יום העצמאות, מעבר להיותו חג לאומי משמח, מהווה עבורינו הזדמנות נדירה גם לבחון באופן אישי וקהילתי את הצעדים והדרכים באמצעותם אנו הופכים לעצמאים ולוקחים אחריות על חיינו, על סביבתנו ועל הקהילה בה אנו חיים. למעשה, כולנו יכולים להיות יזמים. בין אם יזמים חברתיים, סביבתיים, עבור הקהילה והמדינה.

הרשו לנו בטור זה להציג את אחת מקבוצות המתנדבים הרבות הפועלות בעיר, המהווה מודל ודוגמא לדרך בה תושבים מחליטים לקחת אחריות ולהשפיע על הסביבה בה הם חיים. אנחנו קבוצת תושבים הפועלים בהתנדבות לשמור על הייחודיות של מודיעין כעיר היושבת בלב השטח הירוק ורווי ערכי טבע ומורשת, הגדול והמגוון ביותר במרכז הארץ.  אנחנו למעשה "יזמים חברתיים-סביבתיים" הפועלים למען מודיעין והטבע וגאים בקבוצה שהקמנו – בעלת חזון ותכנית עסקית – הכוללת גיוס תרומות, שימוש במשאבים עבור שיווק, פרסום, והשפעה על בעלי תפקידים בעיר ובארץ, וארגון פעילויות ציבוריות בשטחי הטבע הנושקים לעיר.

החזון שלנו הוא לקדם ולמתג במקום בולט בישראל את העיר מודיעין  כעיר ירוקה וכמודל להגנה על שטחי טבע איכותיים עבור הדורות הבאים.

היעדים שלנו כוללים שמירה על שטחי הטבע הפתוחים במודיעין וסביבתה על-ידי הקמת גנים לאומיים בגבעות הדרומיות וגבעת שר, והגבעות חרובה ורגב. שמירה על המסדרון האקולוגי של המדינה, ויצירת קהילה עירונית המבוססת על ערכי שמירת הטבע, סביבה וקיימות.

אומרים שיזם חברתי הוא אדם הלוקח אחריות אישית על מנת להגשים את חזונו כדי לשפר ולהשפיע. קבוצת "תושבים משפיעים" בוחרת לפעול על מנת שהעתיד של העיר היפה שלנו יהיה "ירוק", איכותי, וקהילתי.  כשהקמנו את הקבוצה לפני כחמש שנים ראינו איך העיר גדלה ומתפשטת, לעיתים ללא מחשבה מספקת ותוך הקרבה של הטבע המיוחד שמסביב, אתרי המורשת הרבים ביניהם מתקופת החשמונאים, המגוון הביולוגי, חיות הבר והצמחים.  הרגשנו שניתן לשלב התפתחות עירונית יחד עם שמירה על הייחוד של מודיעין הממוקמת בלב המסדרון האקולוגי הארצי, באזור מיוחד במינו ומגוון מבחינת סביבה וטבע.

לשם המחשה, כללו פעילויות הקבוצה, כולן בהתנדבות, בשנים האחרונות ובתקופה הנוכחית:

  • חשיפת הציבור ומקבלי ההחלטות בעיר לחשיבות השמירה על אזורי הטבע האיכותיים שבתחומי העיר.
  • תרומה למאמץ הציבורי לגיבוש תכנית המתאר החדשה למודיעין תוך שמירה על שטחי הטבע והמורשת והמסדרון האקולוגי הארצי במסגרת התכנית.
  • ארגון פעילויות ציבוריות וחינוכיות בגבעות הדרומיות, בגבעת חרובה ובגבעת שר.
  • שיתוף פעולה עם גופים ציבוריים נוספים כגון החברה להגנת הטבע וקרן אלון טל למטרת קידום המודעות הציבורית לשמירה על השטחים הפתוחים האיכותיים בעיר.
  • מאמץ ארוך טווח במטרה לממש הקמת גנים לאומיים בגבעות הדרומיות, גבעת שר, רגב, וחרובה.
  • והעלאת מודעות ציבורית לנושאים אלו באמצעות פרסומים בתקשורת וברשתות החברתיות

קבוצת "תושבים משפיעים במודיעין" גדלה בהתמדה ומצטרפים אליה תושבים רבים ושותפים לדרך שמודיעין יקרה להם , הרוצים לוודא שגם לילדינו ולנכדינו תהיה ההזדמנות לראות צבי בטבע, מרבדי כלניות ורקפות, עצים עתיקים, ושרידים היסטוריים – במרחק הליכה או נסיעה קצרה במכונית, ולא במוזיאון או מעבר להרים. הקבוצה מבצעת כיום צעד משמעותי ובו תהפוך באופן רשמי לעמותה רשומה. לרגל יום העצמאות אנו קוראים לתושבי העיר לקחת אחריות חברתית, קהילתית וסביבתית ולהגביר את השפעתם ועצמאותם על הקהילה והעיר בה הם חיים. יום עצמאות שמח!