תוכן מקודם

כדי לראות את העולם טוב יותר, חלק מאיתנו צריכים משקפיים, אבל איך יודעים במי לבחור? ההיצע ההולך וגדל של חנויות האופטיקה ושלל המבצעים עלולים לסנוור, זה נכון, אך האם אתם באמת יודעים מה טוב לעיניים שלכם? כדי להיות בטוחים, שווה לשקול בדיקה מקצועית ומקיפה אצל אופטמטריסט. נדב אלחלל, שפתח את חנות האופטיקה שלו "רואים עולם" ב-1998 בקאנטרי סנטר, מעניק יחד עם הצוות שלו, שירות מקצועי בזמינות שאין שני לה ללקוחותיו מזה 20 שנה. אלחלל, שהתגלה גם כאומן ופסל חובב בעל יצירות מרהיבות בחומרים שונים, הוא גם היחיד בכל האזור שמתמחה בראיה בינו-קולרית ואליו נוהרים המוני לקוחות מרוצים  

כתבה וצילמה: חלי וינשטיין 

אם חשבתם שלבחור מסגרת למשקפיים זה קשה, תתפלאו לדעת שקשה יותר לבחור את האופטמטריסט שיטפל בכם, ואם כבר מדברים על זה, מה ההבדל בין אופטיקאי לאופטמטריסט? כדי שלא תלכו לאיבוד באפלה, יצאנו לשיחה עם נדב אלחלל מהאופטיקה רואים עולם,  ובין התפעלות ממגוון המשקפיים והמסגרות הייחודיות לבין ההתשאות מתצוגת הפסלים העוצמתית, קיבלנו את כל התשובות הדרושות לקראת ההחלטה שלכם. 

- נדב, מתי הגעת לעיר ומתי פתחת את חנות האופטיקה רואים עולם? 

"למעשה רואים עולם היא האופטיקה הראשונה שקמה בעיר מודיעין והיא נפתחה באוגוסט 1998, כמובן ברישיון ועם תעודה של משרד הבריאות. אנחנו רכשנו את דירתנו בעיר ב-95' ונכנסו לגור בה ב- 1997 כך ששנה אחרי כבר הקמתי את העסק כאן. אני אופטרומטריסט ואופטיקאי ואיתי בצוות עובדות גם אירית שהינה אופטומטריסטית והיא איתי כבר 11 שנה, ויעל מנהלת האדמינסטרציה והמכירות".

- אז מה באמת ההבדל בין אופטרומטריסט לאופטיקאי? 

"בשני התפקידים נדרש תואר ראשון ולימודים של ארבע שנים אך בעוד שתפקיד האופטיקאי זה להתמקד יותר בצד הטכני של המקצוע כגון הכנת העדשות על סוגיהן, הכנת משקפיים ועוד, האופטומטריסט הינו מומחה בבדיקות ראיה והתאמת הפתרון. לשמחתי יש לי את שתי ההתמחויות ואני משמש בשני התפקידים, כך שאני גם מאבחן, גם מתאים את הפתרון וגם מבצע. מה שחשוב לי לציין זה שיש לי התמחות מיוחדת בתחום הראיה הדו-עינית, שזה מידע מאוד חשוב למי שסובל מהבעיה מפני שברוב האופטיקות, הבעיה לא ניתנת לאבחון ואנחנו היחידים באזור שמטפלים בזה.

- מה זו ראיה דו-עינית? 

"בראייה קיים מושג הנקרא מיזוג תמונות (fusion). כאשר מיזוג התמונות תקין, התמונה המתקבלת ברשתית של כל עין, תואמת לעין השניה וכך בעצם מתאפשרת ראיית עומק תלת-מימדית. במקרים מסוימים, התמונה המתקבלת במוח מעין אחת, אינה תואמת את התמונה המתקבלת מהעין השניה, כך שנוצר פער העלול לגרום לנטיה לפזילה. התופעה הזו נקראת ראיה דו-עינית או ראיה בינו-קולירית כפי שמוגדרת בשפה המקצועית. ברגע שיש פער בין התמונות המתקבלות בכל אחת מהעיניים, המוח מצידו ממשיך כל הזמן לנסות וליצור מיזוג תמונות מושלם אך כשהמוח אינו מצליח להגיע לשלמות הנדרשת, נוצר מאמץ הזה הגובה מחיר ובא לידי ביטוי בכאבי ראש, בעיות ראיה, בעיות שמתגברות בעבודה מרובה מול מחשב ועוד".

- זו בעיה מולדת?

