מאת: רמי היפש, צילום: יח"צ

קוראים לו הטייקון המסתורי. בשבוע שעבר התקרב מוטי בן משה לשליטה בחברת הנדל"ן אפריקה ישראל של לב לבייב, אחרי שההצעה שהגיש על החברה התקבלה על ידי נאמני איגרות החוב שלה.

בן משה נאבק על השליטה עם נתי סיידוף, שבאותו יום שבו הפסיד לבן משה בקרב נאמני האג"ח, הגיש הצעה לרכישתה של חברת בזק. בן משה, תושב שכונת בוכמן במודיעין, הוא גם בעל השליטה בחברת אלון רבוע כחול, שעליה השתלט בפברואר 2016.

החבילה שהציעה בן משה כוללת שלוש חלופות שונות בסך כ-2.35 מיליארד שקל. בן משה פועל בישראל באמצעות קבוצת אקסטרה שבבעלותו. הצעתו למחזיקי האג"ח מורכבת במקצת, אבל הועדפה על ידם, מאחר שגילמה אפשרות לקבל לידיהם סכום של כ-2 מיליארד שקל במזומן בתוך זמן קצר יחסית לאחר השלמת ההסדר.

על פי הצעה זו, במסגרת ההסדר תרכוש אקסטרה את הבעלות המלאה על קבוצת אפריקה ישראל, אבל מיד תמכור שניים מנכסיה המרכזיים - האחזקות בחברת הנדל"ן המניב אפריקה נכסים ובמפעילת כביש 6 - לידי אלון רבוע כחול (חברה בת של אקסטרה) ולידי דור אלון (חברה נכדה), בהתאמה. כך, תישאר אפריקה ישראל עם שני נכסים מרכזיים בלבד - חברת התשתיות דניה סיבוס וחברת הייזום אפריקה מגורים - ותהפוך לגוף שבן משה כינה באחרונה בשם "אפריקה הקטנה". בן משה עצמו יזרים באמצעות אקסטרה סכום של 170 מיליון שקל לאפריקה ישראל או 450 מיליון שקל, אם יבחר לממש את חלופת המזומן.

בהודעה לאחר שהמתווה שלו אושר מסר בן משה כי "קבוצת אפריקה ישראל מורכבת מחברות מצוינות עם עובדים מסורים ומנהלים מוכשרים, ועל כך מעיד מחירה הסופי של העסקה. חשוב לי לשוב ולהביע את הערכתי ללב לבייב, שתרם רבות למדינה, ואני מאחל לו הצלחה בכל אשר יעשה".

אישור המתווה של בן משה יועבר בבית המשפט. אם זה יאשר זאת הוא יוכל להתחיל בהליכים להשתלטות על אפריקה ישראל.

בן משה בן ה-42 נולד למשפחת מושיאשווילי ובמהלך השנים עברת את שמו. הוא נולד בבאר שבע, גדל בלוד ובשנים האחרונות הוא גר עם רעייתו וארבעת ילדיו בשכונת בוכמן במודיעין. רוב פעילותו העסקית נמצאת בגרמניה בחברת אסטרה הולדינג שממוקמת בדיסלדורף ועוסקת באנרגיה, טלפונים סלולריים, תיירות, ביטוח ובילינג (ביטוח לקוחות).

בן משה יצא מהאלמוניות שלו ב-2013 כשהשתלט יחד עם איש העסקים היהודי-ארגנטינאי אדוארדו אלשטיין על אי.די.בי שהיתה בבעלותו של נוחי דנקנר. דנקנר, שהתקשה להשלים עם ההפסד, שכר חוקרים פרטיים שניסו להבין את מקור ההון של בן משה. במהלך עדות בבית המשפט ובראיון ל"דה מרקר" אמר בן משה: "אני הבעלים היחיד של אסטרה הולדינג. השותף שלי הוא הקדוש ברוך הוא. אין לי עסקים עם המאפיה. אין לי עסקי הימורים. אין לי עסקי זנות. אין לי עסקים עם איראן או עירק. עשיתי כסף בגיל צעיר יחסית. היה לי ברור שירצו לדעת מאיפה יש לי כסף לקנות את אי.די.בי, אבל כעת בגלל שדנקנר נלחם על השליטה, השמועות יצאו מכל פרופורציה. יש לי ארבעה ילדים ואני חייב להגן עליהם מפני עלילות השווא שמפיצים עלי".