מערכת יחסים זוגית מורכבת משני אנשים. לכל אחד מבני הזוג עולם שלם וייחודי של רצונות, צרכים, ציפיות ודרכי תקשורת, ומכיוון שאין שני בני אדם זהים תמיד יימצאו הבדלים בין בני הזוג. לכן, בכל מערכת זוגית משמעותית קיים אתגר ליצור תקשורת זוגית טובה אשר תאפשר להבין אחד את השני, לגשר על הפערים ולתת מקום מספק לכל אחד מהם. במהלך החיים המשותפים זוגות מצליחים להתמודד ולמצוא פתרונות לקונפליקטים ביניהם ויחד הם בונים שיווי משקל זוגי המתאים להם, אולם לעיתים האתגר גדול מדי והזוגיות מגיעה לכדי משבר.

בזוגיות במשבר נמצא חלק מהמאפיינים הבאים: תקשורת לקויה בין בני הזוג, ריבים בתדירות גבוהה, כעסים משמעותיים, משבר אמון, בגידה, קנאה, ציפיות לא תואמות למציאות, חלוקת תפקידים בלתי מספקת, חוסר סיפוק רגשי, ריחוק ותחושת בדידות, היעדר אינטימיות מספקת ומאבקי כוח.

הטיפול הזוגי מיועד לכל סוגי הזוגות, זוגות שמיסדו קשר וזוגות שלא מיסדו את הקשר, זוגות בפרק א' ובפרק ב', זוגיות ארוכת טווח וזוגיות קצרה יותר. רוב הפונים לטיפול זוגי מגיעים לאחר שחוו משבר משמעותי. אולם, זוגות רבים יכולים להרוויח מפניה לאיש מקצוע בשלבים מוקדמים, כאשר הבעיות נוכחות, אך טרם הגיעו לדרגה של משבר. בעיות המצויות בתחילת דרכן, במצב בו יש עדיין בעיקר רגשות חיוביים אחד כלפי השני ורצון לבנות זוגיות שתצליח, ניתנות לפתרון ביתר קלות ומהירות מאשר בעיות שהתעצמו עם השנים ויצרו כעסים ומשקעים משמעותיים.

טיפול זוגי יימשך בדרך כלל מספר חודשים. כל זוג מתמודד באופן שונה עם בעיותיו ועם הטמעת השינויים ולכן כל טיפול הוא ייחודי ומשך הזמן אינדיווידואלי. עוצמת כעסים ומשקעים, מידת מוטיבציה לשינוי, אפשרות לראות את נקודת המבט של השני והעבר המשותף החיובי ישפיעו על ההתקדמות בטיפול ועל משכו.

טיפול זוגי עוסק ביצירת תקשורת טובה, קשובה ואמפתית בין בני הזוג. הטיפול מסייע לבני הזוג ללמוד כיצד להקשיב אחד לשני ולשמוע את מה שנאמר באמת על ידי בן הזוג ולא מה שעובר דרך מסננים אישיים, שפעמים רבות מעוותים את הנאמר כך שיתאים יותר לשומע. הטיפול הזוגי מתקיים בהשתתפות שני בני הזוג ביחד, ולעיתים לחוד, תוך כדי שיחה עם המטפל ובינם לבין עצמם על תחושותיהם, צרכיהם, מחשבותיהם ורצונותיהם. הטיפול הזוגי מאפשר לכל אחד מבני הזוג להכיר ולהבין טוב יותר את עצמו ואת בן הזוג ומאפשר להם להחליט האם הם רוצים להשקיע את המאמץ לנסות ולבצע שינויים בקשר הזוגי או לחלופין להחליט על פרידה. בכל אחת מהאלטרנטיבות יש למטפל תפקיד חשוב. לסייע להם לבצע את השינויים, כדי להוביל להמשך קשר מספק יותר, או ללוות אותם באופן מקצועי במהלך הפרידה.

הטיפול יתחיל בהכרות של הזוג הן כזוג והן כיחידים. כל אחד משני בני הזוג יתבקש לתאר מנקודת מבטו את המערכת הזוגית, הקשיים והבעיות והחלקים החיובים. כיצד כל אחד מהם מרגיש וחווה את הזוגיות ואת מקומו בה. בנוסף, יתבקש כל אחד לתאר את ההיסטוריה של הקשר ביניהם כמו גם קשרים משמעותיים שהיו להם בעבר. באמצעות שלב זה המטפל יכיר את הקשר הזוגי שלהם ואת מקומו של כל אחד מהם בתוך הקשר. את ההבנה הזו המטפל יסביר וימליץ על נקודות לעבודה משותפת. 

בהמשך, המטפל עוזר לבני הזוג להרחיב את נקודות המבט שלהם על הסיטואציות השונות, מאפשר מקום להבנה וקבלה את רגשותיו וצרכיו של כל אחד מהם ועוזר לשקול דרכים אלטרנטיביות ואפקטיביות יותר להתמודדות עם המצבים השונים.

מניסיוני, הבעיות אינן נפתרות בעזרת התעלמות והמתנה לזמן שיעבור. כדאי בהקדם להכיר בקשיים ובבעיות ולהתחיל לטפל בהם. זאת כדי שהזוגיות, אחד מהדברים המשמעותיים ביותר בחיינו, תהיה טובה יותר.