"כן, לרוב זוהי בעיה מולדת וקשה מאוד לזהות אותה אך היא יכולה גם להופיע בכל גיל אחר, בין אם בגיל 9, 15, 24 או 59, כאשר יש שינוי כלשהו בחיים שגורם למאמץ יתר על העיניים - החל מסטודנט חדש שיושב יותר שעות מול מחשב וספרים, עומס בעבודה, ועוד. שיטת האבחון והטיפול בה התמחיתי בהולנד, מאפשרת לי לזהות מי סובל מהבעיה ולתת לו פתרון מהיר ויעיל שיקל עליו, באמצעות תרגילי עיניים או על-ידי הוספת עדשות פריזמטיות מיוחדות. עדשות הפריזה מפחיתות את העומס מהעין ויוצרות מעין מצב של הסתת הדמות המתקבלת בתמונה, כך שהראיה הופכת קלה יותר. שיטה זו יכולה מאוד לעזור לאנשים שיש להם את הנטיה לפזילה וזה קיים בקרב כ-20% מהאוכלוסיה אבל לא כולם מתלוננים או מודעים לזה. אגב, גם אלו שמגיעים כבר לבדיקה עם התלונות על הסימפטומים, יוצאים כלעומת שבאו כי אומרים להם שהכל בסדר, מפני שלרוב האופטיקות בארץ אין את היכולת או המומחיות לגלות את הבעיה והראיה לכשלעצמה, תקינה על פניו".

הסמפטומים המאפיינים את תופעת הראיה הדו עינית אינם מעטים והם כוללים: כאבי ראש המתפתחים במהלך היום או "ראש מתפוצץ" לאחר עבודה מול מחשב, צריבה או תחושת שריפה בעיניים לאחר עבודה ממושכת, ראיה של אובייקטים עמומים או זזים בקריאה במחשב לאחר מספר דקות, סנוור מאור, דמעת בזמן עבודה מול מחשב, קושי במעבר מקרוב לרחוק ולהיפך, בעיות צוואר כתף, קושי בראייה באור הדמדומים, בחרחורות, עייפות בקריאה ובמקרים חמורים אף כפל ראיה בזמן עייפות. "חשוב לציין כי השיטה מומלצת גם לאנשים המרכיבים משקפיים שנים רבות אבל עדיין חשים כי משהו מפריע לתפקוד היום-יומי שלהם", מציין נדבץ "בדרך כלל נאמר להם שלמעט הרכבת משקפיים אין מה לעשות, אך חשוב שידעו שיש מה לעשות".

הבדיקות לאבחון התופעה, אותן עורך נדב, מבוססות על שיטת ה- MCH (Meassurement And Corecction Method After H.J.HAASE ) הפועלת בהצלחה שנים רבות בגרמניה, ארצות סקנדינביה, הולנד, צרפת, איטליה, ספרד, שווייץ ועוד. האבחון אורך כשעה ובמסגרתו נבדקים תפקודי הראיה הדו-עיניים גם בתחום המוטורי (שרירי העיניים) וגם בתחום הסנסורי (תחושתי), בדיקות ורטיקליות והן בתחום הסטראו (ראיית תלת-מימד). בדיקות אלו מתבצעות באמצעות ציוד מיוחד הנמצא בקליניקה רואים עולם במודיעין.     

- בכמה אנשים טיפלת עד כה?

"במהלך ארבע השנים שאני מתמחה בזה, טיפלתי בהצלחה במאות לקוחות. זו מהפכה של ממש, היום אני יכול לעזור להמון אנשים שאף אחד אחר לא יכל לעזור להם וזו הרגשה מספקת, לעזור למישהו. זה ממש לא עניין של כסף, כי מה שחשוב לי כאיש מקצוע זה לתת לאנשים את הפתרון הנכון לעינים שלהם. מצד שני אין ספק שזה מהווה לי יתרון תחרותי גדול מאוד בשוק, בוודאי במודיעין אבל גם בשאר המקומות וזה גם נפלא".

כמובן שמעבר למומחיות הייחודית הזו, בקליניקה ניתן לבצע את כל הבדיקות האופטומטריסטיות הדרושות, לרכוש משקפי קריאה וראיה, להתאים עדשות מגע, לרכוש מסגרות מהמגוון הרחב המוצע ועוד.

חדי העין יבחינו בוודאי בכניסתם למקום, בפסלי הענק המעטרים את הקליניקה. לכאורה זה נראה כאילו הם ניצבים שם כחלק מעיצוב המקום בלבד, אך זה הרבה מעבר לכך ואי אפשר להתעלם מהייחודיות שבהם. פנתר שחור מברונזה ראש סוס ענק, בעלי כנף בהשפעה פרעונית, שוורים, איילים ועוד, מספרים בדממתם על השפעות התרבות וההיסטוריה. הפסלים, אותם יוצר נדב מחומרים שונים, כגון אבן, שיש וברונזה, מוצגים בגלריות שונות ובתערוכה במלחה. "הפיסול אצלי הוא תחביב ואני מאוד נהנה מזה, והם כאן איתי בקליניקה כל הזמן".   

- מה הדבר הראשון כשאתה עושה שלקוח מגיע אליך עם בקשה לבדיקה? 

