תוכן מקודם

יוסי סמדג'ה, תושב מודיעין והבעלים של 'רבע לחם' החדשה, שנפתחה בקומה התחתונה של מוריה סנטר, החליט להקים לתחיה זכרון ילדות ולהגיש לתושבי העיר מנה נוסטלגית, טעימה ומשמחת לב ובטן. את המסעדה הכשרה פתח יוסי בתחילת חודש אפריל. הקורונה בדיוק סומנה כאירוע חולף והרעיון שלו למקום חדש ושוקק עם טעמים של פעם קרם עור וגידים, ומקום מושלם שהתאים לו כמו כפפה ליד- בדיוק התפנה.

"כשברחנו מבית הספר למכולת של חזי זה מה שהיינו אוכלים"

אם גם אתם שייכים לדור שחגג ארבעה, חמישה או ששה עשורים, בוודאי גם אתם זוכרים את מה שכבני נוער יכולנו אז לאכול – רבע לחם, בדיוק כמו הפועלים, ממולא בטעם המקומי - שוקולד, חומוס, פלאפל או גבינה צהובה. "אצלנו זו הייתה הברירה היחידה", מספר יוסי, אשר עבר למודיעין לפני 4 שנים. "ברחנו מבית הספר ישר למכולת של חזי ברמת השרון וחזי היה חותך לנו חצי או רבע לחם ומורח לנו חומוס וטחינה ומפנק גם בסלט כרוב. בירושלים זה היה עם אריסה ובמקומות אחרים היו אוכלים את זה עם שוקולד פרה. בכל עיר אכלו את זה אחרת".

"אג'נדה חברתית חזקה"

יוסי הוא בחור מוכר. הוא פעיל בכל קהילה בה הוא נמצא ועכשיו גם לומד מנהיגות ציבורית. את המקום שפתח הוא אינו רואה רק כעסק אלא כמקום בו הוא יכול להגשים את האמירה האישית והחברתית שלו. "חשוב לי שהעובדים שלי יהיו מרוצים ושירצו להגיע לעבודה כל בוקר". וכך קורה. בעסק עובדים חמישה צעירים שמגיעים למקום עם אור בעיניים, וזה בהחלט לא מובן מאליו.

'רבע לחם'

המנה המבוקשת ביותר אצל יוסי היא כמובן רבע לחם. "למרות שהמבוגרים לוקחים לרוב חצי לחם" אומר יוסי. עם מה? את זה אתם תחליטו –

"המנה של חזי" מפרגנת לחזי המיתולוגי מרמת השרון עם אותם מרכיבים בדיוק, "המנה של מרלן" מרימה לאמא של יוסי שבזכותה ממולא רבע הלחם בקציצות טוניסאיות מפנקות לפי המתכון המשפחתי, ויש גם שקשוקה, פלאפל, פרגיות, שניצל, סלטים ושאר מטעמים. את מגוון המנות הטעימות ניתן לקבל גם בפיתה, וביום שישי בחלה.

חיבוק חם מהקהילה

המסעדה מקבלת פרגונים רבים מתושבי העיר והתגובות נלהבות. הלקוחות אוהבים את הקונספט של רבע לחם שסופג את הטעמים הנפלאים ומפרגנים ליוסי על הנדיבות, על המנות הגדולות, המפנקות והמשביעות, ועל הטעם המשגע שמזכיר להם את הבית.

 "קיבלנו פרגון גדול כבר מההתחלה", מספר יוסי, "בכל יום מגיעים לכאן תלמידים מבית הספר הקרוב, אנשים רעבים שעוברים ומתפתים להתנסות ובעיקר משפחות, הורים וילדים שהמקום הזה סוגר להם פינה של ארוחת צהרים או ערב, טעימה, משביעה, ובמחיר סופר שפוי"

לפרטים נוספים - רבע לחם