מאת: גיא גפן | צילומים: טל דיל

התגייסות מרגשת מצד תושבים ובעלי מקצוע במודיעין מכבים רעות. אין כמעט אחד שלא מכיר את סמירה עזרא, תושבת העיר בת ה-73, שאוספת בקבוקים בקניון בכדי לקושש כמה שקלים למחייתה. בדרך כלל אנחנו עוברים, מסיטים מבט וממשיכים הלאה בשגרת היום יום, אולם מספר תושבים עשו מעשה ונרתמו לעזור לסמירה.

טל דיל, בעל משרד בקניון, התוודע לסמירה לפני כמה שנים והחל לשוחח עימה מעת לעת. בתחילה, הוא מספר, רצה לתת לה 200 שקלים, אולם עזרא סירבה בתוקף. דיל הנדהם סיפר כי מאז נוצר קשר ביניהם וליבו יצא אליה. טל דאג לשוחח עם הנהלת הקניון, שהסכימו לאפשר לסמירה לעסוק באיסוף הבקבוקים כל עוד תעטה כפפות ותאסוף בקבוקים בצורה היגיינית ללא הפרעה.

עזרא, אלמנה שחיה בגפה, מתקיימת מקצבה פעוטה של הביטוח הלאומי וכאמור מנסה להתקיים מאיסוף הבקבוקים מפחי האשפה כדי לקושש עוד כמה שקלים. לאחר שנודע מצבה, החלו תושבים להגיע ולמסור לה בעצמם בקבוקים למחזור, בכדי שתוכל לאסוף את הכסף עבורם. כסף, סמירה לא הסכימה לקבל.


תושבים שהגיעו לביתה לאחרונה, העידו כי הבקבוקים נערמו בשקיות ענק וממלאים את ביתה שנמצא בבלאגן גדול. הסתבר כי הסיפור קיבל תפנית לא צפויה, כאשר רשויות המס הגישו תביעה בגובה 14,000 ש"ח כלפי עזרא, מאחר והם רואים בפעילותה עסק לכל דבר, שצריך להיות מוסדר בעקבות הנחייה חדשה. טל דיל נחלץ לעזרתה ועזר לה להגיע להסדר מול מס הכנסה.


הבקבוקים נערמים בביתה של זמירה

הדברים קיבלו תפנית חיובית, כאשר דיל גייס מספר בעלי מקצוע על מנת לשפץ את ביתה של עזרא ברחוב נחל שורק בהתנדבות, ביניהם: דרור כהן חשמלאי, אורי ארפי ואבשלום ששיפצו וצבעו. השבוע צפויה להסתיים התקנת גופי החשמל. חברת מטאליק משילת תרמה צבעים, רזיאל תאורה מישפרו תרמה גופי תאורה. בנוסף, פתח דיל חשבון פייבוקס לתרומות עבור עזרא, שעזר לגייס אלפי שקלים עבורה.

משפצים ומתקנים בהתנדבות

"אנשי המקצוע עבדו שעות ארוכות פיזית, מגיע להם כל הקרדיט. הם עשו הרבה יותר ממני, אני עשיתי יותר בלדבר", מצטנע דיל. עוד מספר טל כי יותר מכל התרומות והעזרה המקצועית, התרגשה עזרא למשמע הבשורה כי הנהלת הקניון הסכימה לאשר לה להמשיך בפעילותה. מעבר לאיסוף הבקבוקים, עזרא פוגשת בקניון אנשים, מדברת איתם, וזה עוזר לה לשמור על שגרת חיים שפויה ככל הניתן.

"אני מאוד שמחה על העזרה, הילדים לא בקשר איתי. בסך הכל אני בריאה ואיסוף הבקבוקים זה מה שמחזיק אותי. המקרר שלי זקוק לתיקון וזה עולה כמה מאות שקלים, אשמח לסיוע", סיפרה עזרא.