צילום: תנועת "המרד בהכחדה" סניף מודיעין

תנועת "המרד בהכחדה" היא תנועה חברתית-פוליטית אשר שמה לה למטרה לגרום לרשויות, למדינות ולערים, להכריז על מצב חירום אקלימי ולהתחייב לפעול בדרך משמעותית להפחתת פליטת גזי החממה. הפעילים מקיימים פעולות מחאה והתנגדות לא אלימה, בכדי למחות נגד משבר האקלים, אובדן המגוון הביולוגי והסיכון להכחדה אנושית וקריסה אקולוגית.

התנועה הוקמה באנגליה בשנת 2018, ומאז התפשטה והקימה סניפים ברחבי העולם ובישראל.  גם במודיעין קם סניף של התנועה, וחבריה קיימו ביום שישי האחרון מפגן מחאה ברחבת קניון עזריאלי בעיר.


הפעילים קראו לציבור תושבי העיר להתגייס למען הכרזת מצב חירום אקלימי ולפעול משמעותית להפחתת פליטת גזי החממה. בעלון שחילקו, נכתב כי "גלי חום כפי שרואים כעת, יחד עם אי סדירות במזג האויר, מאיימים על עתודות המים שלנו ושינויי אקלים יגרמו לאיומים נוספים על חיינו".



כתושבי העיר, חברי הסניף המקומי של התנועה קוראים לעיריית מודיעין מכבים רעות להצטרף  למנהיגים ולרשויות שכבר עשו זאת, להכריז גם היא על מצב חירום אקלימי ולפעול למניעת אסון על ידי נקיטת פעולות כגון - מעבר לשימוש באנרגיה מתחדשת כמו פנלים סולרים, ציפוף הבניה, נטיעת עצי צל טיפוח עצים גדולים ברחובות העיר, קידום תחבורה ציבורית חשמלית בעיר ועוד. 

צעדים אלו יתרמו לצמצום פליטת גזי החממה ויכינו את העיר להתמודדות עם משבר האקלים.


בעלון שהפיצו, מציינים חברי התנועה כי מדענים מזהירים שחייבים להביא לשינוי מדיניות בנושא האקלים בתוך חמש שנים, אחרת נגיע לנקודת ה"אל חזור" והמצב יהיה בלתי הפיך.

הפעילים הציעו לעוברים ושבים "קוץ לשבת" במקום פרחים, "כי אם לא נמנע את האסון מה שיישאר לנו זה רק קוצים..."