מאת: טלי גת

עם ישראל ידוע כמי שהערבות ההדדית פורחת בו דווקא בזמן משבר ובעתות מצוקה. אנחנו יכולים לריב על פוליטיקה, לצעוק בכביש או להתנהג קצת בוולגריות בחו"ל, אבל משבר הקורונה דומה לכל מלחמה אחרת ככל שזה נוגע לתמיכה בשכנה הקשישה, במשפחה הנזקקת או נכון להיום – במשפחות בבידוד. ואין כמו מודיעין מכבים רעות להוות מופת ודוגמא לעשייה הקהילתית הזו.


חיפשנו (לא הרבה), בדקנו ומצאנו מתנדבים, קבוצות פייסבוק ייעודיות ובעיקר – הרבה נערים ונערות שהחליטו שזה לא הזמן להתפנק על סדרות בנטפליקס אלא הזמן לעזור לזולת.
 

6 קבוצות וואטסאפ, 500 בני נוער פעילים ופרויקט שהוא לב אחד גדול -

איתי מושקוביץ, תלמיד כיתה יב' בביה"ס עמית, פעיל בבני עקיבא, וחלק מארגון 'ליד' לפיתוח מנהיגות, שוחח איתנו על פרויקט 'לב' המיוחד אשר התחיל יחד עם 10 חברים נוספים - "כולם פעילים באותה המידה", הוא מציין. בני הנוער גייסו עוד 6 קבוצות של צעירים המעוניינים להתנדב ולסייע ובסה"כ למעלה מ- 1,000 בני ובנות נוער, כולם מכיתה ח' ומעלה. השם שבחרו לקבוצה הוא "פרויקט לב".

הקבוצה נמצאת בקשר יומיומי עם תנועות הנוער, ומעודדת אותם מדי יום לשלוח פעילויות להורי החניכים ולשמור אתם על קשר בימים מורכבים אלה. "מעבר לזה גם פתחנו קבוצות וואטסאפ לעזרה בלימודים. אנחנו מסייעים למי שזקוק לעזרה בפיזיקה, כימיה, מתמטיקה ועוד. ההיענות טובה מאוד ויש הרבה תלמידים שפונים אלינו". הקבוצות פעילות בכל שעות היום ויש הרבה פעילים.

עוזרים בלימודים דרך הוואטסאפ

חלק מהצוותים פועלים גם במתן עזרה לקשישים, וזאת בשיתוף עם פרויקט 'סבבתא' שבו 50 מתנדבים שמסייעים ל- 10 קשישים באופן שוטף וכרגע הפניות גוברות. איתי מציין כי בימים האחרונים פנתה לקבוצה אשה בת למעלה מ- 70 אשר הייתה זקוקה לתרופות. אחת מהבנות השותפות לפרוייקט הסיוע הגיעה לבית המרקחת וכבר באותו היום קיבלה הגברת את התרופות עד לפתח ביתה.


את הפעילות מפרסמים הצעירים בפייסבוק ובאמצעות פליירים או מודעות ברחבי העיר. כל הפעילות מתקיימת תחת הקפדה יתרה של הנחיות משרד הבריאות.

מחלקים פליירים 

 

בקדימות ראשונה: סיוע התנדבותי למשפחות בבידוד, קשישים והורים עובדים

חניכי שבט צופי אמיר ראו את הנולד כבר ביום שישי שעבר והציעו סיוע מגוון שכולל טיול עם הכלב, קניות בסופר, עזרה בלימודים ואפילו 'שיחת טלפון להרמת מצב הרוח'. יוזמה מבורכת!

 

גם חניכי שבט "אופק", תושבי רעות, הציעו עזרה לכל מי שזקוק לכך בבידוד החל מבייביסיטר, יציאה עם הכלב ועד עזרה עם שיעורי בית ועריכת קניות

 

 

עידו המר, יאיר בליבאום ויהודה לנג , צעירים תושבי העיר, יצאו ביוזמה יוצאת דופן לטובת המבודדים תושבי העיר והעלו לקבוצת הפייסבוק "מודיעין שלנו" טופס בקשת קניות אותו ניתן למלא. וכך מציין עידו בפוסט שהעלה :"זה יכול להיות מכיכר לחם ותבנית ביצים ועד לעגלה שלמה לחג הפסח, העיקר שיהיה מי שילך בשבילם לסופר ויעשה להם טוב על הלב בזמן הבידוד". מרגש ומעורר הערצה.

אביב מסיקה, תושב מודיעין, עובד וגם לומד, אבל מציע בזמן הפנוי המועט שיש לו, עזרה בשינוע והעברת מזון, תרופות, ועוד לתושבים שאינם יכולים לצאת מהבית.

אליה אדליס מרעות וחבריה, כולם בני 18, מציעים לסייע למשפחות בשירותי בייביסיטר ללא תשלום: "אם אתם חייבים לצאת לעבודה וצריכים עזרה בשמירה על ילדכם, או שאתם רוצים להתנדב, צרו קשר לפרטים" כתבו. הפוסט שלהם זכה לתגובות נרגשות ומעודדות. 

גם יובל אמתי, אשר משתתף במכינה קדם צבאית למנהיגות ביפו, מציין כי מאחר והמכינה נסגרה בהנחיית משרד הבריאות, הוא פנוי לסייע למשפחות הזקוקות לעזרה. "אני יותר מאשמח לעזור למי שצריך", הוא כותב, "בין אם זה להוציא את הכלב, לעשות קניות, לשמור על הילדים או כל דבר אחר"

יובל אמתי. מציע סיוע לנמצאים בבידוד| צילום מסך מפייסבוק

אלו רק חלק מיוזמות הסיוע שהועלו למרחב הוירטואלי של תושבי העיר לאחרונה. בני ובנות נוער, וגם מבוגרים המתגוררים בעירנו מפליאים ביוזמות פרטיות וקהילתיות לאחדות, עזרה לזולת וערבות הדדית.