בימים אלו נפתח "המרכז למשפחה" בתוך בית אקדם ברחוב מיתר 2 ברעות. המרכז נועד לספק מענים קהילתיים מגוונים ומותאמים עבור משפחות בהן ילדים עם צרכים מיוחדים, באמצעות קבוצות תמיכה להורים, לאחים, לסבים ולסבתות, סדנאות בנושאים שונים להורים ולאנשי מקצוע, פעילויות הפגה למשפחות, איגום והנגשת מידע וזכויות ועוד. מסגרת זו נועדה לתת דגש על כל בני המשפחה, אשר בדרך כלל לא מקבלים פתרונות ומענים לצרכיהם כמו הילד עם הצרכים המיוחדים. זאת מכיוון שהטיפול בילד עם צרכים מיוחדים כרוך בהשקעת זמן, כוחות פיזיים, נפשיים, חברתיים וכלכליים. מלבד המטפלים העיקריים, גם האחראים לילד עם מוגבלות מתמודדים עם אתגרים מיוחדים. מעגל חשוב נוסף במערכת המשפחתית הוא הסבים והסבתות המהווים נדבך משמעותי המשפיע על הרשת החברתית העוטפת את המשפחה ותומכת בה. מעבר לקשיים היומיומיים, עשויות משפחות לילדים עם מוגבלות לסבול לעיתים מבידוד חברתי או מתחושה של הדרה חברתית. הדבר נובע מסיבות מגוונות, חלקן קשורות לאתגרים בניהול התא המשפחתי וחלקן לאתגרים חברתיים רחבים יותר. בכך תספק התכנית את המענה המשלים לשירותים הניתנים באמצעות העובדים הסוציאליים באגף לשירותים חברתיים. יעקב אלמוג, מנהל האגף לשירותים חברתיים בעירייה מציין כי "הטיפולים והמענים המותאמים שיבנו ביחד עם המשפחות, יכולים להגדיל את החוסן המשפחתי וחוסנו של כל חבר במשפחה. במשך השנים הולכת ומתגבשת התפיסה כי ישנה חשיבות למשפחה ולצרכיה גם מתוך הכרה בהשפעה הלא מבוטלת על מצבו של הילד עם הצרכים המיוחדים. מתוך הבנה והכרה בקשיים, תוך רצון להסתכל על המשפחות בצורה הוליסטית וכוללת, הוקם ’המרכז למשפחה'."

תכנית מרכז למשפחה היא שיתוף פעולה בין ג'וינט-אשלים, משרד הרווחה והעירייה. הפעילויות במרכז, מתוכננות ומופעלות על ידי עובדים סוציאליים, מטפלים, גופים התנדבותיים ובשיתוף הורים פעילים. כך למשל, במהלך חודש מאי תתקיים פעילות הפגה ופנאי למשפחות שתכלול הפנינג חוויתי וסדנת אומנות לאימהות. הקמת קבוצות להורים בהן, קבוצת תמיכה להורים באמצעות בישול טיפולי במטבח, קבוצת תמיכה בשפה האנגלית להורים דוברי אנגלית מתקיימת בימי שלישי בערב בין 20:30-22:00. לפרטים נוספים ולהצטרפות ניתן ליצור קשר בטלפון 074-704-8609. הרצאות כדוגמת הדרכה בעזרה ראשונה, ב-9.5 יריד תכניות המשך לנוער ולצעירים מסיימי תיכון עם צרכים מיוחדים והוריהם וערב בנושא זכויות של הורים לילדים עם צרכים מיוחדים.

מנהלת המרכז תשמח לקבל מהמשפחות הצעות לצרכים ומענים להם הם זקוקים.

להצטרפות למרכז למשפחה ולרשימת התפוצה לפעילויות, להעלאת צרכים של משפחות וליצירת קשר. מנהלת המרכז - עובדת סוציאלית איילת זלוטניק - בטלפון 074-704-8609  מייל לכתובת: modiinsfamily@gmail.com

ובלינק - https://goo.gl/forms/u3M5mZStP4iWtYBH3