מאת: רמי היפש * צילומים יח"צ וחורחה נובומינסקי

בישראל יש לא מעט פרשות כלכליות שמעוררות סערה. האחרונה שבהם התפוצצה השבוע כשרשות לניירות ערך פתחה בחקירה בנוגע למכירת חברת שידורי הלוויין יס לבזק. רשות ני"ע חושדת ששאול אלוביץ', שהוא בעל השליטה בבזק והחזיק ביס באמצעות החברה הפרטית יורוקום הוביל לכך שבזק קנתה את יס במחיר גבוה ולא ריאלי.

אתמול התברר שבין הנחקרים באזהרה בפרשה ברשות לניירות ערך נמצאת גם סטלה הנדלר, מנכ"לית בזק. הנדלר, תושבת מכבים ואשתו של אייל הנדלר, חברה המועצה מטעם סיעת "מכבים רעות שלנו", היא אחת הנשים החזקות והמוערכות במשק. היא החלה את דרכה בבזק. עברה לסמייל 012 שהיתה בשליטת אלוביץ', היתה מנכ"לית הוט ומ-2013 היא מכהנת כמנכ"לית בזק.

הקשר של סטלה הנדלר למודיעין מתבטא גם בשיתוף הפעולה בין העירייה לחברת בזק בפיילוט עיר חכמה, שהושק באוגוסט 2016 בפארק ענבה. מערכת לניהול אורבני מלא של מגוון השירותים בעיר, שמטרתה שיפור השירות לתושב, תוך התייעלות וחיסכון במשאבים העירוניים באמצעות טכנולוגיה חדשנית. הנדלר אמרה במסיבת העיתונאים כי מודיעין נבחרה לפיילוט עם חיפה כי "היא עיר דינמית וצעירה שנהיתה שראש העיר שלה חושב קדימה, וחוץ מזה אני גם גרה במודיעין".

כעת, הרשות מייחסת לה שותפות לביצוע עבירות מרמה ודיווח. הנדלר נחקרה ביום רביעי במשרדי הרשות בת"א. לאחר החקירה לא הוטלו עליה הגבלות של הרחקה ממשרדי החברה. אתמול הנדלר הגיעה למשרדי החברה. בחקירה נבדקה מעורבתה של הנדלר בביצוע עבירות של קבלת דבר במרמה ועבירות דיווח לפי חוק ני"ע, ובכלל זה פרטים מטעים בדו"חות הכספיים והדיווחים של בזק בין השנים 2015-2016.

הנדלר, שחזרה לעבודתה לאחר החקירה, פנתה אתמול לעובדי בזק בדף הפייסבוק האישי שלה וניסתה להרגיע אותם. "ימים לא פשוטים עוברים עלינו בבזק, מאז החלה החקירה", כתבה הנדלר והוסיפה. "אתם ודאי ערים לחקירה של הרשות לניירות ערך. חשוב לי לפנות אליכם, על מנת להדגיש כי החקירה המדובר אינה משפיעה על הפעילות של החברה. נמשיך לפעול באותה המחויבות כדי לעמוד במשימות שלנו".

הרשות לניירות ערך חושדת שבעלי תפקידים בבזק וביס ביצעו לכאורה ב-2016-2015 פעולות שנועדו לנפח את תוצאותיה של יס. הפעולות נועדו למקסם את התמורה המותנית שתשלם בזק ליורוקום ביעדי התזרים שנקבעו ליס, חברה פרטית בשליטתו של אלוביץ'. חלק ניכר מהסכום היה אמור להגיע לכיסו של אלוביץ'.

אלוביץ', שנחקר שעות ארוכות ברשות לניירות ערך, הורחק מהחברה ונאסר עליו ליצור קשר עם חברי הדירקטוריון ועובדי בזק. כמו כן הוצא נגדו צו איסור יציאה מהארץ לחצי שנה ונקבע כי יפקיד ערבות בנקאית בסך 5 מיליון שקל. שני בכירים נוספים ביס – המנכ"ל רון אילון וסמנכ"ל הכספים מיקי ניימן שנשלחו למעצרי בית, קיבלו צו עיכוב יציאה מהארץ והפקידו ערבויות