בצילום: סדנת גרפיטי למשפחות מיוחדות

יום המודעות לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות מצוין ב-3.12, ובאגף לשירותים חברתיים בעיריית מודיעין מכבים רעות החליטו להקדיש את החודש כולו לפעילויות ואירועים בנושא. ביום המודעות עצמו, הוארו בניין העירייה ומזרקות הכניסה לעיר בצבע סגול המסמל יום זה ברחבי העולם.

משם המשיכו במגוון פעילויות – כך למשל, ביום שני 6.12 נערכה סדנת גרפיטי למשפחות המיוחדות בעיר, התחיל פרויקט בת מצווה לנערות עם צרכים מיוחדים, נחנכה דירה נוספת בעיר לדיור עצמאי לבוגרים עם צרכים מיוחדים והתקיימה הצגה למשפחות המיוחדות בהיכל התרבות.

בהמשך מתוכננים להתקיים אירועים נוספים, בין היתר, פעילות  "שוויון בסלון" אצל משפחות לילדים עם צרכים מיוחדים אשר פותח שיח סובלני ומעשיר של הקהל עם בוגרים צעירים עם צרכים מיוחדים, בבתי הכנסת תתקיים הכשרה מיוחדת לגבאים בנושא צרכים מיוחדים, בספרייה הציבורית תתקיים שעת סיפור לילדים בנושא  קבלת השונה ועוד.

את אירועי החודש יחתום אירוע החשיפה ללהקה החדשה בעיר - להקה המשלבת צעירים עם ובלי צרכים מיוחדים, אשר הוקמה ע"י האגף לשירותים חברתיים בשיתוף עם אגף חברה נוער וצעירים. אירוע החשיפה יתקיים ביום שלישי 28.12 בשעה 20:00 באולם עינן בקניון עזריאלי. בלהקה המיוחדת חברים תשעה בני נוער בגילאי 17-14 והיא מנוהלת באופן מקצועי ע"י לב לופטוס ובייעוץ מוזיקלי ואומנותי של אבי גרייניק. האירוע יהיה פתוח לקהל הרחב ללא תשלום, אך בהרשמה מראש בכתובת המייל -  dang23951@gmail.com.

מעיריית מודיעין נמסר כי האגף לשירותים חברתיים מקדם לאורך השנה עשייה טיפולית, שיקומית ותעסוקתית לצד פעילויות פנאי וחברה לאנשים עם צרכים מיוחדים ומוגבלות ובני משפחותיהם. כ- 1,000 משפחות מוכרות ומטופלות באגף ע"י "צוות צרכים מיוחדים" המונה ראש צוות ותשע עובדות סוציאליות שמלוות את המשפחות משלב האבחון וההכרה ולאורך הדרך. הצוות מטפל באנשים על הרצף האוטיסטי, אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית ואנשים עם מגבלה פיזית או חושית. בנוסף, מפעיל האגף את "מרכז למשפחה" הרואה את המשפחה כמכלול ומאפשר לסביבה הקרובה של אדם עם מוגבלות לקבל מידע, הכוונה, ושיתוף עם משפחות נוספות המתמודדות עם מצבי חיים דומים.

עוד נמסר מהעירייה כי בשנה האחרונה הורחבו שירותיה תעסוקה לבוגרים ונפתחו 15 דירות חדשות בקהילה לדיור עצמאי, לצד הקמת מועדונית לילדים על הרצף. בקרוב ייפתח "בית לחיים" בעיר אשר יאכלס 24 דיירים על הרצף וייתן מענה דיור ותעסוקה. זאת ועוד, מתוכנן לקום מרכז יום רב נכותי לבוגרים בתוך העיר שיאפשר לעשרות בוגרים ליהנות ממסגרת שיקומית וחברתית.

עמיעד טאוב, המשנה לראש העיר ומחזיק תיק שירותים חברתיים: "במדינה מתוקנת לא צריך לציין יום לזכויות אנשים עם מוגבלויות כי השוויון צריך להיות בסיסי וברור. בעידן הנוכחי, מדובר ביום המבהיר את העדר העיסוק בתחומי הרווחה, הבריאות והחינוך המיוחד 365 ימים בשנה. בעירנו ככלל, ובאגף לשירותים חברתיים בפרט אנו עוסקים כל ימות השנה בבניית פתרונות דיור, תעסוקה ופנאי לציבור עם הצרכים המיוחדים בעיר וגם החודש לצד קמפיין חדש של "תושווים" התקיימו שלל פעילויות להעלאת מודעות במטרה לייצר את השינוי הנדרש בתודעה הישראלית והעירונית."