צילום אילוסטרציה: Depositphotos

משבר פרידה וגירושין הינו מורכב ולעיתים מתמשך, הדורש משאבים רבים מההורים וילדיהם. לשם כך פועלת בעיר בהצלחה כבר 17 שנה, תכנית "כתף למשפחה", הפועלת למען משפחות הנמצאות בשינוי עקב גירושין ומטרתה: תמיכה רגשית, רכישת דפוסים להתנהלות ותקשורת יעילה בתקופת המעבר ואחריה. התכנית היא פרי של שיתוף פעולה בין האגף לשירותים חברתיים בעירייה, קהילת יזמ"ה וארגון נשות הדסה, ומיועדת לתושבי העיר מודיעין מכבים רעות.

לתכנית מבנה ייחודי הרואה את משפחה כמערכת אחת הלומדת לתפקד מחדש, לכן היא מתקיימת כשאחד מההורים והילדים (בגילאי בי"ס יסודי) מגיעים יחד למתחם הפעילות, ומתחלקים ל 2 קבוצות העובדות המקביל: 

• קבוצת ילדים טיפולית (ילדים בגילאי 7- 10), בה הילדים עוברים תהליך של עיבוד רגשי ולמידה המאפשרת להם לרכוש כלים להבנה והתנהלות יעילה במערך המשפחתי המשתנה ועוד.

• קבוצת הורים, העוסקת בתכנים שמדאיגים הורה שעובר פרידה, שינויים המערך המשפחתי, יצירת תקשורת מיטבית עם הילדים והצבת גבולות בתוך מצבים שמזמנת הפרידה ועוד.

• הילדים הצעירים יותר במשפחה מוזמנים להגיע למרחב הילדים (משחקיה), מה שמאפשר גם להם להגיע עם יתר המשפחה, מבלי שההורה יצטרך לדאוג לבייביסיטר.


ספי רוזנברג, ראש צוות קהילה, מספרת כי "אנו רואים שקיים קושי להורים לבוא בהתחלה, באופן טבעי הם עסוקים בהסתגלות לפרידה ולפעמים בטוחים שאין עדיין מקום לעיבוד רגשי, או שאינם פנויים לזה.  בפועל הילדים במיוחד בגיל בית הספר היסודי לא תמיד יודעים לעבד את מה שהם עוברים ולא תמיד מראים את הכאב. בשל כך המטרה העיקרית של התכנית היא מתן מענה לילדים אך לא בלי ההורים, כי אנחנו לא 'מתקנים' את הילדים אלא נותנים מענה שמעביר מסר שכולנו נותנים מקום לשינוי.  בנוסף, התכנית נותנת ערך מוסף משמעותי לגיבוש הזהות של ההורה בנפרד, מסייעת בהגדרה של מערכת היחסים המשתנה עם בן הזוג לשעבר וההורה של הילדים שלי, תוך כדי שייכות ותמיכה מחברי/ות הקבוצה הנוספים/ות". 


התכנית תפתח בתאריך 7.11.19, על בסיס שבועי (25 מפגשים סה"כ) בימי חמישי בין השעות 17:30-19:00 מתחם גני יזמ"ה בשכונת המגנים.  

יפעלו בה צוות המנחות המנוסות עמית טיברמן ואורטל בורבה, שתיהן בעלות ניסיון ומומחיות לתחום וכן צוות המורכב ממתנדבות נשות הדסה במרחב הילדים (משחקיה).

ההשתתפות כרוכה בעלות ע"ס 650 ₪, יינתנו הנחות נוספות במקרה הצורך. ההשתתפות מותנית בראיון לתכנית (במהלך ספטמבר), תשלום ואישור הורים להשתתפות ילד בקבוצת הילדים.