מאת: מערכת מודיעינט

רבות מדובר על משבר האקלים ועל ההתחממות הגלובלית. אבל מה ניתן לעשות כדי לעזור? זה לא תמיד ברור.

אחד הפתרונות היצירתיים שהולך ותופס תאומה בשנים האחרונות הוא גידול מזון בעיר. פתרון זה טומן בחובו יתרונות רבים לתושבי העיר ולסביבה: פעילות חווייתית שלרוב מתבצעת עם הילדים ומאפשרת בילוי משפחתי עם ערך מוסף ברור - שתילת ירקות ופרחים, מעקב אחר גידולם וכמובן, הנאה מטעמם המשובח.


בתקופה הקרובה ייפתח במודיעין מכבים רעות  קורס חקלאות עירונית וגידול מזון, בליווי מקצועי של קהילת החברה להגנת הטבע במודיעין והסביבה ובשיתוף עם העירייה. "מחקרים רבים מראים שילדים שנוגעים באדמה, משחקים בבוץ, ונחשפים לפעילות באוויר הפתוח, מפתחים חוסן נפשי ועמידות יחסית לילדים שמבלים את רוב זמנם בין ארבעה קירות. אני מזמינה את הציבור להירשם ולהשתתף, לחוויה שלא תישכח", אומרת אביטל יוגב, מנהלת קהילת החברה להגנת הטבע במודיעין והסביבה.


במסגרת הקורס, שיועבר בגינה הקהילתית של העיר בשכונת השבטים, יתקיימו עשרה מפגשים, בימי ראשון בשעה 17:00, החל מה-16.2.20, בעלות של 100 ₪ למשפחה.

והתכנים? מלבד התנסות מעשית, ילמדו המשתתפים כיצד מרבים גידולים, איך בונים נכון ערוגות לגידול ירקות, בניית מערכת השקיה, בניית קומפוסטר לגינה, בניית הדליה לירקות ולבסוף, כמובן - סיור בגינה, קטיף הירקות והכנת תבשיל. הפעילות המשותפת היא פיזית במידה מתונה, ומבטיחה להזיז את "דור המסכים" מהכיסא כמעט בלי שירגישו. "ילדים שמעולם לא טעמו כרוב וצנון עושים זאת בהתלהבות רבה, אם הם אלה שגידלו אותם. הירקות שנגדל בעצמנו יהיו אורגנים, ומי שלא טעם טעמה של עגבניה טריה, שרק לפני שעה עוד היתה על השיח, לא יודע מהו טעם גן עדן. בנוסף, לחקלאות עירונית יש יתרונות רבים לסביבה - חיסכון במשאבים, הפחתה בבזבוז מזון, חיסכון בשינוע מזון ממקומות רחוקים, טיפוח אזורים מוזנחים בעיר ועוד. בוגרי הקורס יוכלו ליישם את הידע שרכשו בגינה הפרטית שלהם, על הגג, או אפילו במרפסת הדירה", מסכמת יוגב.

הגינה הקהילתית, אחד הפרויקטים היפים בעיר, קיימת מזה שנתיים בעיר ומהווה סיפור הצלחה מקומי. הגינה נתמכת על ידי משרד החקלאות שבחר להעניק לעיריית מודיעין מכבים רעות תמיכה לטובת הקמת גינות קהילתיות בעיר. העירייה הקימה את הגינה ברחוב ראובן פינת יששכר על שטח של כחצי דונם, ממנו נצפית מדי ערב שקיעה יפה על אזור מישור החוף. החברה להגנת הטבע מלווה גם היא את פעילות הגינה, במפגשים שהחלו בתכנון הגינה וחזון התושבים ועד לליווי התושבים פעם בשבוע בפעילויות, ובייעוץ מקצועי ותחזוקה. כיום, מדובר בגינה מרשימה בה חברים עשרות תושבים בכל הגילאים והיא מתהדרת בערוגות פרטיות של עשבי תבלין, ירקות, עצי פרי, שולחן קק"ל מוצל, פינת ישיבה, חממה לצמחים שתתחיל לפעול בחורף ותשמש גם להנבטה ואפילו טאבון אותו בנו חברי הגינה. בקרוב, בעקבות בקשת התושבים הפעילים בגינה, תעבור הגינה שינוי מבני מסוים כך שתהיה ערוגה גדולה משותפת לצד הערוגות הפרטיות וכן, ערוגות לגני הילדים בעיר.

לפרטים והרשמה יש לפנות למיכל - נייד: 052-6474657  מייל: [email protected]

פייסבוק: "קהילת החברה להגנת הטבע במודיעין והסביבה"