עם סיומה של מערכת הבחירות האחרונות לרשויות המקומיות, אוחדו בעיר מודיעין מכבים רעות 'הרשות למאבק בנגע הסמים והאלכוהול' יחד עם 'עיר ללא אלימות' לרשות אגף הביטחון הקהילתי בראשות סגן ראש העיר אילן יאיר בן סעדון כמחזיק התיק ומיטל אשור כמנהלת הרשות לביטחון קהילתי. מהלך זה הביא לאיגום משאבים בכל הפעילויות, לגייס עובדים בעזרת מכרזים והרחבת הפעילות ברשות לביטחון קהילתי, כאשר אחד הפרויקטים הבולטים הינו גיוס והעסקת מדריכים חברתיים בבתי הספר העל יסודיים.

תפקידם של המדריכים החברתיים הינו מהחשובים שקיימים והם פועלים בשמונה בתי ספר תיכונים במודיעין מכבים רעות. המדריכים מועסקים דרך העירייה ועובדים בשיתוף פעולה עם כמה וכמה מחלקות בעירייה, בינהן מחלקת החינוך, מחלקת נוער וצעירים, אגף קהילה וגמלאים, האגף לשירותים חברתיים, ביטחון, משטרת ישראל וגופים נוספים.  

בעלי מקצוע רואים בתפקיד המדריכים החברתיים כמציל חיים. ישנה הקפדה לאייש את התפקיד באנשי מקצוע בעלי תואר ראשון שעוברים הכשרה לעבודה עם בני נוער בכלל ובני נוער בסיכון בפרט. לתפקיד זה מגיעים המדריכים עם שליחות גדולה ורצון להגיע ללבם של בני הנוער ולסייע להם דרך הקשבה ושיח פתוח שמתרחש בין המדריך לנוער, בדרך זו ניתן לזהות מצוקות וקשיים חברתיים או קשיים מהבית. לרב השיח מתרחש בהפסקות אך המדריך נמצא שם גם בשביל אותם ילדים שלא מסוגלים להיכנס לשיעור או שנכנסו ויצאו החוצה מסיבה זו או אחרת. במהרה הופכים המדריכים למעין 'אח גדול' עבור בני הנוער.  נושאי השיחה מגוונים וכוללים את כל הנושאים הבוערים המעסיקים את בני הנוער - מיניות, שתייה, עישון, דחייה חברתית, יציאה מהארון ועוד.


אף על פי שמדובר בדמות של מבוגר , בני הנוער מקבלים אותו כ'אחד משלהם' ויושבים איתו בהפסקות, מאפשרים לו להיות חברים גם ברשתות החברתיות כמו האינסטגרם וכן גם בעולמות התוכן שלהם, כל זאת ועוד בזכות מערכת האמון שנרקמת ביניהם. המדריכים החברתיים עובדים בשיתוף פעולה מלא עם הצוות ועם היועצות בבית הספר. המדריך משוטט בין כותלי בית הספר ונחשף לאירועים רבים ושלל סיפורים אישיים שלעיתים נסתרים מעיני הצוות. המדריכים אף ממשיכים לפגוש חלק מבני הנוער גם אחר הצהריים במועדון לבני נוער, במקומות הבילוי, במתחם "הזולה" ו"המרכז" מקום הבילוי החדש ברעות, בפארקים בעיר ועוד, שם הם מלווים את בני הנוער בסדנאות העשרה שונות.


המעוניינים להגיש מועמדות לתפקיד יוכלו ליצור קשר עם הרשות לבטחון קהילתי בעיריית מודיעין מכבים רעות - בטלפון - 08-6153548


סגן ראש העיר מחזיק תיק הביטחון הקהילתי אילן יאיר בן סעדון: " הצבנו לעצמנו מטרה להשקיע משאבים רבים על מנת להיות נגישים למען בני הנוער המתמודדים עם אתגרים רבים בגיל ההתבגרות. אתגרים שלפעמים מובילים למחשבות אובדניות וכן להתנהגויות סיכון. לכן אנו רואים חשיבות רבה בתפקידם של המדריכים כשומרי סף העשויים לאתר באופן ראשוני מצוקה אפשרית אצל התלמידים, משוחחים עימם, ובעיקר מפנים לגורמים הרלבנטיים ואף מבצעים מעקב אחר התהליך הטיפול. מדריכים חברתיים עוזרים לנו כרשות עירונית, שהציבה לעצמה לצמצם ככל שניתן התנהגויות סיכון בקרב הנערים והנערות ולמנוע נשירה, כל זאת מבוצע תוך כדי יצירת דפוסי התנהגות נורמטיביים, אשר יוצרים קבוצה מגובשת ומעורבת חברתית ומקיימים הכנה לאזרחות טובה. עשרות תלמידים סיימו את לימודיהם בהצלחה, הרבה בזכות הימצאות של המדריכים בשטח בזמן הלימודים. לאור הצלחתם המוכחת של המדריכים החברתיים להביא לצמצום התנהגויות סיכון, בכוונתנו להרחיב את הפעילות בכל בתי הספר העל יסודי ובעתיד גם בבתי הספר היסודיים שגם בהם קיימים בני הנוער אשר מתמודדים עם אתגריים חברתיים לא קלים."

צילומים: דוברות עיריית מודיעין מכבים רעות