צילום בשער: עמדות מחזור | ארכיון מודיעין נט

מחלקת איכות ותכנון סביבה באגף שפ"ע בעיריית מודיעין מכבים רעות מסכמת את שנת 2020, ומציגה מספר נתונים מעניינים המושפעים ממשבר הקורונה. על פי נתונים אלו, השנה החולפת הייתה שנה של מחזור, בעיקר בהיבטים של מחזור טקסטיל, זכוכית ופלסטיק.

105 טון טקסטיל מוחזרו השנה במודיעין לעומת 98.85 טון בשנת 2019. בזכוכית, נאספו למחזור 165.9 טון בשנת 2020 לעומת קודמתה שבה מוחזרו 124.7 טון. גם פלסטיק מוחזר יותר בשנת הקורונה במודיעין – 154 טון לעומת 138 טון ב-2019. ניתן לשער כי הסיבות לעלייה בהיקף המחזור הן ההישארות בבתים שגרמה לצריכה גבוהה יותר כמו גם סידור וארגון הבתים שגרם לתושבים רבים לפנות טקסטיל בעיקר.

באשר למחזור פסולת אלקטרונית וסוללות, נאספו 14 טון בשנה זו, לעומת 2019 בה נאספו 19 טון. בהקשר זה מציינים בעירייה כי קיימים שלושה מיכלי מחזור פסולת אלקטרונית ברחבי העיר, ובנוסף להם, מוצבים מיכלי איסוף סוללות ואלקטרוניקה קטנה בבתי הספר, ולכן יכול להיות כי נתון זה מושפע מכך שבתי הספר לא פעלו באופן סדיר ומלא לאורך שנת 2020.

עוד עדכנו מהעירייה כי במרכז העיר החדש (המע"ר) הוצבו חמישה מתקני מחזור מעוצבים המותאמים לתכנון האדריכלי, כאשר בשנה הקרובה יוצבו גם 30 אשפתונים מעוצבים גם כן. בנוסף, התווספו בשנת 2020 שלוש עמדות מחזור קרטוניות ברחוב אודם פינת לשם, רחוב האלה ברעות וליד בית ספר "קשת". עמדות אלו הצטרפו לשתיים הקיימות במכבים ובחניון היכל התרבות.

עמדת מחזור מעוצבת במרכז העיר | צילום: דוברות העירייה


בשנה הקרובה צפוי תחום המחזור להתרחב עוד יותר בעיר, בעקבות ההיערכות לכניסתם של מיכלי המחזור הכתומים המיועדים למחזור אריזות, בשיתוף עם תאגיד המחזור "תמיר". כמו כן, מתוכננת בהמשך השנה הרחבה של מספר עמדות הקרטוניות ברחבי העיר. אלו יצטרפו למיכלי המחזור הקיימים לפלסטיק, נייר, טקסטיל, זכוכית, קרטוניות, אלקטרוניקה וסוללות, שמיקומיהם מפורטים באתר העירייה.


במחלקת איכות ותכנון סביבה יצרו מפת עמדות מיחזור אינטראקטיבית ודינאמית מבוססת GIS. את המפה ניתן למצא באתר העירייה ודרכה ניתן להתעדכן במיקום העמדות על פי חלוקה לתחומי המחזור השונים והכנסת כתובת מגורים המציגה את עמדות המחזור הסמוכות. 

הילה בן אליעזר, מחזיקת תיק איכות הסביבה: "דווקא בשנה זו הצלחנו למנף את האתגרים שהציבה לנו התקופה הייחודית הזו ולהפוך אותה להזדמנות להשרשת השמירה על הסביבה במגוון תחומים. בתחום המיחזור, השהייה הממושכת של התושבים בבתים נתנה את אותותיה בהגדלת שיעור המיחזור בתחום החינוך הסביבתי ייסדנו לראשונה לימודים של יחידת לימודים שלמה בתחום החינוך הסביבתי לכלל תלמידי כיתות ה' ותלמידי כיתות ו' בעיר ובתחום האנרגיה המתחדשת אישרנו יציאה לדרך של פרוייקט הצבת מתקנים לייצור חשמל מאנרגיה סולרית על כלל מבני הציבור העירוניים.  גם בשנה הקרובה נמשיך להעמיק את המודעות להגנה על הסביבה הן בקרב ילדי העיר והן בקרב כלל התושבים ונייצר עוד ועוד פרוייקטים שיהפכו את סביבת החיים שלנו לירוקה, נעימה ובריאה יותר".