עיריית מודיעין מכבים רעות פרסמה בחודש שעבר קול קורא לתושבי העיר להציע הצעות לביצוע פרויקטים סביבתיים-חברתיים, שמטרתם קידום השמירה על הסביבה. זאת במסגרת התכנית של המשרד להגנת הסביבה, המסייעת לרשויות מקומיות בפעילות לקידום חינוך סביבתי בקהילה. 

שני מיזמים סביבתיים – קהילתיים, נבחרו בשבוע האחרון ע"י ועדה בהובלת מחזיקת תיק איכות הסביבה, הילה בן אליעזר. המיזמים עמדו בקריטריונים של הקול קורא, כל מיזם יקבל תמיכה של 20,000 שקלים מהמשרד להגנת הסביבה ובקרוב יזומנו התושבים לפגישת התנעה של המיזמים.

המיזם הראשון שנבחר, "מצמיחים לדורות" של קבוצת גמלאים, תושבי העיר -  מדובר בקבוצה שפועלת כבר שש שנים ברציפות ומקיימת מפגשים שבועיים באופן שוטף. מטרת המיזם, להקים גינה קהילתית סמוך למרכז הפעילות למען הגיל השלישי (מפג"ש) ברחוב עמק בית שאן. הגינה המתוכננת אותה תקים הקבוצה, תתוחזק על ידה ועל ידי תושבים מצטרפים, כמרחב אקולוגי לימודי של צמחי ארץ ישראל, ומקום מפגש קהילתי ולימודי עבור התושבים ומוסדות החינוך מהשכונות הסמוכות.

המיזם השני הוא "מטבח חוץ קהילתי" ביוזמת קהילת דורות. הקהילה התגבשה סביב בית הספר "דורות", בית הספר הראשון בעיר, והיא כוללת הורים, שכנים, מתנדבים, ילדים, אנשי צוות ועוד. בליבו של המיזם עומד תהליך שיתופי של תכנון ובניית מטבח חוץ קהילתי, בשטח שהוקצה לנושא ושיהיה פתוח לשימוש התושבים. לאחר בנייתו, המטבח יוכל לשמש בשעות היום, לצרכים פדגוגיים, כאזור לימודי ובשעות אחה"צ וסופי שבוע, לפעילויות פנאי כמו למשל, סדנאות שיודרכו ע"י הקהילה במגוון נושאים. לדוגמה, סיור ליקוט בסביבת מודיעין ולאחריו בישול, בישול שף באמצעות הגידולים בגינה האקולוגית, ארוחות משותפות ועוד.

 הילה בן אליעזר, מחזיקת תיק איכות הסביבה: "הטמעת הנושא של שמירה על הסביבה חשובה לנו כעירייה במישורים שונים. מזה זמן רב אנחנו פועלים לעידוד השמירה על הסביבה במוסדות החינוך בבתי הספר ובגני הילדים, באמצעות תנועות הנוער ובקיום אירועים עירוניים. הפעם הרחבנו את הפעילות בנושא הסביבה גם ליוזמות שצומחות מתוך הקהילה עצמה, ואני שמחה שאנו זוכים לאפשר לשתי קהילות במגזרים וגילאים שונים, משפחות וגימלאים, ליזום ולקחת חלק פעיל בעשייה הסביבתית בעיר ולהתחבר למה שהטבע מעניק לנו, לטובת כלל תושבי העיר.נמשיך לחגוג את הסביבה והטבע שזכינו בהם בעיר מודיעין מכבים רעות, ובסוף החודש נציין באירועים עירוניים שונים את שבוע איכות הסביבה המרכזי."

צילום: ארכיון מודיעינט