רעות ליבוביץ' גדלה במכבים "עוד כשהכל מסביב היה רק הרים ירוקים, שדות ופרחים". כמו רבים אחרים, גם אותה משבר הקורונה והסגרים המתמשכים הביאו לחשב מסלול מחדש והתוצאה היא חנות יפיפייה של צמחים לבית ואקססוריז מיוחדים.  

 רעות ליבוביץ'

בשבע עשרה השנים האחרונות עבדה רעות כעורכת דין לענייני נדל"ן, ובשמונה האחרונות במשרד עצמאי משלה. "עם בוא הסגרים הבנתי שלמשרד אני לא חוזרת", היא מספרת, "היה לי ברור שהמקום שלי כבר לא שם, אבל עדיין לא ידעתי מה יהיה המקום החדש שלי. ככל שישבנו בגינה ובמרפסת והתעסקתי יותר ויותר עם הצמחים שלי הבנתי שזה מה שאני רוצה לעשות".

להכניס את הטבע הביתה

האהבה של רעות לצמחים ולטבע לא התחילה בימי הקורונה, "צמחים היו סביבי כל החיים אבל הסגרים הביאו איתם איזושהי כמיהה לטבע ורצון להצליח לנשום ולראות ירוק גם בתוך הבית", היא מסבירה. כך היא החלה לחפש עוד ועוד צמחים שיתאימו לגידול בתוך הבית, כאלו שהיא תוכל לשים בסלון או במרפסת, לטפל בהם ולטפח אותם. לצערה היא שמה לב שהיא נאלצת לקנות שוב ושוב את אותם צמחים, מאותן משתלות (שרובן נמצאת מחוץ לעיר) ושאף אחד מהצמחים שקנתה הוא לא כזה שלא ראתה בבתים של אנשים אחרים.

 צמחים לכל פינה בבית


"התחלתי לחפש באינטרנט ופתאום גיליתי שיש מגוון ענק של צמחים לבית ושמשום מה המשתלות האורבניות עדיין לא הגיעו למודיעין, בניגוד לתל-אביב למשל ששם זה כבר טרנד רציני. הבנתי שזה משהו שאני חייבת להביא לכאן".


 המשתלה האורבנית הראשונה במודיעין

את הרעיון להקים את החנות הגה בן זוגה של רעות. "אני אוהבת צמחים ולו יש את המוח של היזם, ככה זה נולד", היא מחמיאה לו, "הבנו שלא רק צמחים לבית אין בתוך העיר אלא גם חנויות לפריטי עיצוב הבית ומתנות מיוחדות - אלה דברים שמאוד מדברים אלינו ותמיד היינו צריכים לנסוע מחוץ לעיר בשביל למצא אותם".


בני הזוג הקימו את  'לה-סלבה' - פירוש השם הוא ג'ונגל בספרדית והוא מבטא את האווירה הטבעית-פראית שרצו השניים להעניק לחנות. רעות רצתה להביא לכאן תחושה דומה לזו שחווים בג'ונגלים בקוסטה ריקה, מקום שבו בילתה לא מעט בעשרים השנים האחרונות- ג'ונגלים מאוד פראיים מצד אחד אבל גם מאוד נגישים לבני האדם.


כל מה שירוק וטרנדי

בתוך הגו'נגל האורבני הזה תוכלו למצוא צמחים שמותאמים לגידול בתוך הבית, ביניהם צמחים שלא צריכים הרבה אור, וגם צמחייה שמתאימה למרפסת מוצלת או שטופת שמש. "לא חייבים להיות מומחי צמחים גדולים כדי שיהיה לכם צמח בבית, ושהוא לא יהיה אותו הצמח שיש לכולם. יש מגוון של מאות צמחים מיוחדים ויפים שמיועדים רק לתנאי בית ואפשר לעשות איתם דברים נפלאים" היא אומרת. 

