צילום אילוסטרציה: Depositphotos

טפיל הלישמניה, המכונה גם "שושנת יריחו", מועבר על ידי זבוב החול וגורם להופעתם של פצעים מוגלתיים ומכאיבים. המחלה פוגעת בדרך כלל במכרסמים, בעיקר בשפני סלע שהופכים לנשאים של המחלה. בני אדם עלולים להידבק במחלה באופן אקראי כשזבוב החול הנגוע בטפיל עוקץ אותם. העקיצה נראית תחילה כמו עקיצה רגילה אך הנגע הולך ומתפשט על פני העור ובלי טיפול מתאים הופכים הפצעים לכיבים מכאיבים. ישנם זנים שעלולים לגרום לפגיעה של המחלה גם באיברי גוף פנימיים. משרד הבריאות דיווח השבוע על 50 חולים חדשים השנה, מרביתם פעוטות ובני נוער מאזור ירושלים והשומרון.

ביישוב ניל"י הסמוך למודיעין מדווחים על 37 מקרי הידבקות במחלת הלשמניה. גם ביישובים סמוכים נוספים כמו מודיעין עילית, חשמונאים, כפר רות ולפיד מדווחים על תושבים הנדבקו בחיידק. ביישובים אלו ציינו כי היקף התופעה הלך וגבר בשבועות האחרונים וכי המחלה הופיעה גם בקרב מבוגרים וגם בקרב ילדים. במשרד הבריאות אמרו כי להם ידוע רק על תשעה נדבקים במחלה בניל"י בשנת 2018.

כעת, חוששים תושבי מודיעין מכבים רעות כי התפשטות הנגיף תגיע גם לעיר.

מדוברות עיריית מודיעין מכבים רעות נמסר כי "נכון לשעה זו, אין עדויות לעקיצות על ידי זבובי החול בעיר מודיעין מכבים רעות. העירייה נמצאת בקשר עם המשרד להגנת הסביבה בנושא זה על מנת להיערך בעת הצורך.  אנו מדגישים כי חשוב לדווח על מקרי עקיצה למוקד 106 על מנת שהעירייה תעביר את הדיווח לגורמים המתאימים. כמו כן, חשוב לדעת כי שפן הסלע היא חיה מוגנת ובמידה והבחנתם בה, יש לדווח למוקד העירוני 106 גם כן".

 אמש, העלתה תושבת העיר סרטון לאחת מקבוצות הפייסבוק של העיר , בה נראה שפן סלע בתוך ביתה בלב העיר מודיעין. כאמור, שפני הסלע הם נשאי המחלה המעבירים את הנגיף לזבובי החול. 

לצפייה בסרטון לחצו כאן

חיים ביבס, בתפקידו הארצי כיו"ר השלטון המקומי קורא לעצור את התפשטות הנגיף, הוא פנה בנושא אל סגן שר הבריאות יעקב ליצמן בבקשה לקיים ישיבת חירום, יחד עם 60 ראשי רשויות המתמודדים עם מגיפת הלשמניה ביישוב שלהם. ביבס מוסיף כי האמצעים שננקטו עד כה אינם מספקים ומבקש לבחון שנית את האמצעים הנדרשים לבלימת התפשטות הלשמניה.

זבוב החול בישראל קטן במימדיו ומסוגל כנראה לעבור דרך רשת רגילה. זבובי החול פעילים בשעות החשכה, משעות בין הערביים ועד עלות השחר. הם נשארים לרוב בגובה הקרקע, אבל מסוגלים גם לטפס על קירות ולהגיע לקומות הגבוהות ברבי קומות.

כיצד ניתן להתגונן? משרד הבריאות ממליץ למרוח תכשירים דוחי עקיצות בשעות הפעילות של זבוז החול (בעיקר בשעות הערב והלילה), פיזור חומרי הדברה בחלל הבית, שהייה במזגנים בשעות הלילה ושימוש בבגדים ארוכים.