בכל פעם שאני עושה קניות בסופר של רמי לוי במרכז עינב, אני חוזר הביתה מותש ומיובש. התחושה שלי במגרש החנייה במקום היא כמו חתיכת צ'יפס במחבת טיגון. החום הוא בלתי נסבל ואפילו ההליכה הקצרה עם עגלת המצרכים מהסופר לרכב נדמית כמסע הישרדות דרך מדבר הסהרה.

הסיבה המרכזית לכך היא היעדר צל. השמש מכה בעוצמה על שכבת האספלט הנוקשה של מגרש החנייה ומעלה את הטמפרטורות באיזור באופן חד. בפעם הבאה שאתם באזור, או בכל מגרש חנייה בעיר, תעצרו לרגע ותביטו מסביב: כמה עצים אתם רואים? האם הרכב שלכם עומד בצל? איזה חלק של הדרך מהמכונית ליעדכם עשיתם בצל? האם אתם רואים רק צבעים של אפור ושחור או שיש גם ירוק שמתנשא לגובה (רמז: עצים)?

היעדר צל או הצללה היא בעיה שמאפיינת את מרבית שטחה של מודיעין, למרות מודעות גוברת מצידה של העיריה לצורך בצל והגברת הנטיעה של עצי צל במדרכות העיר. אנו נתקלים בבעיה בכיכר התחבורה המרכזית, וכעמותה קיבלנו כבר כמה תלונות על הסבל הנגרם מהחום והשמש למשתמשי התחבורה הציבורית במקום זה ובתחנות אוטובוס בכל רחבי העיר.

מרכז "מודיעין סנטר" הוא דוגמא נוספת להיעדר צל. משטחי האבן הלבנים מכים חזק בעיניים בימות הקיץ, מסנוורים ומקשים על ההליכה במקום.  פתרונות אסטטיים של הצללה היו מקלים מאוד על הבעיה.

אין מספיק צל במודיעין. במדרכות, בתחנות האוטובוס, בגני המשחקים, במגרשי החנייה, במרכזי הקניות ועוד. חבל, כיוון שזה פוגע באיכות החיים של כולנו ונטיעת עצים או פתרונות יצירתיים של משטחי הצללה – כגון משטחי צל שעליהם פאנלים סולריים במגרשי חנייה כמו בהרבה מקומות מתקדמים בעולם - הם מאוד מעשיים וקלים ליישום וביצוע.

מחקרים רבים מראים את היתרונות הרבים של צל והצללה בערים: הם מורידים את הטמפרטורות בעיר ועושים את הערים לנעימות יותר למגורים. עצי צל גדולים הם נעימים לעין ומשרים על הרחובות תחושה טובה יותר וכמובן מעודדים הליכה על פני שימוש ברכב פרטי. צל בחנייה מקל על עומס החום במכונית החונה וחוסך דלק מיותר לשם קירורה. ובכלל, עיר מוצלת היא יפה יותר, בריאה לתושביה, מפחיתה זיהום אויר בשל שימוש מיותר ברכב פרטי ומסייעת למאבק בשינויי האקלים.

את נושא הצל והצללה יש להטמיע כבר בשלב התכנון המוקדם כחלק מתפיסה עירונית כוללת ומחייבת. על העצים הניטעים להיות עצים גדולים ורחבי נוף, חסכוניים במים, ובעדיפות לעצים הנותנים צוף לדבורים ובכך מעודדים חיה יקרה וחיונית זו לקיומנו האנושי. בפארקים וגנים יש לתת עדיפות לעצי פרי. בגינון העירוני יש לתת העדפה לעצים על פני מדשאות או צמחייה נמוכה שרק צורכים מים יקרים מבלי לתת תועלות נוספות שהעצים מביאים עימם.

חשוב שעיריית מודיעין והחברה הכלכלית המופקדת על חלק גדול מהתכנון העירוני תתנה דעתן לסוגיה זו ותשמנה אותה גבוה על סדר יומן, לרווחת תושבי העיר מודיעין כולם. עליהן לוודא שהתכנון העירוני לוקח בהרחבה סוגיה זו בבנייה או פיתוח עתידיים ונותן פתרונות במקומות בהם חסר צל דוגמת כיכר התחבורה המרכזית. התקופה שאחרי הבחירות הקרובות יכולה להיות תקופת מבחן טובה ליישום מדיניות עירונית חדשה ומיטיבה לציבור בתחום זה, וטוב יהיה באם העיריה תפרסם תכנית פעולה מסודרת.

השגריר גדעון בכר

 פעיל בעמותת "תושבים משפיעים במודיעין" ומרצה בנושא השלכות שינויי האקלים על היחב"ל

צילומים: מודיעינט