מאת: רמי היפש  | צילום: מודיעינט

צחי נחמיאס ממושב שילת הפך בשנים האחרונות לאחד מאנשי הנדל"ן היציבים בישראל ואתמול הוא הוסיף לאימפריית הנדל"ן של מגה אור, החברה שבבעלותו, גם את חברת הקניונים ישפרו, המפעילה מתחמים במקומות שונים בישראל, שהמפורסם שבהם הוא באזור התעסוקה במודיעין מכבים רעות.

מגה אור תשלם עבור העסקה 855 מיליון שקלים לחברת 'נכסים ובניין', שנמצאת בשליטת אדוארדו אלשטיין, הבעלים של דסק"ש, שנאלץ למכור את ישפרו בשל קשיים פיננסיים של הקבוצה.

מגה אור גברה בקרב על ישפרו על קרן ריט 1. כדי להשתלט על ישפרו נעזר נחמיאס בחברת הנדל"ן המניב 'ביג' שבשליטת רוני נפתלי והשניים יחלקו בחברה. מגה אור וביג שיתפו פעולה באחרונה גם ברכישת השליטה באפריקה נכסים בהשקעה של כ- 400 מיליון שקלים כל אחת, לאחר מכן הן רכשו במשותף את שרונה מרקט בתל אביב ב-160 מיליון שקלים. בדצמבר חתמה מגה אור לבדה על רכישת 'ארנה סטאר', המחזיקה בקניונים באשדוד ובנהריה תמורת כ-470 מיליון שקלים. בסך הכול ביצע נחמיאס עסקות בשווי של כ- 1.4 מיליארד שקל. ביוני הוא מכר את המרכז הלוגיסטי של הדואר במודיעין בכ-490 מיליון שקלים לרמי אונגר, היבואן של קיה.

מגה אור עוסקת בתחום המרכזים המסחריים והמרכזים הלוגיסטיים. לקבוצה 39 נכסים מניבים בהיקף של כ-463 אלף מ"ר. נחמיאס שהנפיק את מגה אור בשנת 2007 בבורסה לפי שווי של 40 מיליון שקל בלבד, הצליח להפוך אותה בתוך זמן קצר לאחת מחברות הנדל"ן המניב הגדולות והאמינות במשק.

חלק מההצלחה של מגה אור נעוץ בכך שהיא יוזמת בעצמה את המרכזים המסחריים וחלק בכך שנחמיאס מצליח להגיע לשיתופי פעולה גם עם גופים אחרים – כמו גופים מוסדיים וכן ביג, רמי לוי וקרן ריט 1, שהם שותפים שלו בכמה מרכזים מסחריים ולוגיסטיים.

המנייה של מגה אור זינקה בחמש השנים האחרונות ב-530% ושווי החברה מסתכם כעת ב-3 מיליארד שקל.

לישפרו יש שבעה קניונים: במודיעין, קרית גת, נס ציונה, באר שבע, ירושלים, בית שאן וערד. בתשעה החודשים הראשונים של 2019 הציעה ישפרו רווח גולמי מפעילות השכרה בנכסיה של כ- 57.8 מיליון שקל. ההון העצמי של החברה בספטמבר 2019 עמד על כ- 595 מיליון שקלים.