ביום שישי 29/3 תתקיים בתל אביב צעדת האקלים המסורתית במדינת ישראל. לראשונה בתולדות המצעד תיוצג העיר מודיעין מכבים רעות באמצעות שתי קבוצות מאורגנות ומשמעותיות ממודיעין. האחת של תלמידי תיכון, והשנייה של עמותת תושבים משפיעים במודיעין.

על רקע החדשות היום יומיות של אסונות טבע למיניהם כתוצאה של שינויי האקלים, צפוי המצעד השנה להיות הגדול ביותר בתולדותיו. מבחינתנו, תושבי מודיעין, מדובר בעליית מדרגה מהותית בתשומת הלב שהציבור בעיר נותן לסוגיה הזו, שנחשבת ע"י רבים כסוגיה וכבעיה האקוטית והמסוכנת ביותר שנמצאת בפני המין האנושי כיום.

המעניין, והייתי אומר אף המרגיז והמטריד בנושא זה, הוא שתופעת שינויי האקלים היא תופעה שנגרמת באופן מובהק וחד משמעי על-ידינו בני האדם באמצעות שריפה של פחם, נפט וגז לצורך ייצור חשמל, תחבורה ושאר צרכים אנושיים. לא מדובר בתופעת טבע, אלא בתופעה מעשה ידי אדם.

בישראל אנו חווים ירידה מתמשכת בכמויות המשקעים, התרבות גלי חום קיצוני, עליה בטמפרטורות ועליה בשכיחותם של אירועי קיצון כמו שיטפונות, שריפות וגשמי זעף. אירועים אלו צפויים להחמיר ולהתגבר בשנים הקרובות.

גם בעולם אנו עדים להתרבות אסונות טבע, סופות עזות, שריפות גלי חום קיצוניים ועוד. בקצב שבו אנו, בני אדם, ממשיכים להגדיל את רמות ייצור גזי החממה שגורמים לשינויי האקלים, נראה שהבעיות רק תחרפנה.

על רקע מצב זה חלה התעוררות עצומה בקרב בני הנוער בעולם, וגם בישראל. הם מרגישים, ובצדק, שהמבוגרים, קרי הוריהם, יוצרים להם עתיד קשה מנשוא ומציאות בעייתית בה יתקשו לחיות חיים מלאים וטובים. במקום זאת, הם רואים כנראה את מה שאנו כמבוגרים מסרבים לראות, שהנזק בהמשך שימוש בפחם, נפט וגז יביא את האנושות אל פי פחת. וזה ייקרה בעיקר בתקופה בה הם יתבגרו ויהפכו להורים וירצו לגדל את ילדיהם, נכדינו, בביטחון ובבטיחות.


במודיעין, עיר המוכרת בנוער האיכותי והמתנדב שבה, קמה קבוצת נוער אכפתית וחדורת מוטיבציה הקוראת לנו, המבוגרים, לשנות את דרכינו ולאפשר להם עתיד טוב ולא עתיד קודר. מגיעה להם הברכה וכל ההערכה! בואו נפרגן לנוער המדהים שלנו, נתמוך בהם, וגם נצעד ביחד עימם ביום שישי הקרוב, 29.3,  בשעה 10:00 בגן מאיר בתל אביב. הורים, אתם מוזמנים!


גדעון בכר

עמותת תושבים משפיעים במודיעין

תמונה בשער: צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק של תושבים משפיעים במודיעין.