תוכן מקודם

צילומים: אביחי צאלה, depositphotos.com

אביחי צאלה חי ונושם טניס כל חייו. הוא בוגר בית הספר למאמנים, ובין הבודדים בישראל בעל תעודת מאמן בכיר, ריכז בעבר את קורס המאמנים והמדריכים בוינגייט, משמש כקפטן נבחרת ישראל לילדים בגילאים שונים ובעצמו שחקן טניס בליגה א'. הוא חבר הנהלת איגוד הטניס בישראל,  וממש החודש חוגג 20 שנה לבית הספר בניצוחו – בית הספר לטניס אביחי צאלה.

מתי הבנת שטניס הוא הדבר בו אתה רוצה לעסוק?

"גדלתי בערד, ליד מגרשי טניס, ובכל יום ברגע שהייתי שומע את קולות הכדור הייתי רץ למגרש. את כל הילדות שלי ביליתי במרכז הטניס. אח"כ כבר למדתי אימון ואימנתי ילדים ונערים בערד. הכרתי המון ילדים שהיו מועדים לפורענות והספורט הזה שמר עליהם מלברוח למחוזות לא רצויים"

איך קרה שהגעת למודיעין?

"כשהגעתי לכאן לפני 20 שנה  מודיעין כלל לא הייתה קיימת, הייתה רק מכבים. נסעתי למחנה אימונים בחו"ל עם כמה ילדים ממכבים והם מאוד התלהבו ממני, לאחר שחזרנו קיבלתי הצעה ממרכז הספורט במכבים להגיע לראיון, הגעתי לראיון ממש לא ערוך, הבאתי איתי שיר שהקליטו לי הילדים שאימנתי בערד וכמה מכתבים שכתבו לי, עם זה באתי לראיון והשאר היסטוריה, מאז אני כאן"

אביחי השתקע במודיעין וכיום גר בשכונת בוכמן עם אישתו וארבעת ילדיו. הוא מנהל את "בית הספר לטניס אביחי צאלה", אשר הפך לאחד מבתי הספר לטניס הגדולים בארץ .

למי מתאימים חוגי הטניס במועדון שלך?

"החוגים אצלנו מתאימים לילדים החל מגיל 6 ועד 126. אנחנו קולטים אלינו ילדים , נוער ומבוגרים שאוהבים ורוצים ללמוד לשחק טניס. הילדים משובצים בקבוצות על פי רמות וגילאים. יש אצלנו במועדון פעילות מאוד גדולה של ילדים, כ-500 ילדים מתאמנים אצלנו בחוגים השונים ועוד כ- 100 בוגרים. מעבר לללמד את המשחק, אנחנו עושים המון פעילויות שמגבשות את המועדון, עורכים מחנות אימונים חווייתיים באילת, בערד ואפילו בחו"ל ועורכים קייטנות בחופשים. הילדים נמצאים המון שעות במועדון ובעצם רואים בו את הבית השני שלהם".

מה היתרון של טניס לילדים על פני ענפי ספורט אחרים?

"אצל ילדים קטנים, הטניס מפתח את הקואורדינציה, את קשר העין – יד, ואת הכושר הגופני. מעבר לזה, בגלל שטניס הוא משחק אינדיבידואלי, השחקן נדרש לחשוב ולהחליט לבד על מהלכים וכך מפתח את תכונת העצמאות, מתאמן בהתמודדות עם לחצים ולומד להתנהל עם משמעת. בענף הזה קיימת תרבות של משמעת, נימוסין וכבוד הדדי שלא קיימת בענפי ספורט אחרים בארץ וכל אלו משפיעים לטובה על האישיות ונותנים סיבה למה כן להגיע דווקא לענף הזה"

אתה מכוון את הילדים לכיוון התחרותי?

"אני באישיותי אדם תחרותי, ויש לי שאיפות להביא את הילדים לטופ העולמי, אבל עדיין 90% מהמתאמנים בחוגים במועדון משחקים ומתאמנים להנאתם. לומדים את המשחק. אנחנו גם לא לוחצים על ילדים להגיע לחלק התחרותי, אם זה קורה, זה קורה לבד, מתוך דחיפה של הילד את עצמו, מתוך כשרון שמתגלה, ותמיכה מהמשפחה".

תכניות לעתיד?

"כשהגעתי מערד למועדון הספורט במכבים, היו במקום רק 3 מגרשים והיום הגדלנו ל- 6 מגרשי טניס. בנוסף, לפני כ-7 שנים הקמנו 4 מגרשים ליד הבריכה העירונית. כרגע אנחנו בעיצומו של שיפוץ ענקי למגרים במכבים, צובעים מחדש את המגרשים, מוסיפים תאורה, גדרות, בסיום השיפוץ המקום ייראה כמו המגרשים בטופ של ישראל. מקצועי ומזמין. אנחנו מרחיבים לאחרונה גם את מעגל המתאמנים המבוגרים המתאמנים אצלנו, פתחנו חוג שנקרא קרדיו טניס שממש תופס תאוצה עכשיו, ובו מקיימים פעילות של העלאת דופק, שריפת קלוריות ואימון כושר תוך כדי משחק טניס. אז אני מקווה שנמשיך ונגדל, ונמשיך להיות בטופ של ישראל. הטניס הוא מעבר לספורט, הוא דרך חיים – בואו אלינו – החוויה שווה!