תוכן מקודם

רשת "החקלאי" היא רשת צעירה יחסית לשיווק פירות וירקות. הרשת מצהירה על עצמה כי מטרתה העיקרית היא צמצום פערי התיווך בין החקלאי לצרכן בכדי שהצרכן ייהנה ממחירים נמוכים יותר עבור תוצרת חקלאית והחקלאי יקבל תגמול הוגן עבור פרי ידו ועמלו. הרשת אמנם צעירה, אך קיימים כבר כמה סניפים שלה ברחבי הארץ. הגענו לבקר בסניף המודיעיני, במרכז קייזר.

את הסניף הקים ומנהל עדי בר צדק, תושב מודיעין ומורה לספורט לשעבר.

עדי מספר לנו כי היוזמה להקמת רשת "החקלאי" התחילה מהמחאה החברתית, מחאת הפלפלים. הבעלים של הרשת, אלירז שדה והחקלאית שירלי סעידי יעקובי חברו יחד עם קבוצת יזמים נוספים מתוך מטרה לצמצם את יוקר המחיה ולצמצם את פערי התיווך בין החקלאי לצרכן.

האם אתה פעיל חברתי?

"אני עושה מה שאני יכול, אני תורם כשאני שומע על מישהו שצריך, לפעמים יש מי שתורם וצריך לעזור להוביל, אז אני מתגייס לעזור ולהעביר, בעבר הייתי פעיל בנושא הפליטים, בחגים אני מקפיד לתרום סלי מזון. כל מה שאני יכול".

איך מגיע המורה לספורט לפתוח עסק שכזה?

"החלטתי לעשות שינוי בחיי, עקבתי זמן מה אחרי החקלאים ואלירז שדה כשהם החליטו להרים את הפרויקט הזה. מאוד אהבתי את מה שהם עושים, מאוד התחברתי למטרות שלהם. יום אחד נתקלתי במודעה שלהם שהם מחפשים זכיינים, ישר נדלקו אצלי כל הנורות והלכתי על זה".

יש יתרון בלעבוד עם הרשת?

"הרשת מספקת לי תמיכה לוגיסטית מלאה, הם קונים את כל הפירות והירקות ומעבירים אליי במחירי עלות. בנוסף, כיוון שאני חדש בתחום, הם העבירו אותי הדרכות איך לטפל בסחורה, איך לסדר את הסחורה בחנות, יש לי ליווי צמוד והם עוזרים בפתרון כל מיני בעיות שצצות. בשבוע שעבר למשל, ביום שישי בעשר בבוקר נגמרו כל העגבניות, אז פשוט הגיע רכב, אלירז שדה בכבודו ובעצמו הגיע והוריד לי קרטונים של עגבניות. התמיכה מהרשת היא מדהימה ואלירז הוא אדם מדהים, אתה מרגיש שהוא שותף מלא ונותן את כל מה שיש לו".

מדוע החלטת לפתוח דווקא בקייזר ולא באחד המרכזים הגדולים יותר?

"רציתי שזה יהיה מקום שלא צריך לנסוע בשבילו רחוק, להישאר בתוך הקהילה, המטרה היא להיות עסק הוגן שנמצא קרוב אליך"

אז אתם זולים יותר מרשתות הסופר הגדולות?

"אצלנו הלקוח מקבל את הסחורה הטובה ביותר במחיר הטוב ביותר האפשרי. הסחורה שלנו היא טובה יותר באיכות ובטעם וגם במחיר.אם מסתכלים על פריט באופן יחידני, יש מוצרים שהם זולים יותר בסופר,כי את ההפרש הם ייקחו לך על מוצר אחר,  אבל אם תיקח סל מוצרים, בוודאות אצלנו ייצא זול יותר".

ועדיין המון צרכנים ממשיכים לקנות בסופר, למה זה קורה לדעתך?

"כוחו של הרגל. וגם, אם הקונה כבר נמצא בסופר עבור משהו אחר אז הוא קונה כבר גם פירות וירקות. אני מזמין את כולם לנסות את הפירות והירקות שלנו ולהיווכח בהבדל בטעם ובאיכות."

"מהקו-אופ למשל, הסופר השכן, מגיעים כל בוקר לבדוק את המחירים אצלי ואז מורידים את המחיר אצלם בסופר. אני לא יכול להתחרות בהכל אבל חד משמעית הסחורה שלנו טובה יותר וטרייה יותר. בסחורה מהסופר יכול לעבור שבוע שלם מהרגע שהמוצר נקטף ועד הרגע שהוא מגיע למדף בסופר. הוא עובר קירור ואחסון ועובר ידיים רבות, אצלי – אין כזה דבר. היום זה נקטף – מחר זה אצלי על המדף! ומרגישים היטב את ההבדל בטעם"

"מעבר לזה, אני שמח שהסופר לידי בודק את המחירים שלי. המטרה הראשונית שלי, והסיבה שנכנסתי לעסק הזה היא מתוך רצון להוריד את יוקר המחייה בתחום הזה, ואת זה הצלחתי לעשות מהיום הראשון! הסופר כאן נאלץ להוריד מחירים ואני מברך על זה, אין לי שום בעיה עם תחרות, זה מצוין, שכולם יורידו מחירים מבחינתי. זו הייתה אחת המטרות העיקריות והחשובות שעמדה לנגד עיניי כשהחלטתי לפתוח את העסק הזה".

חוץ ממחיר טוב מבטיח עדי גם אחריות על המוצרים בחנות.

"אצלנו תקבלו איכות טובה בהרבה, טרייה בהרבה, ועם אחריות!" אם קורה ומישהו קנה פרי שנראה יפה מבחוץ, אך מגיע הביתה, פותח אותו והוא לא בסדר מבפנים, אני מזמין אותו לחזור אלינו ולקבל חדש, בלי להחזיר את הקודם. אני עובד על בסיס אמון והשירות גם הוא נושא שחשוב לי. אנחנו נותנים כאן שירות אדיב וללא תחרות תמיד".

יש היענות מצד תושבי מודיעין?

"האמת שהופתעתי מאוד לטובה, אני יחסית תושב חדש בעיר ומאוד נהנה מהעיר, אבל לא ציפיתי. יש היענות גדולה. בסוף השבוע החנות ממש מתרוקנת וזה תענוג גדול לעבוד עם תושבי העיר".

חוץ מפירות וירקות ניתן למצוא בחנות גם שמן זית איכותי, דבש, תבלינים, פירות יבשים, פיצוחים וחמוצים מכל מיני סוגים. החנות גם מקיימת משלוחים בתוך העיר ובקרוב יתקיימו משלוחים גם מחוץ לעיר ליישובי הסביבה.

חנות ירקות, החקלאי.עמק זבולון 24 מרכז קייזר, מודיעין

לפרטים נוספים והזמנות לחצו כאן