מאת: רמי היפש  

בצילומים: עדי בר צדק, חנות הירקות והשופרסל במודיעין סנטר

צדק חברתי לצד צדק משפטי? אולי. השלב הראשון במאבק של עדי בר צדק, בעל חנות הירקות "מכופף הבננות" במודיעין סנטר, הושלם בהצלחה. בית המשפט בראשון לציון דחה בקשה של שופרסל לה סניף במרכז המסחרי להורות על צו סגירה לחנות הירקות שלו.

לפני חודש וחצי פתח עדי את "מכופף הבננות", אבל גילה שהוא במאבק מול שופרסל. לרשת הקמעונית הגדולה יש סניף שופרסל דיל במרכז המסחרי והיא לא אהבה את התחרות החדשה ותבעה את סגירתו בטענה שיש לה הסכם עם הנהלת המרכז ולפיו היא מהווה "עוגן מסחרי" במקום. "הם טענו שאין אפשרות לפתוח חנות שתתחרה בהם פירות וירקות", אמר בר צדק. "ודורשים צו מניעה בעניין".

ביום רביעי שעבר פרסם השופט מוטי פירר, מבית המשפט השלום בראשון לציון, את החלטתו בנוגע למתן צו זמני שיאסור על בר צדק להפעיל את החנות. השופט פירר החליט כי אף שהטענות של שופרסל ושל חברת עורבני, מפעילת המרכז, רציניות ויישקלו במשפט, נגד בר צדק וחברת שער אריה, שממנה הוא שכר את החנות יכול בר צדק להמשיך ולנהל את החנות.

השופט קבע כי במשקל הנוחות - הנזק שייגרם לשופרסל מקיום החנות לזה שייגרם לבר צדק מביטול החוזה - הנזק של בר צדק גבוה יותר. "לא שוכנעתי כי מאזן הנוחות נוטה באופן ניכר לטובת המבקשות", כתב השופט בהחלטתו וציין שהנזק אם יהיה הוא של מחלקת הירקות והפירות של שופרסל ושאותו אפשר יהיה לכמת בסיום המשפט כשתתקבל החלטה בעניין.

ההחלטה צפויה בעוד זמן רב. בינתיים יכול בר צדק להמשיך ולנהל את חנות הירקות הקטנה. "עכשיו אוכל להשקיע בפרסום החנות", הוא אומר. "קיבלתי תמיכה רבה מאנשים בעיר".

שופרסל ועורבני לא ויתרו עדיין על המשפט. החששות שלהן מכך שהדבר ייצור תקדים במרכז המסחרי הובנו על ידי השופט, אבל בין הגשת הבקשה לצו הזמני ולהחלטה של השופט פירר התרחש אירוע משמעותי אחר שקשור לרשת גדולה אחרת – סופרפארם. גם לרשת הפארמה יש הסכמים שונים במרכזים מסחריים בישראל, שאוסרים על מתחרים פוטנציאליים. רשת ניופארם עתרה לרשות ההגבלים העסקיים, הרגולטור שמטרתו לאפשר תחרות במשק הישראלי וב-14 ביוני הודיעה רשות ההגבלים העסקיים לסופרפארם שעליה לבטל את חוזי הבלעדיות עם קניונים ומרכזים מסחריים. ואם הרגולטור המרכזי פעל כך עם סופרפארם, הרי שגם שופרסל יכולה להתחיל לחשוש.