מאת: אלונה ירדן

יער מכבים מהווה פנינת טבע ייחודית ויפה. על זה אין עוררין. עם השנים, היער הפך למוקד חשוב לרווחת הפרט והקהילה. הוא משמש לסיורי ילדי הגנים ובתי הספר לצרכי למידה, כאתר לבילוי משפחתי, לפעילויות של תנועות נוער, ניווט ספורטיבי , פנאי וספורט, ופעילויות קהילתיות שונות.

בשבוע האחרון, הופצה עצומה שטוענת כי קיומו של היער נתון בסכנה. אז על מה המהומה? מסתבר שהונחה תוכנית להניח קו צינור מים בקוטר 54 צול (1.30 מטר) שעתיד לעבור בשטח היער, בקרבת בתי שלב ג1 ושלב א במכבים, דבר שיגרום לעקירת מאות עצים, הרס הצמחייה, הנוף והחי.

גדעון בכר, תושב העיר, פעיל מזה חמש שנים בעמותת "תושבים משפיעים במודיעין" ששמה לה למטרה להגן על הטבע, המורשת וסביבת העיר אומר:
"עמותת תושבים משפיעים במודיעין מוחה בחריפות על כוונת חברת מקורות לכרות מספר גדול של עצים ביער מכבים לשם העברת קו צינור מים. מדובר בכריתתם של עצים בוגרים רבים ממגוון סוגים ביניהם חרוב, אלון, זית, ברוש ועוד שלקח להם עשרות שנים לגדול ולהתפתח. משמעות כריתתם תהיה נזק בלתי הפיך לטבע, לסביבה, לחי ולצומח שביער מכבים, אחת מפינות החמד השמורות והיפות של העיר מודיעין.

ייתרה מכך, הנחת צינור גדול מימדים כמו שמתוכנן, 54 צול, משמעותה חפירת שטח גדול במיוחד שלדעת מומחים הינו 10 מטר ברוחב ו - 5 מטרים לעומק, ומכאן חפירת כמות עפר גדולה ביותר של עשרות אם לא מאות אלפי קו"ב עפר ואדמה. לעבודות בסדר גודל כזה עלולות להיות השלכות על בריאות התושבים כתוצאה מאבק וזיהום. כן תיגרם פגיעה קשה באיכות החיים של תושבי מכבים בשל כניסת כלים כבדים, סלילת דרכי הגעה לכלים אלו, רעש, המולה וערימתם של כמויות עפר גדולות.


עמותת תושבים משפיעים במודיעין קוראת לחברת מקורות למצוא חלופות להנחת קו צינור המים, מחוץ לגבולות הישוב, או במנהרה, כדי למנוע את הנזק הצפוי. כן קוראת העמותה לעיריית מודיעין ולראש העיר, חיים ביבס, להתייצב לצד התושבים, לחזור מהאישור שנתן לביצוע העבודות ולדרוש מציאת חלופות שלא תסכנה את בריאות התושבים ותהרוסנה את יער המכבים.


"אנו קוראים לשקיפות מלאה ולשיתוף הציבור במלוא המידע, באופן ובשפה שכל אדם מן המנין יכול להבין: מה התוכניות ההנדסיות של הקו? מה סקר העצים שנעשה? כיצד מתוכננות העבודות להיעשות ומה לוחות הזמנים?" אומרים בעמותה.

"בלתי נתפס שבעידן המידע כמו שלנו לומדים התושבים רק באקראי, על עבודות בסדר גודל כזה, שלהן השלכה כ"כ חריפה על איכות חייהם ואפשר אף על בריאותם. הגיע הזמן שהרשויות תתחלנה להתייחס לתושבים בכבוד ובהגינות ולא כאל גורם מפריע שצריך להסתיר ממנו מידע, או להזין אותו במידע חלקי, לתכנן מעל ראשם של אזרחי העיר ו"לא לספור אותם"!

"עוד אנו קוראים לעריכת סקר היתכנות בריאותי, שיבדוק את השפעות פרוייקט בסדר גדול משמעותי כזה בסמיכות כה רבה למגורי התושבים על בריאותם."


בעצומה, שזכתה עד עתה לכ-95% חתימות מהנחוץ, קוראת העמותה לתושבי העיר מודיעין מכבים רעות כולה,  לעמוד כתף אל כתף עם תושבי מכבים, להפגין סולידריות ושותפות, ומבקשת לפנות ישירות אל ראש העיר למען התערבותו בעניין.


בעמוד העצומה נחתם: "הצטרפו לעצומה הקוראת לראש עירית מודיעין מכבים רעות, מר חיים ביבס, לעצור את תהליך אישור התוכניות ולבחון חלופות שלא יהרסו פינת טבע ייחודית זו!"

מדוברות עיריית מודיעין מכבים רעות נמסר בתגובה כי: "מדובר בפרויקט לאומי של חברת מקורות להנחת קו מים ארצי באזור העיר כאשר מרבית תוואי הקו כלל אינו עובר בשטח העיר, אלא נמצא על דרך הפטרולים. יש לציין כי בין השאר צינור זה אמור לספק מים למאגר המים "מתתיהו" המספק מים לשכונות העיר. במסגרת ההיערכות לעבודות, פנתה מקורות לקק"ל, והגישה סקר עצים מפורט על בסיסו ביקשה אישור כריתה או העתקה לעצים שבתוואי העבודות. חשוב לציין כי העירייה אינה צד לדיון, היות וקק"ל היא הגורם הרלוונטי הבלעדי האמון על נושא שימור עצים בישראל. משמעות הדבר שהיתר הבנייה לא יכול לצאת לפועל ללא אישור של הקרן הקיימת לישראל."

הנה כמה עובדות שאולי לא ידעתם בעניין הזה:
• מי שמתכנן את תוואי הצינור היא חברת מקורות שהציגה מספר אופציות • מי שאמור לאשר או לדחות את הבקשה לעקירת העצים זו אך ורק קק"ל • מקורות הם הגוף היחיד האמון על אספקת המים ועל הקמת הצינור הספציפי הזה • הנחת הצינור היא חלק מפרויקט לאומי • הצינור הוא לא חלק מתשתית המים והביוב של העיר, אלא חלק מתשתית המים הלאומית (שגם אמור לספק בין היתר מים לתושבי מכבים רעות ומודיעין – אבל לא רק) • מי שמאשר כריתת עצים בישראל זו רק קק"ל וגם ההיתר שניתן על ידי העירייה מותנה באישור קק"ל כך שבעצם בלי ההיתר הזה, לא יהיו עבודות • במידה וקק"ל מקבלת החלטה, הנושא ייפתח להתנגדויות תושבים.

הילה בן אליעזר, מחזיקת תיק איכות הסביבה בעיר אומרת בתגובה: "הפעילויות המדוברות מתבצעות במסגרת פרוייקט לאומי רחב, באחריות מקורות, שהעיר מודיעין מכבים רעות היא הנהנת העיקרית מכך".

צילומים: טל כהנא