשת מידע, הרצאות, פעילויות פנאי והפגה, התנדבות, הסברה ושינוי עמדות.