בשיתוף מאוחדת | צילום: מאוחדת

במרפאות מאוחדת במחוז דרום מדווחים על ירידה בשיעור ההתחסנות לנגיף השפעת בקרב מבוטחי הקופה בהשוואה לשנים קודמות. על פי הנתונים של מחלקת המחקר במאוחדת, הירידה המשמעותית באחוזי ההתחסנות נמצאת באזור הנגב ובמרחב אשדוד. בעקבות כך, קוראים לכלל האוכלוסייה להתחסן ולהימנע מתחלואה מיותרת.

נגיף השפעת תוקף בין השאר את דרכי הנשימה, מדבק מאוד ועלול להוביל לסיבוכים בריאותיים, השכיח שבהם דלקת ריאות, להוביל לאשפוזים ואף לגרום למוות. מלחמת חרבות ברזל והחורף שהגיע באיחור הובילו לירידה בשיעור המתחסנים כנגד מחלת השפעת. העיסוק בלחימה הוביל להזנחה של טיפולי השגרה ובתוכם חיסוני השפעת, בנוסף לירידה הכללית להיענות לחיסונים מאז תקופת הקורונה.


"אנחנו מוטרדים מאוד משיעור ההתחסנות הנמוך במחוז דרום", אומר דני מושיוב, מנהל מחוז דרום בקופת חולים מאוחדת, "השפעת לא עוצרת בזמן מלחמה והינה מחלה מדבקת מאוד, אשר ללא טיפול וחיסון מונע עלולה להוביל לסיבוכים רפואיים מסכני חיים במיוחד בקרב אוכלוסיות בסיכון. אנו נמצאים בזמן מלחמה ולכולנו חובה אזרחית ואחריות לשמור על עורף חזק ובריא. זה הזמן להתחסן ובכך למנוע תחלואה מיותרת".


בקופת חולים מאוחדת זמינים השנה מספר סוגי חיסונים נגד שפעת אשר מותאמים לאוכלוסיות השונות: חיסון של ארבעה זנים בזריקה, חיסון ארבעה זנים במינון מחוזק לאוכלוסיית הקשישים וחיסון ארבעה זנים בתרסיס שמותאם לילדים ומונע את הכאב בזמן ההזרקה. החיסון לשפעת מתחיל להשפיע ולהגן עלינו מפני הנגיף כ-10 ימים לאחר החיסון, על כן ישנה חשיבות רבה להתחסן עוד היום על מנת לשמור על בריאותנו ולמנוע תחלואה.

רויטל תורג'מן, מנהלת הסיעוד במאוחדת מחוז דרום: "בקרב קשישים ותינוקות שפעת היא סיבת המוות השכיחה ביותר אשר ניתן למנוע אותה על ידי מתן חיסון. לכן אנו קוראים לציבור הרחב להגיע ולהתחסן ולצמצם את התחלואה והאפשרות לחלות בשפעת. חיסוני השפעת הקיימים במחוז בעלי פרופיל בטיחותי גבוה וללא תופעות לוואי חריגות, בנוסף החיסון מחזק את המערכת החיסונית גם נגד תחלואות חורף אחרות. החיסונים במחוז ניתנים במרפאות האחיות ללא הפניית רופא וללא עלות. בואו להתחסן ולחזק את העורף".

לחיסון המוכר נגד שפעת קיימת גם השפעה על התחלואה בקורונה, גם ברמת הפרט וגם ברמת הכלל. חיסון השפעת מוריד את הסיכוי לתחלואה ומערכת החיסון מקבלת כלי עזר נוסף לארסנל הקיים גם כך אשר ישפיע על היכולת להתמודד גם עם נגיפים אחרים כגון נגיף הקורונה. החיסונים נמצאים במלאי בכל מרפאות המחוז ואין צורך בקביעת תור, החיסונים ניתנים במרפאת האחיות ללא הפנייה וללא תשלום.