צילום: מודיעינט

חג הפסח הינו הראשון מבין שלשת הרגלים בלוח השנה המקראי וידוע בשמות שונים: "חג הפסח", "חג המצות", "חג החירות", "חג הגאולה" ו"חג האביב".

 התקופה בשנה שבה חל חג הפסח הינה תקופה של התחדשות ופריחה. עם תום החורף ועונת הגשמים, הטבע קם לתחייה וכוחו ויופיו עולה מכל עבר. הקישור בין האביב לחג הפסח עולה במפורש מן הפסוקים הקשורים לחג: "שָׁמוֹר אֶת חֹדֶשׁ הָאָבִיב וְעָשִׂיתָ פֶּסַח לַיהוָה אֱלֹהֶיךָ:  כִּי בְּחֹדֶשׁ הָאָבִיב הוֹצִיאֲךָ יְהוָה אֱלֹהֶיךָ מִמִּצְרַיִם לָיְלָה" (דברים ט"ז, א'). גם עיבור השנה (הוספת חודש אדר א') מדי שלוש שנים מטרתו להבטיח שחג הפסח יחול תמיד בעונת האביב. כמו כן, "תפילת הטל", הנאמרת בבתי הכנסת ביום הראשון של פסח, היא ביטוי דתי לשינוי עונתי זה. לכן, חג הפסח הוא הזדמנות מצוינת להעלות על נס את נושא התחדשות ושמירה על ערכי הטבע כחלק מאורח החיים של כולנו.

כשם שאנו ממרקים את סביבתנו לקראת הפסח, הן כחלק מביעור החמץ בכל בית והן כחלק מנקיונות האביב והתחדשות הבית והנפש מתרדמת החורף, ויקיצה אל האביב והקיץ שבפתח, כך הטבע מתחדש ומתעורר משנת החורף; העצים אשר החלו ללבלב בט"ו בשבט, הנצו פרי ופרח, השדות מוריקים ובכל מקום ניתן לראות מרבדי פרחים מרהיבים. כך גם בעיר מודיעין, הידועה בנכסים הטבעיים שלה. מודיעין נמצאת בלב ליבו של המסדרון האקולוגי החשוב ביותר במדינת ישראל; שטח פתוח המחבר בין אזורי מחיה שונים ומאפשר מעבר של בעלי חיים, מיני צמחים וציפורים.

מסדרון זה מקשר בין צפון הארץ לדרומה ובין מזרח הארץ למערבה. שמירה על רצף שטחים פתוחים מאפשרת את המשך קיומם ורבייתם של בעלי החיים, לא רק "בתוך המשפחה" אלא עם מגוון גנטי רחב יותר.


כתוצאה ממיקום העיר בתוך המסדרון האקולוגי המשגשג בו אנו נוטלים חלק, אנו מוקפים בטבע במלוא עוצמתו: אלפי פרפרים, זני ציפורים, מרבדי פרחים וכרי עשב משתרעים לרגלנו, אך באי הלימה, קשה משהו, אנו מוקפים גם בהררי בטון, בנייה מואצת הפוגעת קשות בשטחים הפתוחים, פסולת המושלכת בצידי הדרך והמון זיהום אוויר הנגרם משימוש יתר אדיר במכוניות, תיעוש וכו'.

ידוע כי פעילות האדם משפיעה באופן ישיר על הטבע והסביבה. שינויי האקלים הכבירים אותם אנו חווים בעשורים האחרונים, משפיעים על כל אחד ואחת מאיתנו אם באופן ישיר ואם באופן עקיף אך, במבט קדימה, נראה כי אם לא ננקוט בפעולות יזומות כאן ועכשיו, לצאצאינו לא יהיה על מה להילחם.


אנו, חברי עמותת "תושבים משפיעים במודיעין", חרטנו על דגלנו לשמר את חלקה היפה של מודיעין. אנו נלחמים ללא הרף וללא רפיון לשמירה על שטחי הטבע הפתוחים ועל שלמות המסדרון האקולוגי, הקמת גן לאומי בגבעות הדרומיות, גבעת שר והגבעות חרובה ורגב ויצירת קהילה עירונית סוחפת שתחבור אלינו בשמירה על אוצרות הטבע הקיימים בעיר ובעיבוריה.

אנו ממליצים בכל לב שתנצלו את מזג האוויר הנפלא וחופשת החג ותצאו להכיר ברגליים את הטבע המדהים שמסביבנו, ואולי תראו גם צבי חינני מקפץ בין השיחים....ומכל מקום, תיהנו מאוויר טוב ונופים ירוקים. שווה!

 

בברכת חג אביב שמח,

שירה ויגוצקי

פעילי וחברי עמותת "תושבים משפיעים במודיעין".