מאת: שירה ויגוצקי, עמותת "תושבים משפיעים במודיעין"

בעיצומם של ימי ספירת העומר, ימים בהם נוהגים מנהגי אבלות שונים, אנו מציינים וחוגגים את ל"ג בעומר. עם זאת, במהלך השנים היטשטשו האירועים המקוריים אשר הובילו לציונו של יום זה כיום חג ונותרנו עם מספר סמלים כאשר הסמל המזוהה ביותר עם יום זה הינו הדלקת המדורות. בנוסף, ל"ג בעומר, בקישורו למרד בר כוכבא ברומאים, אפשר לפרש את אש המדורות כסימן וזכר למשואות שהשיאו על ההרים עבור פרסום המרד ובשורת הנצחון. 

אך אלייה וקוץ בה. בתוך כל השמחה המאחדת את עם ישראל נראה כי הנזק הסביבתי שנגרם מהמדורות הינו כביר:

רק לסבר את האוזן, שיקום יער שניזוק לאחר שריפה נמשך מעל לחמישים שנה. מדורות ל"ג בעומר גורמות לעלייה חדה ברמות זיהום האוויר. בתהליך השריפה נפלטים לאוויר ריכוזים גבוהים של חלקיקים נשימים, המסוכנים ביותר לבריאות האדם, וכן כמויות גדולות של פחמן דו חמצני, הגורם להתחממות כדור הארץ וכן לשאיפת גזים גם כעבור 24 שעות מכיבוי המדורות. גם כמות העצים הגדולה הנשרפים ביום זה אינה מלמדת על התחשבות בסביבה, בטח לא בתקופתנו, בה התנהלותו היומיומית של האדם על פני כדור-הארץ מהווה פגיעה מתמשכת וחמורה בסביבתנו. 

אז מה עושים? ממזערים נזקים. כמבוגרים אחראיים עלינו לקחת בחשבון גם את ההיבט הסביבתי והבריאותי, ובעזרת מספר קווים מנחים לצמצם משמעותית את הנזק והתחלואה העלולים להיגרם. 

אפשר לקיים פעילות חלופית: יציאה אל הטבע לסיור לילי בליווי עששיות או פנסים יכולה להיות דרך מצויינת לחגוג. קיום פיקניק ליילי, ללא מדורה ועוד...

ואם בכל זאת החלטתם להקים מדורה? כדאי שתזכרו ותיישמו את הכללים הבאים:

• מצמצמים את מספר המדורות- מסתפקים במדורה אחת לכל שכבה בבית הספר, מצרפים מספר אנשים ושומרים על מדורה קטנה. 

• שומרים על הצמחייה – כאשר אתם מקוששים עצים למדורה הקפידו על שימוש בענפים יבשים או בפסולת עץ והימנעו מכריתת עצים או שיחים ירוקים. המנעו מכריתת עצים חיים אך גם המנעו מכריתה וליקוט של עצים מתים. להם, במיוחד בסביבה מדברית, יש חשיבות במארג האקולוגי. למשל, הם משמשים מקום לינה לציפורים ומקום מסתור לחיות בר שונות. 

• נוקטים בצעדים למניעת שריפה- תיחום המדורה באבנים, הרחקתה מעצים ועלים יבשים, הצבה של מיכל מים ליד כל מדורה ולא שוכחים לכבות את המדורה בתום החגיגה.

ולסיום, שמרו על הניקיון וודאו שהמקום שעזבתם נקי יותר ממה שהיה כאשר הגעתם לחגוג. צמצמו השימוש בכלים חד פעמיים והביאו שקיות זבל לאיסוף הפסולת.

בברכת חג שמח ובטוח,

שירה ויגוצקי, פעילה בעמותת "תושבים משפיעים במודיעין"