בשער: לימור רובין | צילום: נוה בן שמואל

אני משוחחת עם לימור רובין מיד לאחר קיומה של מכירת בגדי יד שנייה שהתקיימה בביתה בשכונת מוריה בעיר. "אספנו כ- 7,000 ש"ח לטובת טיפולי בריאות הנפש והגוף של מספר משפחות בעיר בכמה שעות של מכירה", היא מספרת, "והכל מפריטים אשר ברובם נמכרו ב- 5 או 10 שקלים. תחשבו כמה בגדים מכרנו". 

לימור מספרת שבלילה שקדם למכירה כלל לא ישנה, "זה לילה לבן תרפויטי במיוחד, בו אני עושה את הפינישים לאחר שעשרות המתנדבות הרבות שהגיעו בימים שקדמו למכירה פתחו עשרות שקיות עצומות עמוסות בגדים, מיינו (כל בגד שאינו נראה פיקס מועבר למיחזור), בדקו, תלו, אווררו, סידרו לפי צבעים, חילקו לפי מידות ועוד".

לאחר עשרות שעות של עבודה, החצר כמעט מוכנה למכירה | צילום: טלי גת

יש חשיבות למחיר הנמוך

נכון, אפשר למכור את הבגדים גם במחירים גבוהים יותר אבל ללימור חשוב שהמחיר יהיה נגיש לכולם ובדרך זו רבים יוכלו לרכוש וגם לרוקן את החנייה של המשפחה אשר מלאה עד אפס מקום במהלך השנה. "לפגרת הקיץ אנחנו מגיעים כשהחנייה ריקה" היא אומרת, וזאת למרות שמאוד קשה לה לשכנע תורמים לא להשאיר עוד ועוד שקיות בפתח הבית. "עוד במהלך יוני ויולי הקרובים נקיים ירידים נוספים, כך שיש למה לצפות" היא מדגישה.

שקיות עמוסות בחניית הבית של לימור | צילום: טלי גת

פעמיים כי טוב - גם שומרים על הסביבה וגם זוכים לתרום למטרה טובה 

הארון החברתי במודיעין הוא מיזם שאוסף בגדי יד שנייה למבוגרים, ילדים ונוער לצד נעליים, תיקים ואקססוריז, ממיין אותם, מוכר בסכומים מצחיקים או מעביר למחזור ולתרומה. בשנה שעברה, לאחר שהוקם בתקופת הקורונה, הצליחו לגייס בארון החברתי 100,000 ₪, שעברו לעמותות ואנשים פרטיים הזקוקים לסיוע.

"בואו לשמור על הכדור ולהתחדש לקיץ בבגדים שווים, כולל ילדים ותינוקות בלי לשבור את הכיס כשכל קנייה היא תרומה! " נכתב במודעת הווטסאפ שרצה בין החברות והקבוצות בעיר לקראת המכירות הגדולות המתקיימות כמה פעמים בשנה ואכן החצר של לימור - כמו מכירות אחרות השוטפות את הארץ לאחרונה - מתמלאת במאות רוכשות שבאו לקנות (מה שהן צריכות באמת), לתרום, וגם להיתרם מהפיכתו של הכדור לנקי יותר.

גם מתחדשים וגם תורמים | צילום: טלי גת

בנוסף לירידים בהם נמכרים מאות פריטים, כולל בגדי מעצבים, מותגים והרבה פריטים חדשים עוד 'עם התיקטים' עליהם, מעבירה לימור שקיות מלאות כל טוב גם לארגונים, עמותות ואנשים פרטיים על פי דרישה. "אנחנו נמצאים בקשר עם עו"סיות רבות ששולחות אלינו משפחות שזקוקות לעזרה, או לוקחות חבילות ומעבירות אותן בעצמן לנזקקים, וגם עם פנימיות, עם הרב אלעזר מ'חסד מודיעין' ועם ארגונים כגון 'לא עומדות מנגד' של שורדות זנות", היא מסבירה, "אני שמחה לספר שהפעילות ההתנדבותית סביב הארון החברתי לא נגמרת בתרומות של תושבי ותושבות העיר ובמתנדבות החרוצות אלא הגיעה גם לילדות בת מצווה שמגיעות עם האמהות, ולעיתים גם עם האבות, כדי למיין ולסדר ועל הדרך מקבלות ממני הרצאה קצרה בנושאים של קיימות, תעשיית האופנה ואחריות חברתית. אני משוכנעת שזה עובד ושהמסרים עוברים. במכירות ניתן לראות גם צעירות שהפסיקו לקנות בשיין וזה משמח".

לימור עם צוות המתנדבים והמתנדבות הצעירות | צילום מסך מפייסבוק "הארון החברתי"

ולא רק בחוץ ראתה לימור שינוי. גם בביתה נרתמו למיזם וכך בכל יום שישי ולעיתים גם במוצ"ש מצטרפים בני המשפחה, כולל הבן החייל אשר מגיע לחופשה והצעירה בת ה- 15 לעשייה המבורכת. "זה נראה הרבה" היא אומרת, "אבל זה עניין של סדרי עדיפויות ואם מאורגנים מספיק זה ממש לא קשה. את רוב העבודה עושים המתנדבים ובשבילי זה במקום נטפליקס. ממש עבודה שמצילה ממסכים".

מה עכשיו? ללימור יש מסר לעיריית מודיעין ולמי שמעוניינים להקים מיזם דומה

"מעבר לנושא התרומה, הקהילתיות, הנתינה וכמובן הקיימות, כל התחום צריך כבר לעלות שלב", אומרת לימור,"למשל, מאוד כואב לנו שחולצות בית ספר נזרקות, או מגיעות אלינו ואין לנו ממש מה לעשות איתן. אני סבורה שכל בית ספר צריך ארון חברתי ויש אצלי מתנדבת שהיא מנהלת בית ספר מחוץ לעיר שמפעילה ארון כזה בהצלחה רבה".

בארון כזה צריכות להיות חולצות בית ספר קטנות ולא מתאימות שיכולות לעבור לשכבות צעירות יותר, וכמובן כל דבר אחר כמו בגדים ודברים שנמצאו במתחם בית הספר, והילדים יכולים להגיע, לתת ולקחת". הייתי שמחה לראות כזה ארון בכל בית ספר בעיר. עיריית מודיעין-מכבים-רעות, כעיר גדולה ועיר העתיד, יכולה גם להקים מרכז קיימות למשל, שבו יהיו מתחמי מסיבות החלפת בגדים, חנויות יד שנייה שיופעלו על ידי מתנדבים ועוד ועוד. צריך רק להיות עם רצון טוב".

הארון החברתי במודיעין | צילום מסך מפייסבוק

וגם לאנשים פרטיים המעוניינים לתרום מזמנם ומרצם היא פונה ומציינת שאם היה ארון חברתי בכל רחוב לא היינו נתקלים בעומס הרב שרואים היום אצלה או בויצ"ו למשל. "החנייה המלאה שלי כוללת שקיות הנאספות בפחות משבוע וזה מספיק אולי לרחוב אחד. אם מישהי רוצה להרים את הכפפה עד שהעירייה תעשה זאת אני מאוד מעודדת יזמות מלמטה, תוצרת בית, לפי המודל של הארון החברתי או לפי מודלים אחרים".

הארון החברתי יקיים יריד נוסף ביום חמישי, 30.6,  בין השעות 17:00- 22:00. כל העדכונים בדף הפייסבוק: הארון החברתי מודיעין