תוכן מקודם

נראה לכם שאין אף אחד בבית? אז יש לכם טעות!

בתוך השטיח, מתחת לכורסה, מאחורי הארון- ובכל מקום מסתתרים יצורים קטנים המתגוררים על תקן דיירים סמויים. ישנם חרקים חיוניים לאדם ואף מועילים לעצם היותם דיירי משנה בביתנו, כמו העכביש שהוא ניזון מחרקים כאלו ואחרים ו"מנקה" את הסביבה מהם. ישנם מזיקים המסכנים את בריאותינו ופוגעים ברכושנו.

כבר מזמן חלפו הימים בהם היו המזיקים נעלמים להם עם ריסוס של פליט ביתי או מגב שנשבר על תיקן בשירותים.היום המזיקים עמידים יותר, חכמים יותר ומסוכנים וכדי לנצח את התופעה יש צורך במדבירים מקצועיים ומורשים.

רזי ועומר מלץ מוכרים לנו יותר בשם "רז הדברות", שם שהאבא רזי החליט עליו לפני כ 30 שנים כשהחליט לפתוח את העסק. רזי נשוי+3, בן אחד נהרג בתאונת אופנוע כשהיה בן 16.5 בלבד ע"י משאית באזור צומת שילת. והבן עומר [30] נשוי+תאומות+ילדה.

רזי התחיל את העסק לפני כ-30 שנה,  ואחת הסיבות שבחר בתחום הייתה החיבה שלו לעולם האנטמולוגיה (עולם החרקים) ומאז הוא בתחום.

היום, עומר הוא זה שמנהל את העסק היום ומוביל אותו להצלחה רבה, בכל נושא השיווק,הרכש, הנהח"ש, קורסים והשתלמויות וקידמה בתחום הם באחריותו. גם האם משתתפת בתהליכי העבודה האדמניסטריטיבית ותפעול העסק.

עומר: "יש יתרון גדול בעסק משפחתי. האחריות גדולה יותר, רמת השירות והאכפתיות גבוהה יותר. אתה חי ונושם את העסק 24 שעות 7 ימים בשבוע. בעבר ניסינו להעסיק עובדים אך התחום רגיש מאוד עם אחריות רבה, ולכן הבנו שאי אפשר להשוות בן משפחה ששותף לעסק לעובד שכיר".

איך העסק מתפקד היום?

"רוב העבודה שלנו מתבצעת במודיעין ויישובי הסביבה, גם פרטיים וגם עסקים, אנו ברמה מקצועית גבוהה, עם החומרים הכי טובים ומתקדמים והמאושרים ע"י המשרד להגנת הסביבה. אנחנו בעלי מספר הרשיונות המקסימליים לתחום, אין חרק שלא למדנו עליו. גם חרקים ומזיקים חדשים, שמגיעים לארץ, אנו מתעדכנים ומסתנכרנים עם המשרד להגנת הסביבה ויודעים לזהות ולהדביר בחומרים המתאימים. אנו מקפידים לשמור על סביבה ירוקה ככל שניתן, גם בבתים שיש בהם ילדים קטנים או חיות מחמד ניתן להדביר בבטחה עם חומרים מורשים ".

כולנו מכירים את המזיקים יותר כתיקנים, נמלים נחשים תן לנו דוגמאות למזיקים שונים:

עומר: "מכרסמים כמו העכברים והחולדות שאנו פוגשים במידה רבה, דג הכסף, טיגריס אסיאתי.פשפש המיטה הוא למשל דוגמא למזיק שנעלם והופיע שנית בעשור האחרון ביתר שאת. יש צורך לדעת עליהם ואיך לטפל בהם באמצעים בטיחותיים שלא יזיקו לבני אדם.התמקצענו גם בלכידת נחשים, הדברה בגז, טיפול בטרמיטים ועוד.. כל הרישיונות ברשותנו."   

