מאת: גיא גפן | צילום בשער Depositphotos

נושא הפסקת שימוש בכלים חד פעמיים עלה לאחרונה ביתר שאת לתודעה הציבורית, אם זה כקמפיין ממשלתי ואם ביוזמה של אזרחים פרטיים שחרדים למצב איכות הסביבה.

במודיעין מכבים רעות הגדילו לעשות הורים רבים בזמן שהם מנסים לפעול מול העירייה המקומית כדי להפסיק את השימוש בחד"פ במוסדות חינוך כגון בתי ספר, גנים וצהרונים. שתי קבוצות פייסבוק פעילות בנושא הינן "הורים למען אקלים במודיעין" ו-"אפס פסולת במודיעין" עם מאות חברים.

הילה בן אליעזר, מחזיקת תיק איכות הסביבה במודיעין: "מזה מספר חודשים אני פועלת להפחתת/הפסקת השימוש בכלים חד פעמיים בלתי מתכלים בצהרונים בעיר. מדובר בכ- 5,000 ילדים שמוזנים מדי יום באמצעות כלים חד פעמיים. אכן מספר בלתי נתפס והאחריות הסביבתית שלנו מחייבת להפסיק מצב זה. בתקופה האחרונה אנו בוחנים יחד עם ועד ההורים העירוני חלופות שונות להפסקת השימוש בכלים חד פעמיים. מדובר בפרויקט מורכב בעל עלויות כספיות והשלכות שונות.

לפני מספר ימים נערכה פגישה יחד עם נציגי הנהגות ההורים לבחינת החלופות על המשמעויות השונות שלהן, ותוך זמן קצר תתקבל החלטה משותפת של העירייה עם נציגי הנהגות ההורים באשר לאפשרות שנבחרה להפחתת/הפסקת השימוש בכלים חד פעמיים בלתי מתכלים בגני הילדים ובצהרונים בבתי הספר בעיר. אני מברכת על כך וסבורה שהצעד הזה הינו צעד חשוב ומתבקש ואני תקווה שנמשיך בכיוון זה להפחית את השימוש בכלים חד פעמיים גם בשטחים הציבוריים ובבתים".

הילה בן אליעזר- בוחנים חלופות להפסקת השימוש בחד"פ | צילום מסך מתוך פייסבוק


יותר ויותר תושבים מתגייסים

כאמור, שתי קבוצות פייסבוק פעילות בנושא. אוראל פיכמן, שמנהל את קבוצת 'אפס פסולת במודיעין' יחד עם טליה טרנרודר, סיפר על החזון של החברים בקבוצה: "אנחנו קהילה די חדשה בהקמה, קמנו בהשראת קבוצת "אפס פסולת ישראל", קבוצה בסדר גודל ארצי שבה אנשים חולקים טיפים ושואלים שאלות לגבי צמצום כמות פסולת, יצירת קומפוסט וכל מה שמסביב. הקבוצה בת כמה חודשים בלבד ואנחנו מחפשים להגיע לקהל יעד כמה שיותר רחב על מנת שנוכל להתחיל "להזיז דברים".

פיכמן וחבריו הציבו מספר יעדים, כשבראש ובראשונה להעלות את המודעות לנושא הנזקים בשימוש הכלים החד פעמיים: "המטרה הראשונית היא העלאת המודעות לפסולת שאנחנו מייצרים והנזקים שהיא גורמת לסביבה. לאחר שזה יתחיל להיטמע בקרב הקהילה ננסה ליצור קשר עם אנשים מקומיים ולעודד אותם להשתמש בכלים רב פעמיים או לפחות אופציות חד פעמיות יותר ידידותיות לסביבה, לצערנו המדינה הזו חולה על כלים חד פעמיים".

בנוסף, רואים בקבוצה גם רחוק יותר: "נרצה לארגן אירועים כמו שוק קח-תן, סיורים באזורים הירוקים של העיר וכו', אבל זה בראייה קצת רחבה יותר. כרגע אנחנו מונים כ-300 חברים ומן הסתם לא כולם באותה נקודה מחשבתית. כרגע אנחנו מתרכזים בהגדלת החשיפה והקהילה בשביל שנוכל לממש את החזון שלנו".

טליה טרנרודר ואוראל פיכמן- הקימו את קבוצת "אפס פסולת מודיעין" | פועלים לעורר מודעות להפחתת צריכת פלסטיק וחד פעמי


קבוצה נוספת היא "הורים למען אקלים במודיעין" אותה מנהלות מירי פוקס ושירה לב עמי. פוקס ולב עמי שהיו חברות בקבוצה הארצית של 'הורים למען אקלים' פתחו לאחרונה קבוצת וואטסאפ, שצברה בתוך שעות ספורות 100 חברים.

"המטרה היא לעורר את המודעות לכדור הארץ המתחמם בצורה שמסכנת ממשית את הקיום שלנו ושל כל בעלי החיים על פני כדור הארץ כתוצאה משריפת פחם, נפט וגז, מכריתת יערות ומניצול משאבי הטבע יקרי הערך של העולם שלנו. אם החברה האנושית לא תפחית בקרוב באופן דרמטי את פליטות הפחמן הדו-חמצני שלה, האקלים של כדור הארץ פשוט לא יאפשר לנו ולילדינו להתקיים בו", סיפרה פוקס.

"המטרה שלנו ההורים היא לא להשאיר את ילדינו להיאבק לבדם ולעמוד לצידם בדרישה נחושה לשינוי מדיניות מתוך אינטרס משותף לכולנו. לפעול מתוך הקהילה ולמענה", הוסיפה.

מירי פוקס ושירה לב עמי - הקימו את קבוצת "הורים למען אקלים מודיעין" | פועלות להוצאת חד"פ ממסגרות החינוך בעיר


"שירה לב עמי ואנוכי, שהיינו חברות בקבוצה הארצית, החלטנו לפתוח קבוצת וואטסאפ מקומית שבתוך שעות ספורות הגיעה ל – 100 חברים, מה שמעיד על העניין הרב שהנושא מעניין בקרב הקהל במודיעין, המחובר לנושאי סביבה ומעוניין לקדם אותם בזירות השונות. פתחנו גם קבוצת פייסבוק ייעודית לשיח של הקבוצה: הורים למען אקלים מודיעין. ברור לנו שנצטרך קבוצה של אנשים המוכנים לתרום מזמנם על מנת לקדם מטרות ולצורך כך אנו נערכות כעת להוביל מפגש ראשון של הקבוצה. בהתאם למספר המשתתפים נוכל לחלק לצוותי עבודה", תיארה פוקס.

הקבוצה שמה לעצמה לקדם מספר נושאים, ביניהם הוצאת כלים חד פעמיים מהגנים והצהרונים, ומעבר לרב-פעמי, קידום פאנלים סולאריים על גגות המבנים הציבוריים בעיר, קידום מיחזור וקומפוסט ברמה העירונית, הפחתת שימוש בקשים וחד פעמי בעסקים ובפעילויות בעיר, קידום חינוך לקיימות בבתי הספר וקידום נטיעת עצים.