מאת: גדעון בכר, קבוצת "תושבים משפיעים במודיעין"

השבוע התבשרנו על תגלית ארכאולוגית משמחת וחשובה: מציאתו של מטבע ייחודי שנטבע בתקופת מרד בר כוכבא ברומאים (132-135 אחרי הספירה). מדובר בתגלית חשובה, שלדעת החוקרים מעידה על כך שגם תושבי צפון יהודה נטלו חלק פעיל במרד, דבר שעד עכשיו היה נתון בספק. המטבע נמצא במערה בכפר קיביא שמצפון למודיעין במסגרת סקר ארכאולוגי שעורכות הרשויות באזור. בצדו האחד של המטבע מופיעים עץ תמר בעל שבע כפות ושני אשכולות פרי והכתובת 'שמע(ון)' ובצדו השני מופיעים עלה גפן בעל שלוש אונות והכתובת 'לחר(ות ירו)שלם'. הארכיאולוגים שמצאו את המטבע ציינו כי לצידו נמצאו באתר כלי חרס וזכוכית המתוארכים אף הם לימי מרד בר-כוכבא. החוקרים מעריכים כי הממצאים הארכיאולוגים הובאו למערה על ידי  יהודים שהתגוררו באזור עד שנת 135 לספירה. 

מציאת מטבע המתועד לימי המרד ברומאים, המרד שלאחריו פסקה הנוכחות היהודית המשמעותית בארץ ישראל, היא מרגשת וללא ספק מחברת אותנו למורשת אבותינו.

לנו, תושבי מודיעין, יש סיבה נוספת להתרגשות והיא שהמערה בה נמצא המטבע היא צפונית למודיעין. הדבר מעיד על העושר הארכיאולוגי וההיסטורי העצום שהעיר מודיעין מצויה בלבו. לא רק עתיקות מתקופת החשמונאים, כמו המטמון שהתגלה בחירבת אשון - ליד שכונת מורשת, אלא גם מתקופות נוספות. אכן, מספיק לטייל ברגל או באופניים ליד מודיעין כדי לראות מקרוב את ההיסטוריה. שרידי גתות, בורות מים, טרסות עתיקות, גדרות אבן שומרות ועוד נמצאים בכל עבר ופינה. כל אלו מעידים על יישוב פורח ואינטנסיבי של אזור העיר מודיעין.

היסטוריה זו מטילה עלינו אחריות רב דורית לשימורה. מחד, מחויבים אנו לשמר את מורשת אבותינו ואימותינו שעבדו את הארץ והתגוררו בה דורות לפנינו, מניחים עבורינו את הזכות וההצדקה להתגורר בארץ. ומאידך, מחויבים אנו לדורות שעדין לא נולדו, שנים רבות קדימה. עלינו לשמור את מורשת הארץ ונופיה גם עבורם. אלא שבנקודת הזמן הנוכחית מוטל הדבר בספק רב. מודיעין מתרחבת בהתמדה ובמהירות תוך שהיא מכלה שטחי נוף, אתרי מורשת וטבע בראשיתי. צורת הבנייה הפרברית והנמוכה, הבזבזנית בקרקע ששמה דגש על כלי הרכב הפרטי כאמצעי מרכזי להתניידות היא שורש הבעיה. באם לא נשנה את תפיסת הבנייה בעיר ונעבור לבנייה מרוכזת ורוויה המכבדת את משאב הקרקע ונוהגת בו בחיסכון מירבי, לא נותיר רבות לילדינו ונכדינו כמו גם לדורות שאחריהם.

אנו קוראים לתושבי העיר מודיעין להיות מעורבים. להגן על המורשת ההיסטורית, הנופית, הארכאולוגית והטבעית של אזור מודיעין. אנא הביעו את דעתכם! חוו דיעה! שאלו שאלות בנוגע לנתיב הפיתוח המוצע לעיר כיום! חובה על כולנו להתגייס למען שמירה על מורשתנו המשותפת, כך שבעוד 2,000 שנה כאשר יימצאו מטבעות עתיקים מתקופתנו אנו, תהיה זו עדות לחשיבה האחראית וארוכת הטווח שאימצנו אנו היום, לנוכח אתגרי ההווה אך אם עם מבט המכבד את עברנו העשיר. 

 

"קבוצת תושבים משפעים במודיעין" הינה קבוצת מתנדבים הפועלת לשמירה  על הטבע, השטחים הפתוחים ובנייה מקיימת וירוקה בעיר מודיעין​