את האקססוריז והמתנות הנמכרים בחנות מלקטת רעות בקפידה מאמנים וחנויות ייחודיות בהן קנתה בעצמה בעבר ואהבה. "אנחנו מאוד משתדלים שרוב המוצרים שאנחנו מוכרים יהיו מחומרים טבעיים כמו עץ, קרמיקה, ברזל, זכוכית. אי אפשר להגיד שאנחנו לא מוכרים פלסטיק בכלל, אבל אנחנו מאוד מתרחקים ממוצרים בייצור המוני ומשתדלים לתת הרבה מקום לעבודת יד ולדברים מיוחדים. גם בגלל עניין הקיימות וגם כי מה שאנחנו באים לעשות זה לחבר אנשים לאיזשהו מקום יותר טבעי".

אחד האמנים שיצירותיו נמכרות בחנות הוא אביה של רעות - משה יעקב. "אבא שלי, אמן רב תחומי. בין היתר הוא מגלף בעץ גולמי שהוא מוצא בטבע, והוא עושה דברים נהדרים. במשך המון שנים היה לו דוכן בנחלת בינימין אז עכשיו יש לי הזדמנות למכור את היצירות שהוא מכין אצלנו בחנות".  

האהבה לצמחים שהפכה מתחביב למקצוע מביאה איתה גם צורך להתעסק בעוד תחומים שלא היו מוכרים לרעות, עבודה עם ספקים, ניהול חנות ועוד אבל לא תשמעו אותה מתלוננת, להפך.  "יש משהו מרגש בלעשות הרבה דברים שלא ידעת לעשות קודם", היא מספרת, "עבדתי המון שנים באותו התחום אז כל דבר חדש שיוצא לי לעשות בעקבות הפתיחה של העסק זה מרענן ומרחיב אופקים".

אבל יותר מהכל היא פשוט אוהבת להיות בחברת הצמחים ולדבר בשבחם. "כשאני מדברת על צמחים יוצא ממני אור, ישר רואים שיש לי תשוקה ענקית וזה מסב לי אושר גדול. אמנם לא למדתי על צמחים באופן רשמי אבל במשך השנים צברתי הרבה ידע שמאפשר לי להעביר לאנשים את האהבה וכמה כיף זה שיש ירוק בבית".

פנינה קסומה ומעוצבת - לא להאמין שאנחנו במרכז העיר

החנות היפיפייה תוכננה ועוצבה בקפידה והיא מחולקת למעשה לשני חלקים, כאשר החלק הראשון מעוצב כסלון ובו כל פריטי העיצוב והמתנות והחלק השני הוא המשתלה. "רציתי שאנשים ירגישו שהם נכנסו לסלון בבית שלהם ואז יצאו למרפסת או לחצר האחורית", מספרת רעות. "היום כשלקוחות נכנסים הם אומרים 'יואו הייתי רוצה לגור פה' וזה בדיוק מה שדמיינתי כשעיצבתי את החנות, ממש ככה רציתי שאנשים ירגישו"


"אני לא מעצבת, אף פעם לא עסקתי בזה, אני מביאה לחנות את מה שאני אוהבת. אם זה אקססוריז או מתנות. כשחיפשתי מה למכור בחנות הלכתי אחורה בזמן ופשוט התקשרתי לאנשים שקניתי מהם דברים לעצמי בעבר ואהבתי, וביקשתי מהם למכור את המוצרים שלהם בחנות שלי".


הבחירה לפתוח את החנות במע"ר (דם המכבים 45) הייתה טבעית וקלה לרעות ובן זוגה. היא מספרת שלא יכלו לדמיין את החנות שלהם במקום אחר בעיר. "בכלל לא הייתה לנו שאלה, אנחנו מאמינים מאוד במע"ר, זו הולכת להיות הפנינה של העיר, האיזור פה נעים כל-כך, יש פה שדרת עצים יפיפייה ומוארת. רצינו להיות ברחוב שאנשים הולכים בו ברגל - להיות החנות הזו שעוברים לידה, שמסתכלים מבחוץ ונמשכים פנימה, ולא כזו שצריך לנסוע אליה לצד השני של העיר רק כשמחפשים משהו ספציפי".

לפרטים נוספים -  La Selva