כמה מהתחזיות המדעיות טוענות כי משבר האקלים כבר כאן, גורם לעליית הטמפרטורות ואיתן גם לאיומים הנוגעים לזמינות המזון, בריאות, תפקוד משאבי הטבע ועוד. כדי להתמודד בצורה נכונה עם משבר האקלים, מבינים כיום כי חייבת להתקיים היערכות מקומית, עירונית וקהילתית בערים וביישובים ברחבי הארץ, לצד ההיערכות הארצית. כדי להעלות את המודעות הציבורית לנושא, נערכו ועידות אקלים אזוריות ברחבי הארץ כולה, בהן השתתפו תושבים ופעילים מקומיים.

במודיעין מכבים רעות התקיים שיתוף פעולה ייחודי בין העירייה לעמותות וארגונים מקומיים כמו הקואליציה למודיעין בת קיימא, אנחנו הצעירים, עמותת תושבים משפיעים במודיעין והחברה להגנת הטבע. מרצות ומרצים מהעיר ומחוצה לה גויסו על מנת להעביר את התכנים בועידה. ביניהם: ד"ר אורלי רונן מארגון חיים וסביבה, איציק גזיאל מקים ומנהל החווה האקולוגית במודיעין, הילה נקש  מנהלת פיתוח תוכן ארצית בחברה להגנת הטבע ושירה לב-עמי מעמותת הורים למען האקלים.

גדעון בכר, יו"ר עמותת תושבים משפיעים במודיעין ומייסד הקואליציה למודיעין בת קיימא מספר: "מדובר במהלך מכונן המציב את מודיעין בחזית הערים במדינת ישראל הנערכות לשינויי האקלים. שיתוף הפעולה בין העירייה לתושבים ולארגונים שהכינו את הוועידה הוא חיוני בבניית חוסן למשבר האקלים ומוכיח את עצמו כמכפיל כוח משמעותי בבניית קהילה עירונית מאוחדת וחזקה. אנו רואים בוועידה הזו צעד ראשון בלבד וכבר מתכננים פעילויות המשך משותפות. זה העתיד שלנו, של ילדינו ונכדינו ועלינו לעשות כל מאמץ בכדי להגן עליו וליצור עיר שתדע להתמודד עם משברי העתיד שבדרך, ובראשם משבר האקלים."

הילה בן-אליעזר, מחזיקת תיק איכות הסביבה בעיר, הוסיפה: "ועידת האקלים היא מצד אחד חלק ממארג כולל של פעולות שאנחנו עורכים בנושא הפרדת פסולת, חינוך סביבתי, סלילת שבילי אופניים ועוד, ובד בבד, מעין יריית פתיחה לשינוי מהותי שאנחנו מבקשים לעשות מתוך אחריות למשבר האקלים. העיר שלנו עיר צעירה ומובילה בתחומים רבים. ראוי ונכון שכשם שצעירה שבדית קראה והובילה לשינוי תפיסתי עולמי, כך מודיעין מכבים רעות הצעירה תוביל גם באחריות הסביבתית. העולם שלנו הוא עולם של שיתופי פעולה של הרשויות המקומיות, הציבור והמגזר השלישי, וכך אנו מאמינים ופועלים לשינוי עומק גם בתחום הזה"

התושבים שהשתתפו בוועידה זכו להרצאות מרתקות בנושאים עכשוויים ומגוונים, החל מחינוך בדגש אקלים, דרך אופנה וצדק חברתי, ועד להשפעות משבר האקלים בהיבט העירוני. בנוסף, התושבים לקחו חלק בדיון ער בשולחנות העגולים, שעסקו בנושאים משמעותיים, כמו חינוך, תחבורה, גינון בר-קיימא, אנרגיה סולארית ועוד.

אביטל יוגב, מנהלת קהילת תל אביב – מודיעין בחברה להגנת הטבע, הוסיפה דברים על חשיבותה הייחודית של מודיעין: "מודיעין יושבת בליבו של המסדרון האקולוגי הארצי. בשל מיקומה הייחודי היא חשופה יותר ממקומות אחרים לשינויים האקלימיים המתחוללים סביבנו. יש לנו אחריות כפולה: גם לשפר את המוכנות של העיר והתושבים לפגעי האקלים, וגם לוודא שאנחנו לא תורמים להרס הסביבה הטבעית בתוכה אנו יושבים. שמחנו לראות את ההשתתפות הערה של התושבים בועידה ובשולחנות העגולים. אין ספק שתושבים רבים חשים מחויבות לעשות ולפעול בנושא כבר היום. אנחנו מודים לשותפות החמה שמצאנו בקרב הילה בן אליעזר, מחזיקת תיק איכות הסביבה, כנציגת העירייה, ולארגוני הסביבה הרבים הקיימים ופועלים בעיר. אנחנו סמוכים ובטוחים שהעירייה תיישם לפחות חלק מההמלצות המצוינות שעלו כחלק מהועידה".