צילום: דוברות מד"א
 
בעקבות מחסור חמור במנות דם, הודיעו בשירותי הדם של מד"א כי יספקו דם לבתי החולים במקרים דחופים בלבד וקוראים לציבור להגיע ולתרום דם בדחיפות.
 

המחסור החמור במלאי הדם בישראל נגרם בין היתר גם בשל הירידה בזמינות האתרים בהם ניתן לבצע התרמות בתקופת הקורונה. כעת, במהלך חגי תשרי ובשיאו של גל הקורונה השני - מפרסם הארגון פרטים אודות יום התרמה נרחב שמתקיים היום - שלישי, 22.9.20  במספר מוקדים ברחבי הארץ.

גם במודיעין מכבים רעות תוצב עמדת התרמת דם - היום, בין השעות 15:30- 21:30 ברחוב צאלון 21, מודיעין סנטר.

ממד"א נמסר כי חשוב לזכור שלדם אין תחליף מלאכותי וכי כל מנת דם יכולה לסייע להציל את חייהם של שלושה חולים או פצועים שזקוקים לתרומה. בעקבות הקושי המשמעותי לגייס את כמות הדם הנדרשת, בעיקר נוכח משבר הקורונה, חגי תשרי והסגר, נגרם קושי באספקת הדם לבתי החולים שיכול להביא לפגיעה קריטית בפעילות הרפואה השוטפת ולדחיית ניתוחים.


המחסור קיים בעיקר במנות דם מסוג O, ובמנות דם עם Rh שלילי מכל הסוגים (-A-, B-, AB). בשירותי הדם של מד"א פונים לכל מי שחשים בטוב, עומדים במדדי משרד הבריאות לתרומת דם, וכן מי שחלפו לפחות 28 יום מחשיפה לחולה קורונה מאומת או ממועד ההחלמה מהנגיף לבוא לתרום.


מידע על עמדות התרמות דם נוספות אשר יוצבו ברחבי הארץ, גם בימי הסגר, ניתן למצוא ביישומון (אפליקציה) 'מד"א שלי' בסמארטפון, באתר האינטרנט של מד"א בכתובת http://www.mdais.org/dam או בטלפון 03-9101101.

המעוניינים להזמין צוות מתרימים לקבוצות מארגנות (מעל 20 אנשים) בשכונות המגורים ובמקומות העבודה יכולים לפנות בנושא לשירותי הדם של מד"א בטלפון 03-9101101.


מנכ"ל מד"א, אלי בין: "בלב הגל השני של משבר הקורונה ובשל מחסור חמור ומדאיג במנות דם – אנו קוראים לציבור להירתם ולתרום למען האחר, על מנת שנוכל להמשיך ולסייע בהצלת חיים ולהעניק לכל אחד את הטיפול הראוי לו והסיוע שלו הוא נזקק. כל תרומה עשויה להציל חיים ולעזור לאחר. זו העת לעזרה הדדית"