אחד החגים האהובים עלי בלוח השנה העברי הוא חג החנוכה. באמצע החורף מתמלא הבית אור, שמחה ושירה. כל בני המשפחה נקבצים ביחד, שרים ומדליקים נרות. אומנם סופגניות כבר שנים שאינני אוכל בשל השמן והסוכר שמציפים אותן, אך על לביבת תפוח אדמה עסיסי אני (עדין...) לא מוותר! מעבר למנהגים המשותפים לכל עם ישראל,  נדמה לי שלנו, תושבי העיר מודיעין, ישנה זווית הסתכלות נוספת על החג הזה כמי שגרים בעירם של המכבים, מודיעין, המצויה בלב ליבו של האזור בו פרץ המרד ההרואי של מתיתיהו ובניו נגד היוונים.

בכל מקום אליו נישא את פנינו, לכל מקום אליו תיקחנה אותנו רגלינו באזורים היפיפים של הגבעות המוריקות שמסביבנו, אנו יכולים לחוש במשק כנפי ההיסטוריה מרפרף על פנינו. בדמיוני אני רואה את המכבים נאבקים על עצמאות העם היהודי, את אלעזר שנמחץ תחת הפיל הגדול, ובאוזניי אני יכול לשמוע את קריאות הקרב והניצחון.

אך בכל התרוממות הרוח הזו מקננת בי כבר שנים התחושה שאנו מפקירים את מורשת החשמונאים ואף משחיתים אותה באמצעות הבנייה הפרברית והמפוזרת מאוד של העיר מודיעין. במו ידינו אנו גודעים את ההיסטוריה שהורישו לנו המכבים ורומסים תחת שרשראות הברזל קשות השיניים של הדחפורים את נופי הקדומים של ארץ אבותינו, מעלימים מעל פני האדמה לנצח נצחים את הנופים והשבילים בהם צעדו החשמונאים.

הכאב שלי בענין גדול כיוון שאני יודע שאפשר אחרת. אפשר לבנות את העיר הזו בצורה רוויה יותר ומרוכזת, פחות פזרנית בשטח וקרקע שגם תטיב עם התושבים ותאפשר להם להינות מתחבורה טובה וסדירה, שירותים עירוניים יעילים וזמינים ומרחב ירוק וטבע מקסים. לצערי, שיקולים אלו הם זניחים בתכנון הנוכחי של העיר, והיא ממשיכה להתפשט ללא חשבון, לכל עבר.

כתושבי העיר שהמורשת המרגשת והחשובה הזו הופקדה בידיהם כיום, יש בידינו אחריות עצומה לשמר את ההיסטוריה החשובה הזו עבורינו במדינת ישראל ועבור העם היהודי לדורותיו. בהתאם חשוב מאוד שנפעל להקמת שני גנים לאומיים במודיעין. האחד, "גן לאומי מכבים" בגבעות הדרומיות ובגבעה שר, והשני "גן לאומי חשמונאים" שמיקומו יהיה בגבעות המערביות ובעיקר הגבעות חרובה ורגב. בצורה זו נעניק לאיזורים אלו את המעמד הסטטוטורי הנחוץ לשימורם

אם כן, מה ניתן לעשות כדי לשמר את מורשת המכבים והטבע שמסביבנו? כבר הזכרנו בנייה רוויה ומרוכזת. בנוסף, צריך למקד את תשומת ליבנו בהגנה על השטחים הפתוחים והטבעיים של העיר מודיעין המכילים בתוכם את מורשת המכבים. הגבעות שממערב למרכז ליגד, כמו גבעת חרובה וגבעה ורגב הן דוגמא אחת מצוינת לכך. הגבעות הדרומיות וגבעה שר שנמצאת מערבית לשכונת בוכמן הן דוגמא נוספת לשטחי טבע ונוף המכילים את ההיסטוריה של המכבים שחובה עלינו לשמר. לחלקם היסטוריה נוספת. גבעת חרובה מזוהה עם הישוב העתיק "כפר חרוב".

במאה השנייה לספירה חיו בכפר זה אחים שלחמו ברומאים והריגתם הביאה לפרוץ מרד בר כוכבא. בוואדי שליד הגבעה עברה הדרך הקדומה שחיברה בין לוד, מודיעין הקדומה ומעלה בית חורון וירושלים. אגדה שמקורה ב"מגילת הנחושת" מספרת כי מתחת לחורבות חרובה טמון חלק מאוצרות בית המקדש!

כתושבי העיר שהמורשת המרגשת והחשובה הזו הופקדה בידיהם כיום, יש בידינו אחריות עצומה לשמר את ההיסטוריה החשובה הזו עבורינו במדינת ישראל ועבור העם היהודי לדורותיו. בהתאם חשוב מאוד שנפעל להקמת שני גנים לאומיים במודיעין. האחד, "גן לאומי מכבים" בגבעות הדרומיות ובגבעה שר, והשני "גן לאומי חשמונאים" שמיקומו יהיה בגבעות המערביות ובעיקר הגבעות חרובה ורגב. בצורה זו נעניק לאיזורים אלו את המעמד הסטטוטורי הנחוץ לשימורם והגנתם. בנוסף, גנים אלו יעזרו במיתוג העיר מודיעין ויהוו אטרקציה תיירותית.

אך בכל התרוממות הרוח הזו מקננת בי כבר שנים התחושה שאנו מפקירים את מורשת החשמונאים ואף משחיתים אותה באמצעות הבנייה הפרברית והמפוזרת מאוד של העיר מודיעין. במו ידינו אנו גודעים את ההיסטוריה שהורישו לנו המכבים ורומסים תחת שרשראות הברזל קשות השיניים של הדחפורים את נופי הקדומים של ארץ אבותינו, מעלימים מעל פני האדמה לנצח נצחים את הנופים והשבילים בהם צעדו החשמונאים

בזמן בו דנים על תוכנית המתאר של העיר לעשרות השנים הקרובות יש לעירייה, לחברי מועצת העיר ולתושבי מודיעין אחריות היסטורית להגן על מורשת המכבים, הנוף והטבע בו הם חיו והתהלכו. בתהליך קבלת ההחלטות לגבי בנייה עתידית, על מקבלי ההחלטות וצוותי המומחים בפרט ותושבי העיר בכלל, לזכור את האחריות המוטלת עלינו להגן על שכיות החמדה הלאומיות שהופקדו בידינו, בהיותן חלק מהשטח המוניציפלי של מודיעין.

יש לפעול בנחישות ובהתמדה מול כל הגורמים הנחוצים כדי להקים את "גן לאומי מכבים" בגבעות הדרומיות וגבעה שר, ואת "גן לאומי חשמונאים" בגבעות המערביות, חרובה ורגב. כך תגבר שמחת החג וכך נוסיף נדבך נוסף למורשת ההיסטורית החשובה שהותירו לנו בגבורה כה רבה מתיתיהו ובניו, תושבי האיזור שקדמו לנו לפני יותר מאלפיים שנים! אני קורא לתושבי העיר להביע את דעתם בענין, ולדרוש ממקבלי ההחלטות בעיר לפעול לשם הקמתם של הגנים הלאומיים האלו.