תן דוגמא לחרק במודיעין שמזיק מאוד:

"דוגמא לחרק כזה היא נמלת האש שהגיע מאמריקה לפני מספר שנים, הנמלה אלימה מאוד מסוכנת ועלולה לגרום לנזקי גוף. למשל, כשהיא עוקצת ילדים הם צריכים לקבל טיפול רפואי, וכשנמלת האש עוקצת בע"ח זה עלול לגרום להם לעיוורון. לנו יש את הפתרון. דוגמא נוספת: הטרמיטים, הם החלו בדרום הארץ ועברו למודיעין, בכל שנה אנו מרגישים שהנגיעות מתגברת. הטרמיטים בניגוד למזיקים אחרים מהווים נזק עצום לרכוש בבית, הם אוכלים את כל סוגי העץ בכל מקום: מטבח, משקופים, רהיטים ועוד.. ניתן לראות זאת ע"י שבילי בוץ. הפתרון לטרמיטים גם הוא מורכב אך אפשרי. נמלת האש מסוכנת לגוף ואילו הטרמיטים עושים נזק לרכוש."

אז, יש פתרון לכל המזיקים ?

עומר:"יש פתרון להכל, אין מזיק שלא ניתן להדביר, כמובן זו שאלה של זמן טיפול ועלויות. אין פתרונות לצמיתות כי גם המזיקים נודדים, חוזרים ומופיעים לעיתים חודשים רבים אחריי ההדברה. אנו נותנים אחריות של שנה או חצי שנה. אף אחד לא יכול לדעת אם למשל חיסלנו קן נמלים, ואחרי תקופה תגיע מלכה חדשה ותתחיל להטיל ביצים. אך בעונה הנוכחית של אותה הדברה אין סיכוי שיחזרו."

מהו ההבדל בין המדבירים ואילו דגשים צריך לשים לפני בחירת מדביר ?

רזי: "לצערנו היום יש עדיין מדבירים לא מוסמכים וללא רשיונות מתאימים אם בכלל, הרשיון של מדביר עכברים זה לא אותו רישיון של מדביר מזיקים רגיל או מדביר בגז - כל תחום מצריך רישיון שונה וידע נרחב באותו תחום. יש חשיבות רבה למדביר שנכנס אליכם הביתה ומשתמש בחומרי הדברה, אנחנו משתמשים רק בחומרים מתקדמים ביותר שנבדקו ואושרו ע"י המשרד להגנת הסביבה, החומרים שמזיקים פחות מחומרי ההדברה שמשתמשים בהם לריסוס פירות וירקות."  

איך העבודה עם התושבים בעיר?

"האוכלוסיה איכותית שיודעת מה שהיא רוצה, נעימה וכייף לעבוד איתה, ישנה מודעות גבוהה לתחום, הן בנושא הבריאותי והן בנושא הבטיחותי. הם מודעים לנושא הרשיונות ושואלים שאלות שאנו מרוצים מהן, כי אנו עומדים בכל התקנים ולנו זה עושה טוב. ישנם מקומות מחוץ למודיעין שאין מודעות לנושא הרישיונות והחומרים."

שיא העבודה בקיץ נכון ?

התפישה הרווחת היא שיש לבצע הדברה בקיץ, אך בפועל הזמן הכי טוב זה האביב, עדיף לא להמתין לריבוי "דורות", באביב אנו מוצאים את דור ה"הורים" ואילו בקיץ כבר יש בקיעה נוספת ואז יש גם את דור ה"בנים והנינים". בנוסף יש תנועה ערה של מעברי דירות וכדאי להדביר ולחטא את הבית לפני הכניסה.

החומרים עמידים למים ושמש?

"יש חומרים העמידים יחסית למים ושמש, אנו משתמשים בחומרים איכותיים ומתקדמים והכי עדינים לבני אדם ולבע"ח. אנו תמיד שואלים את הדיירים בבית אם יש תינוקות, ילדים קטנים, כלב, חתול חיית מחמד אחרת וזאת כדי להתאים את חומרי ההדברה".

איך המחירים?

"המחירים שלנו בהחלט סבירים, והם בהתאם לסוג ההדברה. באשר לשירות ולאחריות שאנו מספקים - הלקוח מקבל תמורה מלאה. הלקוחות שלנו הם לקוחות חוזרים ומרוצים".

טיפ לחיים: "להפוך את התחביב למקצוע"

רז הדברות לפרטים נוספים לחצו כאן .