השבוע יוצא לדרך קמפיין עירוני לגיוס מתנדבים מהשכונות, שיסייעו להפיכתן לקהילות חיות ותוססות, מרכזים חברתיים אמיתיים ולא רק בתים לגור בהם. היוזמה מגיעה מחבר המועצה עמיחי זליג, מחזיק תיק הקהילות והשכונות, תיק חדש המתקיים זו הפעם הראשונה במועצה.

עמיחי זליג, מסיעת "שחר" בראשות מויש לוי, נכנס למועצת העיר לאחר שנים של פעילות בשכונה בה הוא חי. הוא הקים את קהילת "השחר" סביב בית הכנסת שהיה בין מקימיו, ושימש גם כיו"ר הנהגת ההורים בבית הספר "דרכי יהודה" וכחבר הנהגת ההורים בבית הספר אמי"ת בנות, בהם לומדות בנותיו. 

עם הנסיון הזה, מגיע זליג לניהול תיק הקהילות והשכונות במודיעין מכבים רעות, עליו חלם, לדבריו, כבר שנים. ועדת שכונות וקהילות אותה הקים, התכנסה כבר פעמיים, וגם כנס קהילות ראשון כבר התקיים  בעיר. "כל הצעדים האלה היו נחוצים כדי לגבש מדיניות בנושא הקהילות, ועכשיו מתחיל השלב הביצועי: קריאה לתושבי העיר לבוא ולהיות חלק מהחזון" מסביר זליג.

השבוע יצא קול קורא מטעם זליג ועמותת סחלבים, בתוכה יושבת מחלקת קהילות הוותיקה, ובו קריאה לתושבים שרוצים להפוך את השכונה שלהם לקהילה, להירשם ולהיות חלק מחזון השינוי. 


 "בוועדת הקהילות דיברנו על איך אנחנו רוצים לראות את השכונות." מספר זליג, " יש פה כמה סיפורי הצלחה שכבר קורים בשכונות בעיר. ברעות למשל קמה קהילה חילונית שמרחיבה אופקים ביחד. 
בשכונת הפרחים קיים מועדון ברקנית, בו נפגשים אחת לשבוע הורים לילדים למפגש כיפי משותף. בשכונת מוריה קיימת קהילה ישראלית תוססת לתושבי השכונה- דתיים, חילוניים וכל מה שביניהם. ובשכונת הציפורים מתפתחת לה קהילה מדהימה, שכבר קיימה את טקס יום הזכרון, וכרגע עובדים על קבלת שבת שכונתית. 


"קהילות יכולות לקום גם סביב תחום עניין משותף, ולא רק תחום גיאוגרפי, כמו גינה קהילתית מקסימה שהחברים שפועלים בה הפכו לקהילה תומכת", מוסיף עמיחי.


ש כל כך הרבה טוב שקהילה יכולה לתת לתושבים. במקום לא להכיר את השכנים שלך, פתאום הרחוב כולו, ואולי אפילו השכונה כולה, אומרת 'היי' ברחוב. עושים מפגשים משותפים. זה יכול ליצור הזדמנויות משחק לילדים, בייביסיטר מהשכונה, מפגשי חברים להורים, וגם לתת לקשישים שגרים בשכונה הזדמנות פז להכיר את השכנים וליצור קשרי ידידות ושכנות טובה.

קהילה חזקה היא מקור לעזרה הדדית בשעת צרה, אבל גם פשוט לתחושת שייכות ביומיום וכמובן, היא הכרחית לצמצום תחושת הבדידות - ולא רק בקרב קשישים". 


אז אם אתם תושבי העיר, המעוניינים בכך שהשכונה שלכם, או הרחובות סביב הבית שלכם, יהפכו ליותר מרק מקום מגורים, אתם מוזמנים לשלוח לעמיחי זליג הודעה במייל -  amichai@zelig.co.il
ולהיות חלק ממהלך שינוי פני השכונה, לקהילה עירונית תוססת.

צילום אילוסטרציה: Depositphotos