מאת: רמי היפש

המרחב הווירטואלי במכבים רעות סער בימים האחרונים אחרי שכמה תושבים ברובע התחילו לקרוא לחבריהם ברשתות החברתיות לשלוח ערר לקק"ל , כדי שזו תחליט שלא לאשר כריתת 100 עצים ביער מכבים לטובת עבודות תשתית של מקורות.

נושא כריתת העצים מעסיק בשנים האחרונות את תושבי הרובע. חברת המים הלאומית מקורות קיבלה אישור לפרויקט הנחת קו מים שיעבור בשולי היער. הפרויקט, שאושר לאחר התנגדויות, שבעקבותיהן צומצם שטח הפגיעה ביער, הכולל 6,000 עצים, מכמה מאות לכ-100 עצים בשוליו, אמור לצאת לפועל בחודשים הקרובים אחרי שקק"ל, שהיער נמצא באחריותה, תאשר את הסכם כריתת העצים.

חלק מתושבי מכבים ורעות מתנגד לרעיון הכריתה. מכיוון שההתנגדויות אמורות להתקבל עד לסוף החודש, החלה התארגנות להגשת התנגדויות לקק"ל. לדברי מארגני המחאה, ההתנגדויות הגיעו לעשרות רבות. בערר טוענים התושבים כי העבודה על הקו, הדורשת חפירה ברוחב של 5 מ' ובעומק של 3 מ' תגרור פעילות של משאיות וציוד כבד שיעבור ביער ויגרום לפגיעה בו. התושבים מבקשים לבטל את רישיון הכריתה, או להתנות אותו בכך שפקח של קק"ל ילווה את העבודה של מקורות ושמקורות תעמיד ערבות בנקאית של 10 מיליון שקל למימוש הבטחתה לשקם את היער לאחר העבודות.


בוועד הרובע מכבים-רעות לא אהבו את היוזמה והסבירו כי מדובר בפרויקט לאומי שבו יעברו שני קווים – הראשון בדרך הפטרולים והשני בשביל האש בקצה הצפוני של היער. לפי הוועד, 105 עצים ייכרתו ושבעה יועתקו ממקומם. "בסיום העבודה", כתב ועד הרובע, "מחויבת מקורות להשיב את המצב לקדמותו ולבצע פיתוח של האזור. קיימת תוכנית אדריכלית לשיקום הקרקע, הטראסות, מעברי המים והעתקת העצים.


הוויכוח לא הסתיים. היום, ראשון, אמור נציג של קק"ל לבקר ביער. התושבים המוחים הבטיחו שישלחו נציגות כדי לשנות את גזירת הכריתה.

צילום ארכיון: טל כהנא