מאת: גיא גפן | צילומים: באדיבות שלי ברוורמן

שלי ברוורמן, תושבת מודיעין מכבים רעות, אם לארבעה ומורה ללשון בתיכון עירוני ה',  זקוקה נואשות לתרומת כליה. שלי חלתה במחלת כליות חמורה המחייבת השתלה מיידית, ובינתיים נאלצת לעבור טיפולי דיאליזה קשים. 

עד לאחרונה, שמרה ברוורמן את דבר מחלתה בין קורות המשפחה המצומצמת, אך כעת היא בוחרת לשתף ויצאה באופן פומבי עם סיפורה. בדף הפייסבוק שנקרא 'להציל את שלי', פרסמה שלי עצמה בסוף החודש החולף, כי החליטה לצאת החוצה עם הבקשה לתרומת כליה, פשוט כי היא רוצה לחיות. עוד כתבה, כי הבדיקות של בני משפחתה לתרומה העלו חרס והיא מצפה בכיליון עיניים לתרומה.

גילוי המחלה קרה באופן מקרי לחלוטין תוך כדי ביצוע בדיקות שגרתיות מעל לגיל 50. תוצאות הבדיקה העלו חשד והממצאים נשלחו לנפרולוג קרוב משפחה בארצות הברית.  לאחר עיון הוא הורה לשלוח את שלי בדחיפות לבית החולים. משם, הדרך הייתה קצרה לביופסיה. לאחר מכן בפגישה נאמר לה כי הכליות שלה לא עובדות. "בין 0 ל-5 אמרו שאני במצב של 4.5. מפה רק דיאליזות או שאני משיגה תורם", סיפרה שלי איך הכל התחיל.

בעלה של שלי ברוורמן בצעד אמיץ התנדב לתרום כליה עבורה, אך לרוע המזל בבדיקות התאמה שנעשו לו בבי"ח בילינסון התגלתה ציסטה בכליות שלו והרופאים החליטו כי לא יוכל לתרום.

תלמידיה של שלי מכיתה י"א בתיכון עירוני ה' שמעו על מצבה והחליטו לשמח אותה. הם הכינו סלסלות בריאות מיוחדות למורה האהובה, בצירוף מכתבים מרגשים. לפני כשבוע התגייסו גם חברותיה להוראה מבית הספר וערכו 'הפרשת חלה' בביתה של סגנית מנהלת התיכון, בערב מרגש ומלא התעוררות רוחנית.

כרגע, קיימים שני מועמדים שנבדקת התאמתם לתרומת כליה. "תהליך ההתאמה רק התחיל ואני מנסה לזרז את ההליך", מספרת שלי, "החיים והבריאות שלי תלויים בתורם, אני ממשיכה בדיאליזות", הוסיפה.

שלי מודעת בהחלט למצבה הרגיש ואינה מתכחשת לסיכונים: "הדיאליזה מצליחה לייצב אותי, אבל אני במצב של חיים או מוות. ללא הדיאליזה אני יכולה למות".

איך את שורדת את היום יום?

"האופטימיות שבי, אני שואבת הרבה כוחות מהילדים שלי, הם זקוקים לאמא שלהם. אני על עצמי פחות חשוב לי, יש את הילדים שזקוקים לי, ביניהם ילד אחד אוטיסט, שממש קשור אליי. אם חלילה אני אמות, המשפחה תתפרק".

לאחר הבשורה כי בעלה לא יוכל להיות התורם המושיע, פנתה שלי ברוורמן לאמצעי התקשורת והקימה כאמור קבוצת פייסבוק בניסיון למצוא את התורם המיועד.

אומנם סיפור מחלתה של המורה האהובה ממודיעין עלה לכותרות, אך לדבריה אין שינוי משמעותי: "אני לא יודעת אם הפרסום עזר. הייתה תושבת נס ציונה שקראה על המקרה והייתה נחושה לתרום לי ממש לפני יום כיפור. בבי"ח עדכנו אותי לפני שבוע כי אף אחד לא פנה במקרה שלי. שלחתי לה הודעה האם זה עדיין רלוונטי לתרומה, היא השיבה שהיא מצטערת אבל זה לא אקטואלי והיא תמשיך להתפלל לשלומי. אז גם היא ירדה מהפרק".

כאמור, שני תורמים נמצאים על הפרק. אחד מהם הוא אחיינה של שלי, שטרם השיג אישור רפואי. במידה וישיג האישור השבוע, שלי תוכל להריץ זאת בבי"ח. זאת כדי להימנע מניתוח בידה, במטרה לחבר אותה לדיאליזה דרך היד.

"יש תקווה, חוץ ממנו יש תורם נוסף שמועמד, אך סוג הדם שלנו לא תואם. ישנה גם מורה בתוכנית הוראה של העולים החדשים, מאוד נחושה לתרום, אז אני מחכה כרגע", גילתה שלי באופטימיות זהירה.

המעוניינים לבדוק התאמה, יוכלו לפנות במייל:  [email protected].

או בעמוד הפייסבוק - להציל את שלי