מאת: גיא גפן

אלפי תושבים במודיעין-מכבים-רעות נמצאים בבידוד בעקבות התפשטות נגיף הקורונה. כ-35 מתושבי העיר אובחנו נכון להיום כחולים בנגיף וכל מי שנחשף אליהם מונחה להישאר בבידוד ביתי, כאשר מדי יום מתווספים למעגל המבודדים והנדבקים עוד ועוד תושבים.

המציאות החדשה שנכפתה על האזרחים, חלקם בבידוד מרצון וחלקם בהנחיית משרד הבריאות, לאחר שנחשפו לחולה מאומת, גורמת לאי ודאות רבה ומביאה עמה אתגרים רבים, אך עם זאת מצאה תושבים רבים פועלים בדרכים יצירתיות כדי להעביר את הזמן הרב שהתפנה עם בני המשפחה. הורים וילדים שהיו רגילים לשגרת יום יום של עבודה, לימודים, חוגים ועוד, נאלצים כעת למצוא דרכים חלופיות ומתרגלים לסדר יום חדש.

ליאת גלזר, בת 42, נשואה+3, יועצת חינוכית מתיכון עירוני ה' במודיעין ותושבת שכונת הכרמים, ממשיכה לעבוד גם מהבית. גלזר מקפידה על שגרת חיים ומשתפת ברשת את חיי היום יום שלה בבידוד.

ליאת גלזר

 גלזר, מדריכת הורים וקואצ'רית, סיפרה כי היא אומנם לבדה בחדר המבודד, אך מרגישה עטופה מכל עבר. היא נמצאת בבידוד מאז ה-11.3 ומספרת כי הקושי הגדול ביותר בתקופה הזו הוא הניתוק מהילדים. כדי לגשר על הפער החליטה גלזר לכתוב בכל יום משהו קטן, מסרים בוואטסאפ ואף מכתבים מנוקדים לבתה הקטנה. בתמורה, הפתיעה אותה בתה כשהשאירה לה ציור של מפלצת קורונה: "המפלצת תעביר איתי את ימי הבידוד", סיפרה בחיוך ליאת.

לליאת יש כללי 'עשה ולא תעשה בבידוד' -  "אני לא צופה בטלוויזיה, לא לפני השעה 23:00, אבל כן מפעילה מוזיקה טובה דרך הטלוויזיה, אני לא יוצאת החוצה מהחדר, אבל כן פותחת חלון, נושמת את האוויר הצח ומקשיבה לציוצי הציפורים. לא נפגשת עם משפחתי, אבל מקפידה לדבר איתם בכל אמצעי תקשורת אפשרי. לא שמה שעון מעורר, מקפידה על יקיצה טבעית".

היועצת החינוכית ממודיעין מציינת כי הזמן שלה לבד הוא גם זמן של חסד:  "יש לי זמן שהוא רק שלי, ובחיים האמיתיים זקוקים גם לזמן הזה, קיבלתי מתנה, ואני מתכוונת לנצל אותה לטובתי".

מלכה פרוינד, שעובדת בקרבת הקניון, היא תושבת נוספת בעיר שנמצאת בבידוד: "התקשרתי פעמיים למד"א, אמרתי להם שיש לי קשיי נשימה, שאלו אותי אם יש לי חום ושיעולים, עניתי שלא, אז אמרו שאלו לא סימנים של קורונה והפנו אותי לרופא".

מלכה פרוינד

פרוינד אינה יודעת אם היא נשאית של הנגיף, אבל שוהה בביתה: "יש לי עייפות, צינון ומידי פעם יש קשיי נשימה. כל זה מיום שישי האחרון, מה שהתחיל בכאבי גרון, ואז הופיעו כאבי ראש, חולשה, שיעולים וצינון".

מלכה ובעלה, תושבי רחוב עמק החולה בעיר, שוהים בביתם יחד עם בנם הפעוט בן 10 חודשים: "נדבקנו מהילד. בעלי אסטמתי, וגם לו היו קשיי נשימה. במד"א שאלו אם באנו במגע עם חולה קורונה, אמרנו כי אנחנו לא יכולים לדעת. הם שללו שהבן יכול להיות חולה". בבדיקה אצל הרופאה נאמר לה להיות במעקב.

אז מה עושים כל היום?

"טלוויזיה, מנוחה ועוד תשעה חודשים בייבי בום", אמר ספק בצחוק ספק ברצינות בעלה של מלכה. "גם כלבנו סובל מהמצב, היום אנחנו מטיילים איתו רק כמה דקות ביום, חצי מהזמן שהוא רגיל אליו", הוסיפה מלכה.