צילום ארכיון: מודיעינט

אחד הציטוטים האהובים עלי של דוד בן גוריון הוא זה המתייחס להגנה על עצים. וכך אמר בדיון בכנסת בשנת 1962 בעת הבאת חוק גנים לאומיים לאישור:

"עץ בן שבעים שנכרת - לא יוכל לבוא במקומו שום מבנה מועיל חדש. אין תמורה לעץ עתיק. המשמיד עץ כזה עוקר שורשי אדם. אין שום בניין או חשמל חשוב יותר מעץ איקליפטוס עבות, שקמה ישנה, חורש אלונים. הם שורשי האדם. בניין תוכל להקים כאן או שם, ולעץ בן מאה אין תמורה. אין זו רק ונדליות אלא ערעור העתיד. ובאיזו קלות עוקרים אצלנו. תמיד נמצא שעצים מפריעים למישהו או למשהו, לקו הישר של המדרכה או לחוטי החשמל או לאיזה כיכר קטנה שמישהו יזם בדמיונו קצר הכנפיים..." .

מזה קרוב לשנתיים שמתנהל מאבק עיקש של תושבי העיר מודיעין נגד כוונת חברת מקורות להעביר קווי מים גדולי ממדים ביער מכבים תוך כריתה ופגיעה צפויה במספר גדול של עצים. פעמיים שהוגש ערעור לפקיד היערות ע"י תושבי העיר, ופעמיים שפקיד היערות קיבל את עמדת התושבים וביטל את פעולת כריתת העצים. ולמרות זאת, ולמרות שקיימות חלופות טובות לא פחות להנחת הצינורות, מעדיפה חברת מקורות להתעקש על העברת צינורות המים הגדולים בתוך היער.


יער מכבים, יש לדעת, הינו פנינת טבע אמתית שלנו, תושבי מודיעין מכבים רעות. הוא מכיל מגוון רחב ביותר של צמחייה ארץ ישראלית כגון חרוב, אלון, אלה, כליל החורש, זית, שקדיה, אורן ירושלים ועוד עצים יפים שיוצרים חוויה אקולוגית מדהימה. מצלמות נסתרות שהוצבו לאחרונה ביער קלטו בעדשתן, דורבנים, חזירי בר, שועלים, נמיות ואני אישית אף זכיתי לראות בו את הסלבריטי של העיר, רותי הצבועה. ביער פרפרים, ציפורי שיר רבות ומגוון ביולוגי עשיר.

היער משמש גם את תושבי העיר להליכה ברגל, לרכיבה על אופניים, לטיולים ותצפיות. ובימי הקורונה סיפק אוויר לנשימה, תרתי משמע לתושבי העיר.


כל זה נמצא כיום בסכנה בגלל התעקשות שאינה במקום של חברות מקורות. העברת צינורות המים הגדולים האלו משמעותם פגיעה חסרת תקנה ביער ובטבע, חבלה במגוון האקולוגי הייחודי של האזור עד כדי פגיעה אנושה שממנה הטבע לא יוכל להתאושש יותר! היה אפשר לצפות שקול ההיגיון ינצח את האגו, וההבנה לעמדת התושבים תגבר על שרטוטים בקווים ישרים שנעשו על שולחנו של מאן דהו כדי להעביר צינורות עצומים בדרך הקצרה והזולה ביותר. אך לא. במקום זאת, חברת מקורות ממשיכה בהתעקשות חסרת תועלת.

אני רוצה להגיד בצורה הברורה ביותר שהמאבק הזה הוא מאבק של כ ו ל נ ו, תושבי העיר מודיעין. העצים שביער מספקים לנו אוויר צח לנשימה, הם קולטים זיהום אוויר ומפחיתים תחלואה בעיר שממילא נחשבת אחת הערים עם זיהום האוויר הגבוה בישראל. הם מסייעים לנו בקליטת פחמן דו חמצני בעידן של משבר אקלים דרמטי והם הופכים את מודיעין לעיר שכיף לחיות בה.

וכאשר אנחנו נאבקים על הצלת יער המכבים, בואו נזכור שוב את דבריו בני האל-מוות של דוד בן גוריון. בואו נזכור שהאדם הוא עץ השדה ושחובה עלינו להגן עליו. שאף אחד הוא לא נגד אספקת מים, אלא בעד שימור היער והגנה על המגוון הביולוגי העשיר שיש בו. יש חלופות לא פוגעניות להעברת צינורות המים ואנו, תושבי העיר, נמשיך להיאבק ללא ליאות ובנחישות למען היער היפה הזה שהוא של כולנו.

גדעון בכר

יו"ר עמותת תושבים משפיעים במודיעין