מאת: גיא גפן

חודש אוקטובר עמד בסימן העלאת המודעות לסרטן השד. נשות 'מאמאנט מודיעין' - ליגת האימהות בכדורשת, פעלו לקידום הנושא והתארגנו לקראת קיום טורניר ארצי.  הן יצאו בקמפיין "גם אני מודעת" ויצאו להפיץ את המסר ע"י חלוקת מדבקות ופעילות הסברתית בקניון עזריאלי בעיר, בשלושה ימי שישי שקדמו לטורניר שהתקיים בסוף החודש.

"במשך שעה וחצי פנינו לנשים וגם לגברים והסברנו את חשיבות הבדיקה", סיפרה עדי מן, חברת מועצת העיר ושחקנית ב'מאמאנט מודיעין', שחקנית מעורבת חברתית כהגדרתה.

בטורניר הארצי שנערך בראשון לציון ב-24.10. השתתפו ארבע קבוצות מאמאנט.

פזית גז -אבגר היא זו שייסדה בעצם את מאמאנט מודיעין לפני שנתיים, אחרי שהגיעה מארצות הברית, שם שיחקה. כיום פועלות לא פחות מ-7 קבוצות בעיר. "המהות של מאמאנט היא פעילות למען הקהילה, כשבמקור הרעיון היה קבוצה מכל בית ספר. ליצור קבוצה של אימהות שחקניות שמייצגת את ביה"ס בליגה", מספרת עדי, "אנחנו מחפשות להתרחב וכל הזמן חושבות מה עוד לעשות למען הקהילה".

עדי  מספרת כי הפעילות במסגרת הקהילה של חברותיה למאמאנט השפיעה עליהן גם באופן אישי, וכולן הלכו להיבדק. עם זאת, מן הופתעה לגלות כי למרות החשיפה ההולכת וגדלה בשנים האחרונות, מספר רב של נשים לא הולכות להיבדק ואף אינן מודעות לבדיקה המניעתית. "אני מכירה מקרוב נשים שחלו במחלה ואף החלימו ממנה. בארה"ב הכרתי מישהי שהלכה להיבדק בעקבות העשייה של מאמאנט וגילתה שהיא חולה. כל הרעיון הוא לגלות את המחלה בשלב מוקדם, ואז סיכויי ההחלמה גדלים משמעותית".

סיפור חייה של עדי מגלה כי הספיקה להכיר את מחלת הסרטן ממש מקרוב. בנה תומר בן ה-3 חלה בסרטן לפני קצת יותר משנה והיה צריך לעבור טיפולי הקרנה בארה"ב. "פזית גז הפנתה אותי לקפטנית מאמאנט בניו ג'רזי ובמשך חודשיים לא הפסקתי לשחק, הייתי חלק בלתי נפרד מהקבוצה שם וזו בדיוק המהות של מאמאנט. לדעת שתמיד יש מישהי שתחבק אותך לא משנה מה. סיימנו את הטיפולים והכל בסדר עם תומר", סיפרה בהתרגשות.

נתון מעניין מגלה כי מתוך הנשים שחלו בסרטן השד רק כ-10% נשאו את הגן, מה שמחזק את חובת הבדיקה לכולן ללא יוצא מהכלל. "נשים מרגיעות את עצמן כשהן חושבות שאם אינן נושאות את הגן הסיכוי שלהן לחלות נמוך, וזה לא נכון", מדגישה עדי.

במוצאי שבת הקרובה 2.11.19, בשעה 18:30, ייערך אירוע פתיחת העונה של 'מאמאנט מודיעין' באולם הספורט עירוני ג', בהשתתפות ראש העיר, חיים ביבס ומייסדת מאמאנט ישראל עופרה אברמוביץ'.

"ההשתתפות במאמאנט היא כיף אדיר, אנחנו חברות טובות וגם מתחרות על המגרש, יש סיפוק אדיר מעצם הפעילות הפיזית עצמה ומעצם התרומה לקהילה", שיתפה מן.

ראוי לציין, כי פעילות מאמאנט הינה פרטית לחלוטין וללא השתתפות העירייה. מהמקום הזה קוראת עדי לאנשי עסקים המעוניינים לפרוס חסותם ולסייע בפעילות הקהילתית השוטפת המבורכת, ליצור קשר עם הקבוצה.  ניתן להגיע לקבוצה דרך עמוד הפייסבוק - מאמאנט מודיעין מכבים רעות או לפנות לפזית גז- אבגר בטלפון 050-5743630.