"כשאדם מגיע אלי אני קודם כל מקשיב. זה הכי חשוב, לשמוע מה מפריע לו, מה כואב לו, מה התלונות שלו, איך נראה סדר היום שלו, במה הוא עוסק, כל הנתונים הללו מסייעים לי להבין את התמונה המלאה וכמובן שבזכות המכשור שיש לי אני יכול לאבחן את סוג הליקוי, למדוד אותו ולהציע את הפתרון המתאים ביותר".

- מה הכי חשוב לך בעסק? 

"מקצועיות ושירות, עמידה בלוחות זמנים ועמידה באיכות גבוהה של עדשות ומסגרות. אני משתמש רק במוצרים ברמה גבוהה, גם במסגרות וגם בעדשות כי חשוב לי לתת את הטוב ביותר.

- והעלות על הטוב ביותר גבוהה, איך אתה ביחס לחנויות האופטיקה שמציעות מבצעים אטרקטיביים? 

 "נכון, על הטוב ביותר משלמים יותר אבל זה מה שעושה את ההבדל. אני לא רוצה להיות הזול ביותר ,אלא הטוב ביותר, גם באיכות וגם בשירות ואני עושה את זה מצוין והלקוחות שלי מקבלים את הטיפול הטוב והמקצועי ביותר. אני אומר תמיד, אולי יש מישהו בעולם שיכול לתת שירות כמוני אבל אף אחד לא יהיה טוב יותר ממני. זה נר לרגלי במקצוע וכך אני רוצה להמשיך". 

תוך כדי הראיון נכנסת, כמו בתזמון מושלם, לקוחה עם צורך בתיקון במסגרת המשקפיים. נדב מיד מתפנה לבדוק את העניין ואף על פי שהתיקון די מורכב, הוא ניגש אל המעבדה ומטפל בבעיה. הלקוחה המופתעת, שזכתה לקבל לאחר כ-10 דקות בלבד משקפיים תקינים, לא הפסיקה להודות לו על השירות וסיפרה כי היתה בטוחה שתאלץ להשאיר את משקפיה במעבדה כמה ימים. מסתבר שבחנות האופטיקה ישנו מכשור מתקדם שמהווה יתרון גדול בכל הקשור לתיקונים ולהזמנות של משקפיים ועדשות, כך שהזמינות הגבוהה היא חלק בלתי נפרד מהשירות. 

- מה כולל הציוד שלך ומה מייחד אותו? 

יש לנו מכשיר מתקדם ביותר בתחומו שמאפשר לנו לייצר כאן את המוצרים ולכן אנחנו עומדים בזמן אסםקה מהיר. למעשה בחנות עצמה אנחנו מבצעים את כל הפעולות כגון חיתוך, תיקון, הלחמות, עדשות ועוד וזה מקצר באופן משמעותי את תהליך קבלת המשקפיים. מאחר ואני לא שולח למעבדה חיצונית, ב-96% מהמקרים אנחנו מתחייבים להעניק ללקוח את המוצר החל מכמה דקות ועד 24 שעות לכל היותר ולכן מהירות התגובה שלי טובה יותר מעסקים אחרים בתחום. 

אלחלל, שמציין כי הוא נותן אחריות מלאה לכל הבטחה שלו, הוא אולי מבין הבודדים שלא רק מבטיח אלא גם מקיים. "אני כל כך בטוח בעצמי ובשירות שאני נותן, כך שאם מסיבה כלשהי, אני לא יכול לעמוד בהבטחה שלי, אני מתחייב להחזיר ללקוח את הכסף ששילם. זה חקו מבחינתי, לא קיבלת - לא שילמת! חד וחלק". 

- ומה לגבי בדיקות עיניים מיוחדות? 

"גם את זה אנחנו עושים. יש לנו מכשור הכולל מיפוי קרנית שברוב המקומות האחרים אינו קיים, גם לא אצל רופאי עיניים. הטכנולוגיה הזו מסייעת לי בהכנת עדשות מגע מכל הסוגים, כולל קשות וכן עדשות שמותאמות למחלות עיניים שונות בקרנית.

- האם אתה עובד עם קופות החולים? 

"כן, אני עובד מזה כ-15 שנים עם קופת-חולים לאומית, והחל מספטמבר האחרון התחלתי לעבוד גם עם כללית פלטינום. כללית מעניקים לילדים עד גיל 18, החזר של 600 שקלים מהקופה וזה מאוד משמעותי ועוזר להורים ברכישת המשקפים".

לסיכום, טיפול נכון ומקצועי בעיניים יאפשר לכם איכות חיים ויגן על הראייה שלכם לאורך זמן. אם יש לכם בעיות ראיה או שפתאום אתם מרגישים שהראיה שלכם נחלשה או נפגעה, מומלץ לגשת לבדיקה מקיפה כדי להבין מה גורם לבעיה וכיצד ניתן לטפל בה.