בשער: טקס סיום תכנית "העצמה כחולה", ארכיון מודיעינט.

מחזור נוסף של תכנית 'העצמה כחולה', או בשמה המשטרתי - מיל"ה - משטרת ישראל למען הנוער, הגיע לסיומו לאחרונה. מדובר בתכנית ייחודית שנועדה לסייע לנערות ולנערים שמעדו ונפתחו נגדם תיקים במשטרה. מטרתה המרכזית של התוכנית היא לייצר הליך מניעה, אשר בדרך של הדרכה והסברה יקדם מתן הזדמנות שיקומית לבני נוער בסיכון.

מאז תחילתה של תכנית 'העצמה כחולה' במודיעין-מכבים-רעות, לפני 7 שנים, נמחקו תיקים פליליים ליותר מ-160 בני נוער מהעיר, אשר בעקבות כך יוכלו לפתח דף חדש ולהתגייס לשירות צבאי.

תכנית זו יצאה לדרך ביוזמת מחזיק תיק השירותים החברתיים וסגן ראש העיר, אילן יאיר בן סעדון, ובשיתוף האגף לשירותים חברתיים, משטרת מודיעין-מכבים-רעות, תכנית 'עיר ללא אלימות' והרשות העירונית למאבק בסמים ואלכוהול.

התכנית מיועדת לנערות ונערים שנתפסו על ידי המשטרה בגין ביצוע עבירות פליליות, אולם טרם הוגש נגדם כתבי אישום. בנקודה זו מוצע להם להשתתף בתכנית, תוך שהם מחויבים להגיע ל-32 מפגשים, המתקיימים על פני שלושה חודשים. במסגרת המפגשים מקבלים בני הנוער כלים להתמודדות עם מצבים שונים, בדגש על רכישת מיומנויות אישיות להימנעות מביצוע עבירות פליליות, העלאת הביטחון והדימוי האישי והקניית ערכים של אהבת הזולת, אחריות אישית, תרומה לקהילה, מוסר אישי, הכרה וכיבוד האחר וערך ההתנדבות.

ייחודיות התכנית מתבטאת בכך שלבני הנוער המשתתפים בה, ניתנת האפשרות להכיר באופן אישי את השוטרים ואת עבודתם, ובכך ליצור ביניהם שיח חשוב, אשר גורם לבני הנוער להבין את הגבול בין המותר לאסור וכיצד להימנע מהתנהגויות קיצוניות בעתיד. בנוסף, משולבים בני נוער אלה בתכנית המשך בקהילה, במסגרות הנוער ובתכניות התנדבותיות דומות בעיר.

בפתחה של השנה העברית החדשה, סיימו את המחזור הנוכחי של 'העצמה כחולה' 12 נערות ונערים, תושבי מודיעין-מכבים-רעות, שבעקבות הצלחתם לעמוד בתנאיה נסגרו התיקים הפליליים שנפתחו כנגדם.

"גיל ההתבגרות הינו גיל בו מתרחשות מעידות בקרב בני נוער, אשר מחד אסור לנו להקל בהן ראש, אולם מאידך אני מאמין כי יש לאפשר להם לתקנן תוך הענקת הכלים המתאימים להתמודדות ולהימנעות ממעידות חוזרות." אומר אילן יאיר בן סעדון, "זאת בדיוק מטרת התכנית, אשר מוגדרת כהצלחה גדולה ומהווה עבורי באופן אישי גאווה אדירה. למעלה מ-160 תיקים פלילים של בני נוער נסגרו במהלך השנים בזכות התכנית. מדובר בבני נוער אשר מתגייסים לצה"ל ומשרתים את המדינה באופן משמעותי וחוזרים להתנדב כאן אצלנו ומחזירים לכולנו על האמון וההזדמנות שהענקנו להם".

בן סעדון הודה לכל השותפים לקיומה של התכנית על תרומתם המכרעת להצלחת התכנית והסיוע לבני הנוער לייצר לעצמם עתיד טוב יותר, ביניהם: מנהל האגף לשירותים חברתיים, יעקב אלמוג, מנהלת תכנית עיר ללא אלימות, טוני חי, מנהלת המאבק בנגע הסמים והאלכוהול, מיטל אשור ורכזת ההסברה והמידע במאבק בנגע בסמים ובאלכוהול, חגית אלפסי. בנוסף ציין לשבח את הצוותים המשטרתיים מתחנת מודיעין על הליווי ההדוק, האכפתי והמחבק.