תוכן מקודם

הביקוש עשה את שלו - מתחום ההדברות לתחום הרחקת היונים

מיכאל  פינסטרה, צעיר תושב מודיעין אשר מתגורר בעיר ממש מאז היה ילד (לא כולל מגורים זמניים בתל אביב), הוא אב לשני פעוטות המשקיע את זמנו באחת החיות הפחות אהובות על המודיעיני הממוצע – יונים.

את העסק הקים כאשר התגורר בתל אביב בסוף שנת 2013. באותה תקופה מיכאל עבד כשכיר בתחום ההדברות ובתחום הרחקת היונים. תחום הרחקת היונים היה אז חדש יחסית והתחיל לספק מענה לביקוש הרב של תושבי ערים וישובים אשר ראו בחיה החביבה מכה של ממש. מיכאל, בעל הכשרה והסמכה בעבודות גובה כמנהל מקצועי לעבודות גלישה ועובד גובה כללי, הבין שההכשרות שלו יכולות לספק מענה מדויק לצרכי השעה.

יונים או יונות? פשוט תגידו מחלות

בעוד הדעות חלוקות על ההגייה הנכונה (האקדמיה פסקה: יונים), אין וויכוח שיונים גורמים למטרד של רעש וכמובן לסכנה בריאותית על ידי העברת מחלות ובהן סלמונלה, דלקות עיניים וכ- 60 מחלות נוספות. הן עלולות לחבל במזגנים ובצנרת, לגרום לקילופי צבע ולפגוע באיטום הגג (בגלל החומציות שבלשלשת).

מדוע בעיית היונים החמירה?

"היונה אינה ציפור נודדת ולכן אין לצפות שהיא תחליט לעבור מרצונה לאזור קינון אחר, אומר מיכאל, " אזורי הקינון המועדפים על יונת הסלע הם האזורים הבנויים - מקום מגוריהם של בני האדם. על כך אפשר להוסיף כי אף עירייה לא מטפלת בנושא היונים, וכאשר הטיפול חל על כל דייר לגופו, וכל זוג יונים יכולים להטיל 2 ביצים 3-4 פעמים בשנה – ההתרבות עצומה ומרוכזת ורלוונטית לכל אזור בנוי בארץ".

"בנוסף, בארץ אין חוקים אשר יכולים לתרום לשינוי המצב". באירופה, כך מספר מיכאל, ישנם חוקים נוקשים מאוד. יש מדינות בהן אסור – על פי חוק - להאכיל יונים וכך הן פחות מתקהלות. במדינות רבות באירופה הרשויות מטפלות במפגע במגוון שיטות כולל רישות, הכל כדי למנוע מהן לעבור ממקום למקום".

באיזה שכונות במודיעין המפגע הכי בולט?

"לא ניתן לומר ששכונה מסוימת נגועה יותר. גם לשכונות החדשות היונים הגיעו, אפילו לפני שעברו אליהן התושבים".

באילו אמצעים אתם מציעים לטפל ביונים?

"היום מדברים על הרחקת יונים וזה בדיוק תחום ההתמחות שלנו. חשוב להדגיש שאיננו פוגעים ביונים אלא מרחיקים אותן מהמקום בצורה יעילההמטרה היא למנוע מהיונים להיכנס למבנים – לדירות, מרפסות, חדרי ומסתורי כביסה בהם מותקנים פעמים רבות גם מזגנים. העבודה שלנו מוקפדת ומקצועית ולכן מתאים לנו לספק אחריות של 5 שנים על העבודה. ניתן למנוע מהיונים לחדור באמצעות דוקרנים ורשתות בשלושה סוגי צפיפויות. הרשתות המוצעות יוצרות מחסום שקוף ולא צורם לעין, מאוורר ולא מוצל. הדוקרנים לא מאפשרים ליונים לעמוד ותופסים את אזור הנחיתה"

מיכאל מפרגן לתושבי העיר ומציין שמרביתם מבינים עניין. "הם מודעים לעובדה שמדובר כאן בעבודות גובה המתאימות רק למקצוענים, ושאנחנו מתעסקים כאן עם חיה בעייתית שעלולה לשאת מחלות".  גם התושבים לא נשארים חייבים ומפרגנים למיכאל:  "מיכאל, תודה רבה שפתרת לנו בעיה במקצועיות, במהירות, סובלנות, במחיר הוגן מאוד ועם הפתרון המיטבי" כותבת אלה בדף העסקי של החברה.

רק השבוע, הוא מספר בסיפוק, סיים לרשת מבנה בן 30 קומות ביום עבודה מאומץ אחד ולפני זמן לא רב טיפל בבתי ספר שונים בעיר (וזאת כמובן בנוסף למבני מגורים וציבור בערים נוספות).

טיפים ממקצוען - אל תנסו את זה בבית...

• כל העונות טובות לטיפול בבעיית היונים. קחו בחשבון שהביקוש בקיץ עולה מאחר וכולם רוצים להיות במרפסות ולפתוח חלונות.

• בובות 'ציפורים' לא עוזרות ולא מפחידות (רק שתדעו).

• אם יש לכם מרפסות בהן היונים משתלטות, תתחילו להשתמש בהן יותר. יונים מגיעות למרפסת מוצלת ומקורה אשר לא נמצאת בשימוש. גרשו את היונים וכך תבהירו להן שכאן לא יהיה להן נח.

• דחלילים, תדרים, ספריי דבק – כל זה לא עובד ולא עוזר וחבל על הכסף.

• ניקוי לשלשת יש לבצע עם כפפות בלבד ואפילו עם נשמיות למניעת מחלות. הקפידו על נעליים סגורות וגבוהות למניעת מגע...

• אם אתם מעוניינים לטפל בבעיה נקודתית על עדן חלון - עם גישה קלה ולא מסוכנת– ניתן לבצע זאת לבד.

• יש רשתות עם צפיפויות שונות. שוחחו עם בעל המקצוע אשר יתשאל אתכם בנוגע לסוגי הציפורים בסביבה ויתאים את הרשתות.

לפרטים נוספים וייעוץ - מיכאל הרחקת יונים