צילום אילוסטרציה: Depositphotos

פרויקט בר מצווה לנערים עם צרכים מיוחדים, מיזם חדש המתהווה בימים אלו,  מהווה מיזם חדשני ומותאם לנערים בכל רמות האבחון והתפקוד. הפרויקט מנוהל ע"י האגף לשירותים חברתיים, המרכז למשפחה ועמותת "כנפי רוח", והוא כולל הכשרה של מתנדבים שעוברים מיון והכשרה בכל הפרמטרים הרלוונטיים לחגיגות בר המצווה.

מדובר בפרויקט שנתי, שכולל מפגשים המותאמים לנערים בכל רמות התפקוד. בין היתר, יילמדו הנערים ובני משפחותיהם להניח תפילין, יקיימו מפגשים חווייתיים ויעשו חידונים, למידה על נושא התפילין והקריאה בתורה וגם מפגשים עם ההורים, האחים, הסבים והסבתות במטרה שכל המשפחה תחווה את שנת בר המצווה.

המפגש הראשון יתקיים במרכז למשפחה של האגף, לצד עובדת סוציאלית, במטרה להתאים ציפיות של המשפחה והנער מהחוויה. בסיום המפגשים יתקיים אירוע השיא של העלייה לתורה בהשתתפות המשפחה והאורחים ובהתאם לבחירתם והעדפתם באשר לדרך בה הם מבקשים לחוות את האירוע. את הפרויקט ינחו הרב אלון חזני ויאיר שרבט, אשר ילוו כל ילד, כולל ילדים סיעודיים לחלוטין, כך שיוכלו לעלות לתורה ובני משפחותיהם יוכלו לחוות את החוויה בהתאם לרצונותיהם.

 יוזם הפרויקט, המשנה לראש העיר, עמיעד טאוב: "בר מצווה הינה חוויה ערכית ויהודית, שהינה מאבני היסוד ביהדות. אני מאמין שכל ילד ומשפחה זכאים לחוות את ההתרגשות והמעמד הייחודי בדרכם. הפרויקט שנבנה בשנה האחרונה מכיל את כל האיזונים בין רמות התפקוד של הנערים עם הצרכים המיוחדים, לבין רצונותיהם של בני המשפחה ומלווה ע"י אנשי מקצוע באגף לשירותים חברתיים במטרה לאפשר חוויה מותאמת אישית לכל משפחה".

מנהלת האגף לשירותים חברתיים, מרינה שדה: "כל ילד בישראל זכאי לחגיגת בר מצווה בליווי משפחתו האוהבת. יש ילדים מיוחדים שלא זוכים לממש את הזכות הנעלה הזאת, ולא חווים את גיל המצוות כמו כולם. האגף בשיתוף עמותת כנפי רוח, יזמו חגיגה מתמשכת לרגל בר המצווה של משפחות מיוחדות בעיר, שתכלול בתוכה גם ליווי עוטף לכל ילד ומשפחתו עד לטקס חגיגי ומרגש".